TUSAŞ'tan yerli yolcu uçağı hamlesi

Açıklamalarda bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "5 yıl sonra ek koridorlu yolcu uçak projemizi tam ölçüye getirip başlatırız" dedi.

14 Mart 2019 Perşembe 19:46
TUSAŞ'tan yerli yolcu uçağı hamlesi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, ellerindeki savunma sanayisi ağırlıklı projelerinin olgunlaşmasıyla gündemlerine yolcu uçağı projesini alacaklarını belirterek, "5 yıl sonra, şu anda küçük küçük çalıştığımız, fikirsel, konsept tasarımındaki tek koridorlu yolcu uçak projemizi tam ölçüye getirip başlatırız." dedi.

Kotil, yaptığı açıklamada, şirketin mevcut faaliyetleriyle bir dünya oyuncusu olduğunu ancak bu rolü daha da güçlendirmek istediklerini söyledi.

Havacılık ve uzay sanayisinde faaliyet gösteren firmaların mutlaka ülke dışına açılması gerektiğini vurgulayan Kotil, şirketin cirosunun da 3'te bir yurt içi, 3'te iki yurt dışı faaliyetlerden oluşması gerektiğini kaydetti.

İhracatlarının TUSAŞ'ın iştiraki TEI ile 800 milyon dolar civarında olduğuna işaret eden Kotil, şöyle devam etti:

"Bu yıl ciromuzun TEI dahil 2,5 milyar dolar olacağı dikkate alındığında ihracat hedefimize uzağız. Bunun için yurt dışı yapılanmalarına gidiyoruz. İhracatımız uçak yapıları üzerine gidiyor. Boeing, Airbus ve diğer şirketlere uçak alt sistemleri yapıyoruz. Bunu 'kaportacılık' gibi değerlendirmek doğru değil. Bu çok önemli ama bizi hedeflerimize götürmez. Bunun için dışarıya daha çok açılacağız, yurt dışında yapılanacağız ve iş alacağız. Hedeflerimize ulaşmamız uçak yapısallarından sağlayacağımız 3 milyar dolarla da olmuyor. Bizim sistem satmamız lazım."

"TUSAŞ'ı kaynak oluşturabilen bir yapıya ulaştıracağız"

Kotil, 2019'un şirketin faaliyetleri açısından oldukça önemli bir yıl olacağını belirterek, "Ürünlerimizle ilgili 2019'da önemli bir yol alacağız. 2020'de daha çok testler, sertifikasyon süreçleri ağırlık kazanacak." diye konuştu.

Gökbey, Hürjet için yoğun çalışmalar yürütüleceğini, Anka ve Atak'ın ise hazır olduğunu vurgulayan Kotil, "2020-2021'de bir dizi ürünümüz piyasada olacak. Gelir oradan gelecek. 10 yıl sonrasına ilişkin 11 milyar dolar ciro hedefinin üçte ikisi olan ihracatı da büyük ölçüde oradan sağlıyor olacağız. Halen Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarına yönelik üretimimiz devam ediyor. TUSAŞ'ı 10 yıl sonra gelirinin çoğunu yurt dışından elde eden, bir anlamda kaynak oluşturabilen, Türk mühendislerinin gücünü yurt dışında pazarlayabilen bir yapıya ulaştıracağız. Önceliğimiz, Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarını gidermek ama bunun yanında görevimiz ihracat, ihracat, ihracat." değerlendirmesinde bulundu.

Sivil yolcu uçağı hedefine doğru

TUSAŞ'ı sürekli tasarlayan bir yapıda tutmak istediklerini anlatan Kotil, sivil yolcu uçağı projesine ilişkin şu bilgileri verdi:

"Önümüzdeki 5 yıl boyunca çok yoğun olarak elimizdeki mevcut projeleriçin çalışacağız. Bu projeleri yapmak için ihtiyacımız olan mühendis sayısını artırarak gidiyoruz. 5 yıl sonunda mühendis gücümüz ekstra iş yapacak imkana ulaşacak. Sonrasında mevcut projelerin gereksinimleri de aşağı iniyor. 5 yıl sonra şu anda küçük küçük çalıştığımız, fikirsel, konsept tasarımındaki tek koridorlu yolcu uçak projemizi tam ölçüye getirip başlatırız. Ama şunu da söylemek lazım, bir yolcu uçağının başlangıcından bitirilmesine kadar 10 yıllık bir süre gerekir. Bu, yeni teknoloji olacak. 5 yıl sonrasında termoplastik teknolojimiz gelişir ve uçağımız da termoplastik olur. Termoplastik uçak dünyada olmadığına göre aslında dünya ile eş zamanlı başladığımız anlamına gelir."

"Treni kaçırmak değil, ilk 10 sırada oturmak istiyoruz"

Şirketin yurt dışı yapılanmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Temel Kotil, TUSAŞ'ı bir dünya oyuncusu olarak konumlandırdıklarını ve buna uygun adımlar attıklarını söyledi.

Hedeflerine ulaşmanın Ankara ile sınırlı bir yapılanmayla mümkün olamayacağını vurgulayan Kotil, "Dünyada ne olup bittiğini bilmemiz gerekiyor. Treni kaçırmak değil, ilk 10 sırada oturmak istiyoruz. Onun için yurt dışında olmak zorundayız. Mersin, İzmir, İzmit'te yeni tesisler açma gayretindeyiz. Böylece Türkiye'de imalatı yaygınlaştırıp daha çok coğrafyaya yayılma arzusundayız. Mersin'in özel bir durumu var. Ürünlerimizi oradan gemilerle gönderebiliyoruz. Bu yıl önce Türkiye'ye, sonrasında dünyaya yayılacağız." dedi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 19:46

YORUM YAZ

 • MuhalifMuhalif5 gün önce
  Yorumu önce inceleyip sonra yayınlayacaklarmış, peh. Yıllardır göklerde diye milleti kandırdıkları uçak değil mi bu?
 • Osman Osman 5 gün önce
  Deme 
 • Corc Puş ve OğullarıCorc Puş ve Oğulları5 gün önce
  Yaparsiniz, bilgisayarda cocuklarin oynamasi icin güzel ucaklar yazilimi cizebilisiniz. Fakat o bile Microsoft yardimi olmadan olmaz.
 • Siz geliştirinSiz geliştirin5 gün önce
  Sonra reis cıksın bir gece yarısı satsın orayıda tuşaşta anca maketlerle oynayıp kandırırsınız milleti.develer tahta ef on altınız ne alemde.
 • Alman OsmanAlman Osman5 gün önce
  Boeing ve Airbus sana degil ucak, maketini bile yaptirmaz. Sana degil motorunu, yag filtresini bile vermez. Ha, tek motorlu pir-pir ucak icin sana yardim eder,akil fikir verir, parcalarini sana satar. Sebep: Halk halen domates ve patates kuyrugunda.
 • üst düzey iddiaüst düzey iddia6 gün önce
  Yaparız da, alan olur mu, binen olur mu; bunlar da hesap kitabın obir ucu..
 • ESKİ MİLLİ GÖRÜŞÇÜESKİ MİLLİ GÖRÜŞÇÜ6 gün önce
  size oy verecek insanlar için yaptıklarınız yeter.Samimiyetinizi ölçmek için, yaptıklarınız yapacaklarınızın garantisidir.Söz veripte neyi yapmadınız.Belki saldırılar nedeniyle biraz gecikme o kadar.Ama size oy vermeyeceği belli naletler, değil uçak, uzay gemisi, marsta üs, cenneti verseniz yine size vermezler..Bunlar böyle bir genetik..Bunları yaradan memnun edememiş ki, ak parti etsin..proje yapın ve ilerleyin..seçim diye vaad etmeyin..ama projeleri ilan her zaman edin..bilsinler görsünler..kahırları artsın inşallah
 • Tunç Tunç 6 gün önce
  SAFF Suresi, 2. ayet: “Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi neden söylersiniz?”SAFF Suresi, 3. ayet: “Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah Katında bir gazab (konusu olması) bakımından büyüdü (büyük bir suç teşkil etti).”
 • fetösavarfetösavar6 gün önce
  sayın troller tabii ki bu ülke içi ile savaşmaktan bi halt yapamıyor. sevinin...fetö ne iş yaptı bu güne kadar. en masum hareketi soru çalmak. pkk ne iş yaptı bugüne kadar. en masum hareketi yol kesip adam öldürmek. dhkpc ne halt etti bugüne kadar. en masum hareketi polisleri sırtından kalleşçe vurmak. eee biz uzaya herhalde onbeş bin sene sonra falan gideriz. bu arada millet uzaydan yeryüzüne doğru gelmeye başlamıştır. bu ülke bu chp, hdp ile bi yere varamaz.... faaliyetleri isimleri yasaklanmalı...
 • BilalBilal6 gün önce
  Bu proje hep seçim öncesi söylenir sonra unutulur 2015 seçimlerinde de söylenmişti sonra unutuldu gitti
 • DELIBEYDELIBEY6 gün önce
  namusluysan çık karşısına mansur yavaşın karşısına çıkabilir mi?? sıkıysa çıksın)))))
 • Mesut SarpMesut Sarp6 gün önce
  Sn. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil siz önce ATAK Helikopterlerine motor yapın. Helikopter yaptık dediniz, ortaya kaporta cıktı. 15 yılda geldigimiz yer ortada. Projelerle bizi avutmayın. Bu memleketi seviyorsanız bi an önce Atak'a motor yapın!..
 • orhanorhan6 gün önce
  önce kargoculuk yapsin bi 5-6 denensin, sonra yolcu tasisin bari,... ulan serefsiz chp partisi yasaklayamacatiki 60 sene evvel vecihi hürkusu ve nuri derirag'i, bugün belkide Dünyanin en gelismis ucaklari bizim olackti.
 • SavasSavas6 gün önce
  Ee hani yolcu ucagimizi goklerdeydi siz daha baslamamissiniz bile ohooooo
 • ZaferZafer6 gün önce
  Araba dedik 16-17 yılda yapamadık elle tutulur bir şey yok daha bu uçak denen şey arabadan basit olmasa gerek varın siz düşünün kaç yıl da yaparız
 • hasanhasan6 gün önce
  ahhhaa bende secim ucagi nerede diyordum

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mart 2019