• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“Türkiye’nin otomobili, vatandaşımızın sahiplendiği bir proje”

Yerli otomobil üzerindeki çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye’nin otomobili, vatandaşımızın sahiplendiği bir proje." dedi.

Yeniakit Publisher
2020-02-17 10:29:00 -
“Türkiye’nin otomobili, vatandaşımızın sahiplendiği bir proje”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Meclis’te yerli otomobil üzerindeki çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulundu. Varank, “Türkiye’nin otomobili, vatandaşımızın sahiplendiği bir proje” diyerek şunları söyledi: “Otomotiv endüstrisi tüm dünyada büyük bir değişimden geçiyor. 100 yıldır araba üreten firmalar bile elektrikli, bağlantılı otomobille piyasaya çıkmasının ardından aslında diğer şirketlerle eşit konuma gelmiş durumda. Biz de bu fırsat penceresinden faydalanarak Türkiye’ye ait 100 elektrikli, bağlantılı ve mobilite ekosistemi dediğimiz, sadece otomobil teknolojileri değil, otomobilin etrafındaki teknolojileri de geliştirecek şekilde bir yola çıkmış olduk.” 

2022’nin sonunda piyasada

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Gemlik’te kendilerine verdiğimiz araziyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor” diyen Bakan Varank, şöyle devam etti: “Bu senenin ilk yarısında fabrikanın temelleri atılacak diye planlamalarını yapıyorlar. Bu yıl yine otomobilin marka lansmanıyla ilgili çalışmalarını son noktaya getirecekler ve 2022’nin sonunda inşallah piyasada Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız.

“En az 10 ülkeden bayilikle ilgili irtibata geçtiler”

Ön sipariş durumu varsa nasıl başvuruluyor?” şeklinde bir soru üzerine Varank, ön sipariş sürecini henüz başlatmadıklarını belirtti.

Varank, firmanın, bu manada marka lansmanını beklemek istediğini aktararak, şöyle devam etti: “Bize de gerçekten onlarca, binlerce talep var. Arabayı almak isteyenler, arabada çalışmak isteyenler, arabaya katkı sağlamak isteyenler, bir tarafını üretmek isteyenler, bayisi olmak isteyenler... Şu anda en az 10 tane ülkeden bayilikle ilgili, benimle irtibata geçtiler. Şirketle irtibata geçenleri saymıyorum bile. Gerçekten büyük bir teveccüh var. Vatandaşımızın yüzünü kara çıkarmamamız lazım. Bu teveccühü en iyi karşılayacak şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Varank, bir soru üzerine, bayilik taleplerinin Körfez ülkelerinden, Orta Asya ülkelerinden ve Almanya’dan geldiğini ifade etti.

İsim üzerinde çalışmalar sürüyor

Bakan Varank, yerli otomobilin ismi üzerindeki çalışmalar konusunda ise şunları söyledi: “Daha önce tescillenmemiş isimleri bulmaya çalışıyorlar. Yurtdışında bu markanın lansmanı yapıldığında, o ülkedeki insanların kolay telaffuz edebileceği bir ismi bulmaya çalışıyorlar. En uygun ismi bulmak üzere faaliyetlerini sürdürüyorlar. Yoksa bize sorsalar biz de bir isim öneririz.

TOGG yönetimi bir arada

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ortakları yönetim kurulu toplantısı öncesinde bir araya geldiler. TOGG’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda girişimin ortaklarının yerli otomobilin konsept çiziminden oluşan tablo ile poz verdikleri fotoğraflar yer aldı. Fotoğraf karelerinde TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TOGG Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Nazif Zorlu, İnan Kıraç, Tuncay Özilhan, Ahmet Akça ve Talip Öztürk görülüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23