"Türkiye, bize yardımcı olacak"

Kırım Tatarları'nın manevi lideri olarak kabul edilen Kırım Tatar Milli Meclisi Onursal Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye'nin Rusya tarafından tutuklanan Kırım Tatarları'nın serbest bırakılması için yardımcı olacağını söyledi.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 15:45
"Türkiye, bize yardımcı olacak"

Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Onursal Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye´nin Rusya´yla iyi ilişkilerinden yararlanarak, Rus makamları tarafından tutuklanmış olan Kırım Tatarları´nın serbest bırakılmasına yardımcı olacağını ifade etti. Halen 85 civarında Kırım Tatarı´nın tutuklu bulunduğunu hatırlatan Kırımoğlu, tutuklanan Kırım Tatarları´nın sayısının her geçen gün arttığını, Rus makamlarının hemen her gün Kırım Tatarları´nın evlerine baskınlar düzenleyip aramalar yaptıklarını kaydetti.

"Rusya'dan soykırım tazminatı istemiyoruz"

Kırımoğlu, Kırım Tatarları´nın 18 Mayıs 1944´te Sovyet yönetimi tarafından Orta Asya´ya sürgüne gönderilişlerinin 75. yıldönümü konusunda yaptığı açıklamada da, Sovyet yönetiminin sürgün esnasında çok sayıda Kırım Tatarı´nın hayatını kaybetmesine neden olarak soykırım suçu işlediğine değinerek, soykırımın dünya çapında tanınmasını istediklerini, fakat Kırım Tatarları´nın bugünkü Rusya yönetiminden soykırım nedeniyle tazminat talebinde bulunmadıklarını söyledi.

Kırımoğlu, Kırım Tatarları olarak isteklerinin, Rusya´nın Kırım Yarımadası´ndan çekilmesi ve Kırım Tatarları´nın kendi topraklarında özgürce yaşama imkânına kavuşması olduklarını kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da, Kırım Tatar sürgününün yıldönümü ile ilgili yaptığı açıklamada, olayları `soykırım´ olarak nitelendirerek, Ukrayna´nın, Sovyet yönetiminin suçlarını hiçbir zaman unutmayacağını ifade etti.

Ukrayna, 18 Mayıs´ta, Kırım Tatarları´nın sürgününün yıldönümünü anıyor. 18 Mayıs 1944´te, Kırım´ı Naziler´den geri alan Sovyet yönetimi, Kırım Tatarları´nı, Naziler´le işbirliği yapmakla suçlayarak Orta Asya´ya sürgüne göndermişti. Sürgün yolculuğu esnasında, Kırım Tatarları´nın yarısı, hayatını kaybetmişti. Kırım Tatarları´ndan boşalan evlere, Ruslar yerleştirilmişti. Kırım Tatarları, ancak Sovyetler Birliği´nin dağılma aşamasına geldiği 1980´li yılların sonlarında Kırım´a dönme imkânına kavuşmuş, fakat bu sefer de, Kırım´da barınma sorunlarıyla karşılaşmışlardı.

Kırım, Sovyetler Birliği´nin dağılmasının ardından, Ukrayna´da kalmış, fakat 2014 yılında Rusya yönetimi, Kırım Yarımadası´nı kendi topraklarına kattığını açıklamıştı. Söz konusu ilhak kararı, Türkiye ve dünya ülkeleri tarafından tanınmamaktadır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 15:45

YORUM YAZ

  • Mesut SarpMesut Sarp28 gün önce
    Kırım Osmanlı döneminde İstanbul'da Padişahla dogrudan ilişkili müttefik bir Hanlıktı. Maalesef Osmanlının çökmesiyle onlarında dramı başladı. Bir gecede Stalin Rejimi tarafından Orta Asya ülkelerine hunharca sürüldüler. On binlerce Kırım Tatarı sürgünler esnasında öldüler. Sovjet Rejimi kapandiktan sonra vatan aşkıyla geri geldiklerinde parayla Ruslardan tekrar evlerini satın alma zorunda kaldılar. Hala Putin Rusyası yurdundan edileni 2 nesil Kırım Tatarlarını tazmin etmediği gibi özerklik talebinde bulunan Tatarları zindanlara atmaktadır. Onlar bizim kan ve din kardeşlerimiz. Allah yar ve yardımcıları olsun.
  • TATARTATAR29 gün önce
    Bir tatar Tutku olarak icim kan ağlıyor. BirisiMustafa Abdülcemil beye söylesinTurkiyede Kırımın rusyaya ait olduğunu kabul etme zamanı gelmiştir diye yapılan şerefsizce ahlaksızca konuşmayı normal bir formatta haber yapan Bir Akit var.imanli anlı secdelihatta milli ve yerli..Türkiye Bekri Mustafalarin saltanat sürdüğü saraya döndü Mustafa bey ..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019