• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sağlık Bilimleri’nde çalışmalar hız kazandı

Covid-19 pandemisi nedeniyle büyük bir imtihandan, tarihi bir dönemeçten geçtiğimizi dile getiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bu günlerde tüm kamu ve özel kurumlarımızla devlet-millet dayanışmasının küresel sahnedeki ender örneklerinden birini verdiğimizi kaydetti ve şu mesajları verdi:

Yeniakit Publisher
2020-04-09 11:17:00 -
Sağlık Bilimleri’nde çalışmalar hız kazandı

Salgının en ön cephesinde vazifesini iştiyak ve ihlasla yerine getirme çabasında olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi ailesi olarak bir yandan Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon protokolümüz olan 58 Eğitim ve Araştırma Hastanemizde vatan müdafaasının sadece cephede olmadığını kahramanlıklarıyla ve özverileriyle gösteren öğretim üyelerimizle hastalığın teşhis ve tedavisi için mücadele ederken diğer yandan da “Sürecin takip ve kontrolünü sağlamak adına milletimizin hizmetine sunmak üzere daha neler yapabiliriz?” sorusunun cevabını vermek adına seferberlik şuuruyla Ar-Ge düzleminde de faaliyetlerimize hız vermiş bulunmaktayız.

Çoğaltıcı geliştirdik

l Üniversitemize bağlı Medikal Tasarım ve Üretim Merkezimiz (METÜM) bünyesinde bir ventilatör cihazının iki ya da daha fazla hastada kullanılabilmesini sağlayan Splitter (çoğaltıcı) geliştirdik. 3D yazıcı marifetiyle sert akrilik reçine malzeme kullanılarak ürettiğimiz bu ürünümüz başka tekniklerle farklı merkezlerde seri üretime uygun hale getirilebilir ve ticarileştirilebilir niteliktedir.

l Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), Covid-19 salgınına karşı kan mevzuatı için yayınladığı ara durum bildirgesinde tavsiye edilen potansiyel tedavilerden biri olan İmmün Plazma Tedavisi üzerine yürüttüğümüz bilimsel çalışma Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

Vitamin C Üretiliyor

l Covid-19’a karşı uluslararası kılavuzlara girmiş önemli tedavilerden birisi olan Yüksek Doz Vitamin C’nin ülkemizde üretimi için kolları sıvadık ve İstanbul’da bulunan Sağlık Teknokentimiz olan Teknopol’de ilk etapta 22 bin adet ürünü Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik ve şu anda da hastalarımızın tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Çalışmalar hızlandırıldı

l Covid-19 vb. virüs ve bakterilerin dezenfeksiyonuna yönelik Sağlık Teknokentimiz ile Berkin Enerji iş birliğinde geliştirilen farklı ve geniş alanların dezenfeksiyonunda rahatlıkla ve güvenlik içinde kullanılabilecek olan Elektro Kimyasal Tepkimeli Buhar Jeneratörümüz seri üretim aşamasına geldi ve bu ürünümüze ülkemizin yanısıra yurtdışından da yoğun bir talep geleceğini beklemekteyiz.

l Covid-19 tanısında kullanılmak üzere yine Sağlık Teknokentimizde geliştirdiğimiz tanı kiti ve cihazımızın testleri Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Genel Müdürlüğü (TİTCK) Halk Sağlığı biriminde yapılmakta olup çok kısa bir süre içerisinde seri üretimine başlayacağız.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı