• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Müslüman olan CHP’ye oy vermez

CHP döneminde camilerin satıldığını, ahıra çevrildiğini, Kur’an’ın kese kağıdı yapılıp başörtüsünün yasaklandığını ifade eden sanatçı Yaşar Alptekin; “Bir Müslüman nasıl olur da CHP’ye oy verir. Müslüman olan kimse CHP’ye oy vermez” dedi.

Yeniakit Publisher
2015-06-01 07:35:00 - 2015-05-31 23:38:34
Müslüman olan CHP’ye oy vermez

Sanatçı Yaşar Alptekin ile sanat camiasını, Fetullah Gülen grubunu ve gündemdeki gelişmeleri konuştuk. Fetullah Gülen grubu mensuplarının CHP’yi desteklemesinden dolayı, onların imanlarından şüphe ettiğini vurgulayan Alptekin, “Eskiden göğüslerini gere gere dolaşıyorlardı. Şimdi hepsi kendini gizliyor. Sokağa çıkacak yüzleri kalmadı” dedi. İşte Alptekin’in gündeme dair sorularımıza verdiği cevaplar:

Sanat camiasında sol kesimin ağırlığı ne durumda?

- Çoğunluktaydı, şimdi ise Elhamdülillah iyiye gidiş var. Bir de şöyle bir durum var. İnsanlar kendilerini gizliyor. Birçok kişinin ne olduğunu çok net bilmiyorsunuz. Bazıları ise benim gibi cengaverlik yapıp, “Ben buyum” diyor. Sanat camiasında namaz kılan ve namaz kıldığını gizleyen kişiler var. Çünkü yobazlıkla, şeriatçılıkla suçlanacak, para kazanamayacak, müşterisini kaybedecek.

Dindar olanlar iş bulamıyor mu?

- Konusu açıldığı için söylüyorum. 11 sene önce cengaverlik yapmıştım, şimdi yedek kulübesinde bekleyen oyuncu gibiyim... Menajerim iş kovalıyordu. Bana şöyle dedi: “Yaşar gidiyorum, söylediklerini aktarayım... Büyük iki kanal da hemen hemen aynı cümleyi söyledi: Yaşar Alptekin yakışıklı, yetenekli ama eski hali olsaydı kabul ederdik. Şimdiki halini kabul edemeyiz.” Bunun ne anlama geldiğini herkes anlar.

Sizin deyiminizle “cengaverlik” yaptıktan sonra Fetullah Gülen grubuna girdiniz... Onlarla aranız nasıldı?

- Bir arkadaş beni o dönemlerde çağırdı. Topkapı’da bir işyerinde buluşuyorduk. Önemli mevkilerde olan zengin işadamları ile beraber sohbet vardı.

STV’DEN KAZANIP İÇKİ MASALARINDA YİYORLAR

Samanyolu TV’deki dizilerde de oynadınız. Cemaat içinde aktif göreve geldiniz mi?

- Samanyolu’nda Mavi Rüya diye bir dizide oynadım fakat anlaşamadık. Müslüman olan oyuncular dışarıda boşta geziyor, onlara rol vermiyorlardı ama namaz kılmayan, içki içen, komünist kişiler ise dizide piri pak diye tanıtılarak insanlar yanıltılıyordu. Bunlar da aldıkları parayla dalga geçerek, dışarıda “bak bunların paralarıyla içki içiyoruz” diyorlardı. Onlar evin aslanı, biz kedisiydik. Program müdürüne bu konuyu açtım ve bana onları kazanmaya çalıştıklarını söyledi. Ben ise “onları kazanmaya çalışıyorsunuz ama bizi kaybediyorsunuz” dedim. Ondan sonra ayrıldım. Cemaatte de aktif bir göreve gelmedim.

Pensilvanya’ya davet edildiniz mi?

- Bir kere davet edildim ama o dönem çekimlerim vardı gidemedim.

BİRBİRİNE ZIT KUTUPLAR ERDOĞAN’A KARŞI BİRLEŞTİ

Fetullah Gülen grubu, 17 Aralık olaylarıyla hükümete karşı darbe girişiminde bulundu. Şimdi de seçimlerde CHP ve HDP’ye destek veriyor. Bunu nasıl görüyorsunuz?

- Birbirine zıt kutuplar, sırf Erdoğan’ı düşürmek için birleşiyorlar. Bu nasıl bir hırstır... Allah affetsin! Ben Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyorum kardeşim. Erdoğan hakkında kim ne derse desin, Allah benim ömrümden alsın onun ömrüne katsın... Erdoğan’a ömrümü veririm.

Gülen’cilerin Erdoğan’ı devirmeye çalışmasını hırsa mı bağlıyorsunuz?

- Evet... Türkiye’de şu an yaşanan Müslümanlık, hiçbir devirde yaşanmadığı kadar rahat yaşanıyor. Bu ülkede bir zamanlar camiler satılmıştı. Camiler ahıra çevrilmişti. Kur’an’dan kese kağıdı yapılmıştı. Başörtüsü yasağı konuldu. Bunları kim yaptı? CHP zihniyeti yaptı. Sen CHP’ye destek verirsen, ben o zaman senin imanından şüphe ederim. Fetullah Gülen grubu mensuplarının imanından da şüphe ediyorum.

CEMAATLER HİÇBİR ŞEKİLDE SİYASETE KARIŞMAMALI

Fetullah Gülen’in bedduasını izlediğiniz an ne hissettiniz?

- Üzüldüm. Yanlıştı. Her insanın bir eşref saati vardır. Yani yanlış bir zamanlama, yanlış bir hareket diye düşündüm. “O küçücük öfke şeytandandır” derler ya; bir anlık öfke insanın hayatına mal olur. Şimdi bir anlık öfkeyle söylenmiş bir söz, bak nerelere geldi. Gülen’ciler çok kan kaybetti. Bank Asya devredildi. Eskiden hizmetteki ağabeyler göğsünü gere gere dolaşıyordu. Kendini belli ediyordu. Şimdi herkes kendini gizliyor. İşini gizli gizli yapıyor. Sokağa çıkacak yüzleri kalmadı.

Şimdi bir kere cemaatler, siyasete karışmamalı. Çünkü bunlar ayrı kulvarlar. Geçenlerde bir sofi, CHP’ye oy vereceğini söyledi. Ben de hemen, Kadir Mısıroğlu’nun kitabını aldım ve ona hemen postaladım. “Git, kime oy vereceğini gör” dedim. Bir Müslüman nasıl CHP’ye oy verir. Sen git imanından şüphe et. Namazını gözden geçir. Hem namaz kılıyorsun, hem Müslüman’ım diyorsun hem de CHP’ye oy veriyorsun. Müslüman olan CHP’ye oy vermez. Yani bu çok yaman bir çelişki! Kimsenin kabul edemeyeceği bir şey..

GEZİ'CİLER YALOVA'YA SES ÇIKARMADI

Gezi Parkı olaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz. Sanatçıların da bu olayları desteklemesini nasıl görüyorsunuz?

- Suriye’de insanlar ölüyor sokaklara dökülmüyorlar, Gezi’de ise ağacı bahane edip sokaklara döküldüler. Gezi’de bir tane bile ağacın katledildiğini gösteremezler. CHP’li Yalova’da ise bir sürü ağaç katledildi. Yalova için ise seslerini çıkarmadılar. Ben böyle sinsiliklere karşıyım.

Rumeli Hisarı’ndaki mescidin tekrar ihya edilmesine karşı Sanatçı Defne Halman’ın “Mescid yapımını engelleyelim” gibi skandal sözleri vardı. Buna ne dersiniz?

- Kızmıyorum vallahi, üzülüyorum. Allah ıslah etsin! Rabbim hidayet nasip etsin.

BERKİN'CİLER YASİN BÖRÜ İÇİN NİYE SUSTU?

Bazı sanatçılar, “Berkin Elvan için hayatı durdurun” klibinde oynadılar. Sanatçıların insanları sokağa dökme çağrısında bulunmasını nasıl görüyorsunuz?

- Berkin Elvan konusunu hiç açmayın. Bu konuda kendimi kontrol bile edemiyorum. Bir hardal tanesi kadar kahramanlığı hak etmeyen bir çocuğa, neredeyse şövalye nişanı verecekler. “Ekmek almaya gitti” diyerek, evinden kaç kilometre uzakta cebinden maytaplar çıkan bir çocuk, benim evladım olsaydı ailesi gibi onun arkasında durmazdım. “Yanlış yapıyor” derdim. Yüzündeki maske ile özgürlükten bahsedemezsin. Molotof kokteyli ile benim vergilerimle alınan otobüsleri yakarken, kamu mallarına zarar verirken demokrasiden bahsedersen, sen kimseyi kandıramazsın. Berkin Elvan için bunları diyenler, kurban eti dağıtılırken hunharca öldürülen Yasin Börü hakkında niye bir şey demiyor? Yasin Börü, Allah yolunda tamamıyla yüzde bin beş yüz masumdur.

Bir de sanatçılar Berkin Elvan’ı destekliyorlar...

- Ben onların sanatçılığını yerim. Önce insan olacaksın kardeşim. Her şey olabilirsin ama önce adam olacaksın, önce insan olacaksın, insan değilsen zaten hiçbir şey değilsin.

12 YILDA ERDOĞAN SİZE NE YAPTI?

Tamer Karadağlı ve Emre Kınay, Erdoğan’ın diktatör olduğunu ve ondan korktuklarını açıkladı. Siz bu açıklamaları nasıl yorumluyorsunuz?

- 12 senedir iktidarda olan Erdoğan’ın nesini gördünüz de nesinden korkuyorsunuz be kardeşim! 12 sene iktidarı boyunca size ne yaptı? Sen yine içkini içtin, yine zinanı yaptın, yine istediğin gibi hayatını yaşadın. İnsan neden korkar biliyor musunuz, tanımadığından korkar... O adamı tanımak bile istemiyorlar.

Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı