Ögeday Han tarihte nasıl öldü? Ögeday'ın ibretlik sonu!

Diriliş Ertuğrul dizisinde bahsedilen Moğol Hükümdarı Ögeday tarihte kimdir? İşte Ögeday'ın hayatı...

30 Mayıs 2018 Çarşamba 22:41
Ögeday Han tarihte nasıl öldü? Ögeday'ın ibretlik sonu!

Diriliş Ertuğrul dizisinde bu aralar Noyan'ın da gelmesiyle Moğol hükümdarı Ögeday'dan bahsedilmektedir. Peki merakla beklenen Moğol hükümdarı Ögeday kimdir? Veliaht olan Ögeday tahta geçer geçmez sınırları genişletmek için bir çalışma yapmıştır. 1227'de de tahta geçince planlarını uygulamaya geçirmiştir.

Noyan'ın kardeşi Almıla Hatun (Alandoya) kimdir?

ÖGEDAY'IN HAYATI

Ögeday'ın doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Göbi Çölü'nde doğmuştur. Cengiz Han'ın üçüncü oğludur. Ögeday 1203 yılında Kereyitler'le yapılan Halahalcit Savaşı'nda ağır yaralandı. 1219 yılında veliaht olan Ögeday, ağabeyleri Cuci ve Çağatay'la birlikte Harezm seferlerine katıldı. Otrar seferinde başarılı bir komutan olduğunu kanıtladı. Cengiz Han'ın 1227 yılında ölümünün ardından Ögeday yeni hükümdar seçildi.

Baycu Noyan tarihte kimdir? Baycu Noyan tarihte nasıl öldü?

Ögeday ile Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad arasında yoğun diplomatik ilişkiler oldu. Ögeday, Keykubad'ı kendisine bağlılık bildirmesi için Karakurum'a çağırdı. Keykubad buna yanaşmayarak oyalama siyaseti güttü. Bunun üzerine Ögeday, Carmagon Noyan'ı Anadolu'ya gönderdi. Moğol ordusu kısa zamanda Azerbaycan'ı ele geçirdi.

Ertuğrul Bey, Halime Hatun'dan sonra evlendi mi? Ertuğrul Gazi'nin kaç eşi vardı?

ÖGEDAY'IN SONU

Ögeday, 1240 yılında Tataristan'da geleneksel olarak düzenlenen av partisinde fazla içkiden hastalandı. Uzunca bir süre yönetimde etkisiz kaldı. 1241 yılında ölümünün ardından zehirlendiği şüphesiyle bazı cariyeleri ve devlet adamları öldürüldü. Ögeday'ın ölümünün ardından ülkeyi beş yıl boyunca eşi Töregene yönetti. Oğlu Güyük Han 1246 yılında Kağan seçildi. 1249'da Güyük ölünce iki yıllık bir aradan sonra Moğol tahtına Toluy'un oğlu Mengü oturdu.

Diriliş Ertuğrul'un yeni oyuncusu Oya Unustası'ndan skandal paylaşımlar!

Halime Hatun neden Diriliş'ten çıkarıldı? Esra Bilgiç açıkladı

Engin Altan Düzyatan da Diriliş'ten ayrılıyor!

Diriliş Ertuğrul'da tarihi hata: Halime Hatun'un ölümü...

Diriliş'te çarpıcı hata! Saadettin Köpek'in ölümü...

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 30 Mayıs 2018 Çarşamba 22:41

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Şubat 2019