Pentagon’un skandal F-35 kararı pahalıya patladı! Milyon dolarları çöp oluyor

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), Türkiye'nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için başlattığı süreç sonrası kendilerinin de milyonlarca dolar zarar göreceği aktarılıyor.

18 Temmuz 2019 Perşembe 10:07
Pentagon’un skandal F-35 kararı pahalıya patladı! Milyon dolarları çöp oluyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını duyurdu. Pentagon'un açıklamasında dikkat çeken bir detay daha var. Açıklamada Türkiye'nin programdan çıkarılmasıyla kendilerinin de milyonlarca dolar zarar göreceği aktarılıyor.

Pentagon'un açıklamasında, Türkiye'nin programdan çıkarılmasıyla kendilerinin de 500 ila 600 milyon dolar zarar göreceği aktarılıyor.

"Parça açığını doldurmaya odaklanmış durumdayız"

Pentagon'un açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Türkiye bu kararından dolayı iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek. F-35 programıyla bağlantılı 9 milyar dolarlık bir kayıp olacak. Türkiye yakın bir NATO müttefiki olmaya devam ediyor ve askeri ilişkimiz güçlü. Türkiye ile ilişkimiz çok katmanlı ve F-35 ortaklığının ötesine uzanıyor. Türkiye'nin programdan çıkarılması 500 ila 600 milyon dolara mal olacak. Şu an Türkiye'nin programdan çıkarılması ile oluşan parça açığını doldurmaya odaklanmış durumdayız."

Türkiye'de üretilen 937 parça var

Türkiye'nin önde gelen uçak, uzay ve savaş sanayii firmaları ABD'nin F-35'lerine parça üretiyor.

Türkiye'de F-35 için üretilen 937 parça var.

Pentagon skandal Türkiye kararını duyurdu!

Bu parçalar her ne kadar dışarıdan temin edilebilecek gibi olsa da Türkiye, bu pazarda tek ve lider konumunda.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Temmuz 2019 Perşembe 10:07

YORUM YAZ

 • sonersoner1 ay önce
  Bu malzemelerin tedarik süreçleri sertifikasyon ve yeterlilik testleri uzun zaman alan maliyetli bir süreç, ABD ninTürkiye'yi F35 programından çıkarmıyacağı belli, öncelikle bunu Avrupa ülkeleri istemez, çünkü roller ve aktörler değişirse, Avrupa cephesi yeniden Viyana'ya kayar, savaş ve mülteci cephesi AB nin göbeğinde oluşur, NATO Türkiye’yi yarım asırdan fazladır bölgede baypass ediyor ve taşeron olarak kullanıyor. Eğer ABD f35 kararını uygular ve NATO düzeyinde çatlak oluşursa Türkiye yeniden 1. dünya savaşı öncesindeki rolüne dönecektir, politik olarak batı için istenmeyen bir durum, Balkan bölgesi önce tarafsız kalmaya çalışacak daha sonra tarihsel köklerine sarılacaktır bu süreçte. Haliyle bu S400 ve F35 süreci tarihin akışını ittifaklar düzeyinde yeniden organize edecekmiş gibi duruyor. Gelelim TFX üretimine, operasyonel olarak kullanımı en erken 2025-2028 arası gibi gözüküyor ve Uluslararası arenada bu süreç Türkiye için çok uzun, bu nedenle Ülkemiz dışarıdan tedarik süreci işletecektir, F16 lar manevra kabiliyeti olarak alçak irtifada F35 e göre üstün olsada yüksek irtifa ve oprasyonel görevlerde F35 daha iyi gözüküyor, Türkiye'nin etrafındaki tehditler hesaplandığında F35 lerin ciddi katkısı olacağı da görülmekte, burada en önemli olay caydırıcılık bakımından önemi, bunuda TFX projesi ile doldurabilirler, Türkiyenin elindeki tek seçenek hamlelerini kendi ittifak düzeni içinde yeniden planlamaktır. Özellikle nano teknoloji ve bilişim üzerine yatırımımızı arttırmalıyız, yurdışından beyin göçünü ülkemize yönlendirmeliyiz. Ülke paydaşlarımızı arttırarak kendi Sovyet Modelimizi geliştirip bağımlı müttefiklerimizi arttırabiliriz. Buda Bölgede Türkiye ye olan inanç ve güveni pekiştirecektir. Sözün özü F35 yolun sonu değil yolun başı olacaktır.
 • TosunTosun1 ay önce
  F 35 parça uretilmesin rusya ile ortak proje çalışması yapılmalı S400 aktif hale getirilip ege Akdeniz yerleştirilmelidir
 • hizipsavarhizipsavar1 ay önce
  bizde hemen anında parça tedarikini keselim. ya adam gibi masaya gelirler yada herkes kendi yolun a. eşantiyon. 1 ay içinde incirliği boşaltın. ruslara evreceğiz orayı.
 • meyyidmeyyid1 ay önce
  abd keferesi için para sorun mu.arar fino köp eği ar ap pren sini oda fazla fazla öder.ne olacak ki başka..
 • Ayhan sırma Ayhan sırma 1 ay önce
  F 35 i bırakalım artık 1.250 milyar dolarımızı geri almaya bakalım acil ihtiyaçlarımızı için 3.ülkelerle çok kapsamlı anlaşmalarla(kullanım kısıtlayıcı ve dost düşman tespiti) hazır alım entegrasyonu aselsanımız, roketsanımız, TAI miz yapar
 • Mehmet KORKMAZMehmet KORKMAZ1 ay önce
  coniler zarar görmez bize su 35 i 100'e aldırırlar rus lardan ruma yunana BAE suudlara düşmanlarınız silahlandı deyim onlara 1000 e silah satarlar merak etmiyin onlar 100 yıllık plan yapmışlardır.
 • gencoglugencoglu1 ay önce
  cem sende göbek at
 • mustafa temizmustafa temiz1 ay önce
  bu amerikayla iddalasmak dalasmak bize cok pahaliya mal olacak gibi gorunuyor yaptigimiz parcalar onlara cok katma degerli degiller katme degeri olanlarda zaten sozlesmelerle onlarin parcalari sadece tr de uretiliyor biz daha 15 yildir bi tank motoru yapamadik millet elektrikli motorlarda devrim yapti bu universitelerin yarisi kapatilip kaliteli profosorleri okullara getirmezsek 15 sene sonra hersey icin cok gec olacak kimsenin kimseye acimadigi bir doneme giriyoruz...
 • CemCem1 ay önce
  Türkiyenin zararıda 9 milyar dolar
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU1 ay önce
  DAHA NELER GÖRECEKLER.
 • Eren Eren 1 ay önce
  Türkiye ile ilişkiniz f35 ötesine geçmez.Orada biter.
 • ahmet yükselahmet yüksel1 ay önce
  alın size batı avrupa amerika ....yıllarca aslımıza dinimize dinkardeşlerimize köklerimize beşikten mezara kadar aşağılamayı hakaret etmeyi öğretenler gurur duyuyor mu acaba.laiklik laiklik diye bu milletin kafasına inen darbelere kemalizm kılıfındaki sopasındaki ingiliz hristiyan batının balyozları değil miydi,geçen hafta yunan başbakanı yemin ediyordu. nerede 3 tane papazın önünde incil üzerine.batı da hangi lider papanın elini öpmeden kutsanmadan müslümanı kanı içmeye söz vermeden koltuğa oturuyor? deve kuşluğu bitsin artık dünya da olan şu gavur tek millet müslümanlar ise başı olmayan kesik başlı tavuk...laiklik ye iç laik kalalım boşverin....niye tüm kefereler müslümanları tepesinde....tabii onlar çoook LAİK.
 • OsmanlıOsmanlı1 ay önce
  Türkiye parasınla bile alamadığı herşeyin daima en iyisini yapmıştır,İman varsa imkan vardır.
 • OsmanlıOsmanlı1 ay önce
  Beter olun kalleşler
 • AYH8N ERG8N8Z EWET AYH8N ERG8N8Z EWET 1 ay önce
  Bu parçaları milli uçak projesinde patenti alınarak kullanabilir,kendi hava savas teknolojimizi S-400 lerle en üstün teknolojilere taşıya biliriz. Bu konuda son zamanlardaki azım ve istek kaybolmadığı sürece kendi hava savunma sistemimizi ve savaş teknolojimizi sürekli ARGE açık tutarakbu teknoloji ürünlerini dışarı satan ilk ona girer, döviz kalemizin ilk sırasında yer alip milli ekonomiye katkıda bulunabiliriz. Böylelikle beka problemimin iki onemli halkasi savunma ve ekonomiyi güçlendirerek yarınlara daha güçlü Turkiye olarak taşıya biliriz.Bizi biz yapan milli değerlerin saygınlığı düşmanlarımızın karşısında dahada artarak;tesebust edebilecekleri seylerin simdi bile olamayan kararlılığını sinsi emellerini düşüncelerinde yok eder,onları klavuz arıyan karga durumuna düşürüp,lapontenin masallarından çıkmış hale getiririz.S=400 konusuda ise Bal gibi 'de aldık.ab ye girelim dedik almadınız.Engel olarak önümüze koyduğumuz her türlü kriterleri yerine getirdik.yine almadınız.Natoya hemen aldınız,neden? Çünkü Sovyet Rusya korkusu iliklerinize islemiş kanımızı dondurmustu size taze kan lazımdı bu kan yürek, iman,cesaret ve vatan sevgisidir.yani sizde olmayan bizde olan.Bizi Korede de( iste o'zaman vaz geçilmez Arslan olduğumuz görüp;emniyetiniz için elzem teşkil ettiğimizi anladınız. ) savaşırdınız,NATO anlaşmaları ,dünyanın tüm sorunlu bölgelerine tahutumuz gereği asker yokladık en üst seviyede güvenliğinizi sağladık.siz ne yaptınız vatanımda darbe,kaos,entrika,neticesinde ekonomik çöküntü ve kargaşa ve Turk düşmanlarına ev sahipliği.pensilvanya da bir lağım faresine bekçilik.Sizin neyinize güvenelim? tarihten gelen ucube serefinize mi? Nato da durmamizda siyasi,askeri ve bekârmız acisindan tehlikeli ve bize verdiğiniz güven acısından vahim ve endişe vericidir.Simdi sorarım size sizin ucube serefinize güvenmek doğrumudur. Biz şerefli bir milletiz.
 • YavuzYavuz1 ay önce
  Insallah türkiyeyi biraktiklari icin cehennemde yanarlar
 • ataata1 ay önce
  yaaa ne zararı matbaa bi kaç saat fazla mesai yapacak....
 • MEHMET DEMIRCIMEHMET DEMIRCI1 ay önce
  Türkiye ile ilişkiler çok karmanlı hı...dünyada her pisliğin altından amerika çıkıyor..gel darbe yap , fetöyü verme , ekonomik saldırı yap, amborgo uygula,ypg,daiş,tikko,dhkpc destekle,yetmedi bize parasıyla vermediğin silahı bedavaya teröristlere ver, suçluları iade etme... evet baya katmanlı ve cok oldunuz.... sıra kıçınıza tekme atmamızda... sıra bizde ... belini kıracağım amerika....
 • ahmetahmet1 ay önce
  Hay ben bu haberi yazan yazarin aklina ne diyeyim. Amerika 500-600 milyoncuk icin insallah batmaz. Acaba bu yaziyi yazan yazar ne yazdigini biliyormu yoksa o yazar okuyucularini o kadar ahmakmi zannediyor
 • ALLAHIM DEVLETİME DAHAİYİSİNİ YAPIP SATMAK NASİPET AMİN ALLAHIM DEVLETİME DAHAİYİSİNİ YAPIP SATMAK NASİPET AMİN 1 ay önce
  DAHA BETEROLASINIZ TÜRKLERİN ELİNE DÜŞESİNİZ

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Ağustos 2019