Uzun yaşam için 3 önemli alışkanlık

Tabi ki, uzun ömürlü bir hayatın anahtarı olan sihirli bir ilaç ya da gençlik havuzu diye bir kaynak yoktur. Ancak, Avrupa'da bir dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre hayatınıza neredeyse on yıl kadar bir süre katkıda bulunmayı garanti eden birkaç yaşam tarzı alışkanlığı kazanmanız mümkün.

13 Ekim 2018 Cumartesi 16:46
Uzun yaşam için 3 önemli alışkanlık

34 yıllık bir dönemde yapılan bilimsel çalışmada, araştırmacılar ABDde Hemşirelerin ve Sağlık Profesyonellerinin Hastaları Takip Çalışması verilerini kullanmışlar ve belirlenen zaman içerisinde gerçekleşen ölüm olayları üzerinden verileri karşılaştırarak ortalama olarak bir erkek ömrünü 12,2 yıl ve bir kadın ömrünü 14 yıl uzamasına yardımcı olabilecek beş belirgin yaşam tarzı alışkanlığı tanımlamışlardır.

Daha uzun yaşamak istiyorsanız, hiç beklemeden bu 5 yaşam tarzı alışkanlığını hayatınızla uyumlu hale getirmeye çalışın.

1. KİLO-BOY ENDEKSİNİZİ MUHAFAZA EDİN

Bedeninizin arzu ettiğiniz beden ölçülerinde görünmesi ve esnek hareket kabiliyetine sahip olması kadar, bedeninizin 18,5 ila 25 Kilo-Boy Endeks aralığında tutmanın, görünüşünüz için değil sağlığınız için önemli olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

2. ORTA VEYA YAĞUN SEVİYELİ FİZİKSEL HAREKETLİLİK

Daha uzun yaşamak için koşu bandında saatler harcamanıza gerek yoktur.Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, 70'li ve 80'li yaşlardaki insanlar için, az yorucu egzersizlerin uzun ömürlü bir hayata sahip olabilme adına yüksek yoğunluklu kardiyodan daha etkili olduğu keşfedilmiştir. Günde sadece 40 dakika süren bir yürüyüş bile menopoz sonrası kadınlarda kalp yetmezliği riskini yüzde 25 oranında azaltabilir.

3. DÜZENLİ SIVI TÜKETİMİ

Alkali su başlıca olmak üzere günlük düzenli tüketilen sağlıklı içecekler bedenin enerji depolarını takviye edecek ve vücutta biriken toksinlerin vücut boşaltım organları tarafından dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ekim 2018 Cumartesi 16:46

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Mart 2019