TSK üssü tehlikede! Katil Esed’in ordusu kente girdi

Esed rejimi saldırı başlattığı İdlib'in Han Şeyhun kentine girmesinin ardından çatışma şiddetlendi. Kente yakın olan TSK üs noktası tehlike altında.

20 Ağustos 2019 Salı 10:23
TSK üssü tehlikede! Katil Esed’in ordusu kente girdi

Esed rejimi saldırı başlattığı İdlib'in Han Şeyhun kentine girdi. Kentin sokaklarında çatışmalar ise hala devam ediyor. Şehrin güneyinde TSK'ya ait bir üs bulunuyor. TSK üssüne giden yollar rejim tarafından kontrol altına alınırken, saldırının genişlemesi durumunda üssün tamamen kuşatılma tehlikesi var. Öte yandan dün Türk konvoyuna yapılan saldırının ardından Putin, ABD ve BM'den peş peşe açıklamalar yapıldı.

Rusya'nın desteğiyle İdlib'de ilerleyen Esed rejimi kentin güneyindeki Han Şeyhun ilçesine girmek için saldırı başlatmıştı. Öyle ki rejime ait savaş uçakları, dün, Han Şeyhun'un yaklaşık 10 kilometre güneyindeki Morekilçesinin güneydoğusunda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait bir gözlem noktasına yapılan askeri sevkiyat konvoyuna saldıracak kadar ileri gitmişti.

TSK üssü kontrol altında

Dün bu gelişmeler yaşanırken gece geç saatlerde rejim ordusu Rusya'nın desteğiyle Han Şeyhun'a girdi. Kentte sıcak çatışmalar devam ederken, TSK üssüne giden ana yollar rejim tarafından kontrol altına alındı. Öte yandan Askeri muhalifler, bölgede saldırıların genişlemesi durumunda Morek'teki gözlem noktasının rejim güçleri tarafından kuşatma tehlikesi altında olduğunu söylüyor.

Esed rejiminin kenti almadan önceki son durumu gösteren harita

Putin, BM ve ABD’den açıklama

Esed rejiminin saldırısı sonrası Rusya, ABD, ve BM'den açıklamalar yapıldı. Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Rus lider Vladimir Putin, burada yaptığı açıklamada, "Önceden teröristler, İdlib'in yüzde 50'sini kontrol ederken, şu anda ise yüzde 90'ını kontrol ediyor ve saldırılar bu bölgeden düzenleniyor. İdlib'deki teröristler, buradan dünyanın farklı bölgelerine de hareket ediyor. Bu çok tehlikeli bir şey. İdlib'de bize ait hava üssüne birçok saldırı girişimi oldu. Bu nedenle Rusya, Suriye ordusunun İdlib'deki teröristlere karşı çabalarını destekliyor" derken, ABD ve BM saldırıyı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Esed rejimi ve müttefikleri İdlib'de sağlanan ateşkese hemen geri dönmelidir. Bugün Türk konvoyuna yapılan hain hava saldırının ardından siviller, insani yardım ekipleri ve binalar acımasızca hedef alındı. Bu bitmesi gereken şiddeti kınıyoruz" ifadelerini kullanırken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de, "Türk askeri konvoyuna yönelik hava saldırısı ve saldırının neden olduğu zayiat, son derece endişe verici" dedi.

Han Şeyhun'un önemi

Söz konusu ilçe, 4 Nisan 2017'de Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah katliamıyla 100 kişiyi öldürmesinin ardından dünya gündemine oturmuştu.

ABD, 7 Nisan'da rejime ait Şayrat askeri hava üssünü vurmuş, Birleşmiş Milletler (BM) ile Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ) ortak soruşturma misyonu (JIM), 27 Ekim 2017'de de saldırının rejim tarafından düzenlendiğini doğrulamıştı.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında Han Şeyhun'u da içeren alanı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan etmişti.

Ancak Han Şeyhun, Esed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırılarının hedefi olmaya devam etti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Ağustos 2019 Salı 10:23

YORUM YAZ

 • kardelenkardelen25 gün önce
  türkiyenin ne işi var suriyede! esad rejimini her zaman olumlu bulmuşumdur, ona karşı çıkan halk ise şeriatçı cihatçı yobazlardır ve ülkemizde kol geziyolar! canım ülkemiz neden teroristleri besliyo da askerimiz yobaz teroristler için orda şehit oluyolar bu nasıl bi adalet!
 • muhammetmuhammet25 gün önce
  erken emeklılık ne zaman çıkacak çıksın artık
 • HadraHadra26 gün önce
  Her zamanki gibi İSRAİL ve ABD oyunu, Siyonizmin ipiyle Kuyuya inilmez, ABD İsrailin Güvenliği için kendisi Yerleşmek istiyor.Yeniden Çekiç Güç!! Rahmetli Erbakan(Allah Rahmet eylesin) Çekiç Gücü kovmuştu.Alemi İslamın başına en Büyük Bela İsraildir. Kesinlikle Türkiye ile ASLA Sınır Komşusu OLmak istemez İllaki Tampon bölge ister Proje adım adımatılıyor. Müslüman Arap Ülke Yöneticileri deABD kıtasındave Muhtelif Deniz kıyısı sahil ve Plajlarında tatildeler.Önlerine gelen ödeme Kartlarını imzalıyorlar o kadar.
 • OsmanOsman26 gün önce
  Cihatçi yamyamlarin destekçisi,hirsiz çakalin fisi çekildi.
 • LütfiLütfi26 gün önce
  Suriye ordusu sanki işgalci gibi başlık atıyorsunuz.Adam kendi ülkesini teröristlerden temizliyor.Ülkesi içerisinde bir şehri teröristlere mi teslim etsin?
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 26 gün önce
  SAYIN BAŞKANIM ABD İLE HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN FIRATIN DOĞUSU İÇİN EN UFAK BİR ANLAŞMAYA GİRMEYİN HATTA DÜŞÜNMEYİN BİLE RUSYA İLE KURULAN DOSTLUĞA ZARAR VERİR GERÇİ BUNLARIN HİÇ BİRİNE GÜVEN OLMAZ AMA YİNEDE RUSLAR ABD DEN DAHA DELİKANLI SÖZÜNDE DURURLAR RUSYA İLEDOSTLUĞUMUZU BOZMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPARLAR BU ABD YE GÜVENMEYİN TEK GÜVENİNİZ ALLAHCC OLSUN ALLAHCC YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.
 • Murat serbesMurat serbes26 gün önce
  Rusya bize kazıkmı attı yani yapılan anlaşmalar neoldu.
 • ÖmerÖmer26 gün önce
  Küfür tek millettir Türkiye kendi gücüyle haklarını koruyacak esedin canı cehenneme Türkiye çoğu zaman haklı davalarında yalnız kalıyor Türkiye Batı’ya karşı mülteci kartını kullanmalı bunda geç kalınmamalı
 • şenay doğanşenay doğan26 gün önce
  kul allah ve rasulünden gayrı dostu olmadığı gerçeğini bir daha dönüşü olmayacak şekilde içine sindirmeyi başardığı gün artık onun terbiyesini allah ve rasulü üstlenir yanlışlarını gösterir çıkş yollarını gösterir tutar elinden düzlüğe çıkarır allah hazinelerinden ona çeşit çeşit güvenceler yaratır bu güvenceler içinde korkularını zail edip yüce zatının emniyeti ile destekler varlığına sevdasını kor gözü gönlü Allahtan ve sevdiklerinden gayrısını görmez olur o zaman allah bu kulu ordusuna katar peygamberleri şehitleri salihleri melekleri ile yüce zatı ile destekler o gün zafer onlarındır ancak bu bir süreç kulun kabiliyeti ve gayreti nispetinde uzar veya kısalır allaha emanet olun
 • şenay doğan şenay doğan 26 gün önce
  peygamberim keşke onlara imam olsaydın dediği için konuşuyorum allah ve rasulü türk askerinden ne pahasına olursa olsun zafer ve beka istemedi ne pahasına olursa olsun ihlas allah ve rasulüne hicret istedi sizler elin gavurlarını allah ve rasulünden büyük bildiniz ellerindeki çörü çöpü allahın hazinesinden büyük bildiniz şimdi Allahtan büyük bildiklerinizin ihaneti ile karşı karşıyasınız ama ümitsizlik yok allah bazen en büyük zaferleri hezimetlerde ve mağlubiyetlerde gizler zalim allahın kamçısıdır insan kafi miktarda sıkışırsa o sıkışmışlık içinde allah ve rasulünden gayrı dostunun yar ve yardımcısının olmadığını görür görmek yetmez bu gerçekten bir daha dönmemek üzere bu gerçeği iliklerine zerrelerine varıncaya kadar içine sindirmesi de gerekir
 • EmrahEmrah26 gün önce
  Katil esed diye diye çıkmaza soktunuz ülkeyi.
 • EymanEyman26 gün önce
  Rusya ile olan yakınlaşma sadece politik bir adımdır, kimin ne b.k olduğunu Türkiye zaten biliyor, her taşı oynatmanın bir zamanı vardır! Ben sonuna kadar destek veriyorum. Burda günübirlik yorumlar, fikirler yürütenler biraz daha aklıselim olmalı.
 • CemCem26 gün önce
  Dostum putin havadan esed kardeşim karadan türk gözlem noktasındaki askerlerimizi kuşatmış durumda. Türk askerini kendi ikballeri uğruna ateşe atanların abv
 • SerhatSerhat26 gün önce
  Ukrayna ile yakınlaştık diye rusya bizden aklı sıra intikam alıyor. Bizi kimse bağımsız görmüyor. Karsilarinda adam gibi liderler değil Eset gibi sırf kendi koltuğu için sivilleri acımasızca bombalayan sonra da sıkışınca ülkesini yabancı güclerin kontrolüne bırakanitler istiyorlar.
 • SerhatSerhat26 gün önce
  S400 konusunda birşey demiyorum ama rus uçağı alıp baş düşmanımızı daha fazla kalkındırmaya bence hiç gerek yok.Mutlaka uçak alınacaksa parayı verdikten sonra bize alternatif çok
 • @Turkmen@Turkmen26 gün önce
  Ama senin isteğin olmayacak ırkçı Türkmen. Yavrum, Rusya ırzınıza geçiyor. Siz Kürd’e vurun diye bağırıyorsunuz
 • SerhatSerhat26 gün önce
  Ne rusya ne abd Türkiye sadece kendi gücüne güvenip bir taraftan esedin itlerini diğer taraftan ypg köpeklerini vurmalıdır. İnanın o zaman ciddiye alınırız ve rusya ve abd dahil olmak üzere tüm emperyalistler bize sadece durmamız için yalvarırlar çünkü bizim onlara muhtaç olmamızdan daha çok onlar bize muhtaçtırlar
 • YorumcuYorumcu26 gün önce
  Dost kardeş ülke Rusya ...
 • TürkmenTürkmen26 gün önce
  Türkiyenin Esadi destekleyip bütün teröristleri Suriyeyle yok edip amerikayl cikartirsane pkk ne diger kürtterörist Gruppe kalir Türkiye icin en kazancli Politikasi50,60 milyar dolar kar Eder ve mülteciler geri Döner ve Suriyenin yeniden yapiminda en 100 milyar dolar ve döst kazanir
 • yazıYORUMyazıYORUM26 gün önce
  Sevgili dostum Puuutin neler oluyor????
 • CemCem26 gün önce
  Ulan adiler putin adama full destek veriyor. Niye ağzınızı açıp tek kelime etmiyormusunuz. Anlaşılan putin sizi bir şekilde iyi esir almış

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019