• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye tarihi hamlesi Yunan'ı zıplattı! Küstah açıklama

Türkiye'nin Libya ile imzaladığı mutabakat Yunanistan'ı çıldırttı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Türkiye'nin deniz yetki alanlarını sınırlandırma girişiminin yasa dışı olduğu ve hukuki gücünün bulunmadığı ileri sürüldü.

Yeniakit Publisher
2019-12-07 15:26:00 - 2019-12-07 15:36:11
Türkiye tarihi hamlesi Yunan'ı zıplattı! Küstah açıklama

Türkiye ile anlaşma yapan Libya'nın Atina büyükelçisini sınır dışı etme kararı alan Yunanistan, Ankara'ya tepkisini sürdürüyor. Yazılı açıklama yapan Yunan Dışişleri, Türkiye ile Trablus'taki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin imzaladığı 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nın yasa dışı olduğunu ve hukuki gücü bulunmadığını belirtti.

"Ciddi şekilde ihlal ediyor"

Bakanlık, "Anlaşma yoluyla deniz yetki alanlarını sınırlandırma girişiminin koordinatlarının yayınlanması, Uluslararası Deniz Hukuku ile Yunanistan ve diğer ülkelerin egemenlik haklarının ciddi şekilde ihlal edildiğini doğruluyor" dedi.

Mutabakat muhtırasının Türkiye'nin ikili ve bölgesel düzeyde gerilim istediğini gösterdiğini kaydeden Yunan Dışişleri, bu girişimi kınadıklarını vurguladı.

Ne olmuştu?

Kasım sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya gelmişti.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, 'Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası' ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası' imzalanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalanmasıyla ilgili soru üzerine, Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum yönetimi hariç Akdeniz'de deniz yetki alanları konusunda her ülkeyle görüşmeler yapabileceğini belirtmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

akif

başımızda sn.Erdoğan olduğu sürece içimizdeki ve dışarıdaki düşmanlarımız daha çok zıplayacaklardır.
 • Yanıtla

ali

bu eski eyaletimiz hala bagimsiz devlet olamadi. ta ingilizin, ya abd ve ab ya da israilin kucagina oturmadan efelenemiyor;)
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23