Seçim 2019 Sayfası

Merkez Bankası dolar tahminini açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2019 yıl sonu dolar/TL tahminini6,18 lira olarak açıkladı.

11 Ocak 2019 Cuma 16:41
Merkez Bankası dolar tahminini açıkladı

TCMB, reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 75 katılımcı tarafından yanıtlanan 2019 yılı Ocak ayı beklenti anketi sonuçlarını paylaştı.

Buna göre, ocak ayı için TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 1,56 iken, bu anket döneminde yüzde 1,16'ya geriledi.

TÜFE beklentisi şubatta da yüzde 0,98'den yüzde 0,94'e düşerken, mart ayı için yüzde 1,03 olarak gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre; cari yıl sonu TÜFE beklentisi ise yüzde 16,45 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi de bir önceki anket döneminde yüzde 16,46 iken, bu anket döneminde yüzde 15,91'e geriledi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 12,43'ten yüzde 12'ye düştü.

Yıl sonu dolar tahmini 6.18

Öte yandan katılımcıların 2019 yıl sonu dolar/TL beklentisi bu anket döneminde 6,18 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 6,25 TL iken, bu anket döneminde 6,30 TL olarak gerçekleşti.

GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 1,5 iken, bu anket döneminde yüzde 1,4'e geriledi. 2020 yılı büyüme beklentisi ise yüzde 3 seviyesinde gerçekleşti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 16:41

YORUM YAZ

 • emrahemrah3 ay önce
  ... millet düşşün yada sabit kalsındiye beklenti içinde bunlar fiyat açıklıyor,o zaman masat bi tarafınıza kaçar hazırlıklı olun,hiiiiç bağrınmayın gıda fiyatlar yüksek diye
 • enginengin3 ay önce
  6,18
 • misafirmisafir3 ay önce
  bir tavsiye dolar 7 20 testettiyse 7.20 olacaktır. buraya yazıyorum
 • AdemAdem3 ay önce
  Dolar da kim oluyormuş! Bir KHK ya bakar, oturur yerine, enflasyona baksın ders alsın. Zabıtayı da göndeririz üzerine bak bir daha yükseliyor mu? Sahi bu tahminler niye hep bugünkü kurdan daha yükseği üzerine, neden daha düşüğüne değil. Peşinen yelkenleri indirmişiz demek ki. Ekonomi yönetiminin tutturduğu ve dahi tutturacağı hedefleri beni korkutuyor.
 • İşsiz İşsiz 3 ay önce
  "GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 1,5 iken, bu anket döneminde yüzde 1,4'e geriledi."Büyümenin +%1,5 olması reel ortamda %2 ile 2,5 civarı küçülme anlamına gelir ki bu da TL'nin ciddi değer kaybına sebep olur.Eyvah ki ne eyvah!
 • Cüneyt Cüneyt 3 ay önce
  2018 de dolar yüzde 40 arttı enflasyon yüzde 20 olduğuna göre 2019 da dolar yüzde 16 artacaksa enflasyon yüzde 8 olacak..tesekkurler ak parti
 • AlperAlper3 ay önce
  Bunların ne dolar ne de enflasyon tahmini genelde tutmuyor arkadaşlar.Yalnız baya dolgun maaş,tazminat falan alıyorlarmış.Kendi maaşını,kendin belirle,ne kıyak ama,yanlış değilse devleti yönetenler de maaşlarını kendileri belirliyormuş ama vergiyi vatandaş ödüyor var mı böyle demokrasi.O zaman alttakilerin de eşitlik ilkesi gereği aynı hakkı doğmaz mı?Hadi kolay gelsin.
 • LeventbayLeventbay3 ay önce
  Ben de dolar alayım şimdiden 50 milyon tl mi dolara cevirem hemen . Faiz bu kadar sıkıştı daha fazla tutamazlar millet ne arba aiıyor ne ev . Aşagı indigi an o gün 8 üstü dolar
 • Corumlu Corumlu 3 ay önce
  Yine basladi bu merkez bankasi dolar tahminlerine. Agustos krizinden beri sesi cikmiyordu. Hapi yuttuk bu ekonominin 2019 da kotu olacagini gosteriyor yada merkez oyle istiyor.
 • sentezsentez3 ay önce
  İnsanlar zor şartlarda çalışıyor lütfen bu dışarı çıkıp kafeleri lokantaları gezginler insanlar saatlerce çalıştırılıyor yani sosyal yaşantısı kalmıyor insanların sonrada pisikolojik sıkıntı insanlar çalışmayınca bu şartlarda iş var çalışan yok diyorlar lütfen herşey para değil
 • Hmz Hmz 3 ay önce
  Böyle iş mi olur? O zaman millet şimdiden Dolar alsın
 • bilobilo3 ay önce
  ben IMF nin yaptığı tahmine katılıyorum. 10,21 diyorum. var mı arttıran ?
 • FERİT ÖZÇAMFERİT ÖZÇAM3 ay önce
  Merkez bankası yöneticileri VATAN hainimi niye böyle bir açıklama yapıyor. Merkez bankasının bu açıklamasına göre benim 4 milyon 500 binliramı dolara cevireyim bu hesaba göre iyi kar getirir. ALLAH bizi vatan hainlerinin şerrinden korusun.Selamlar
 • MahmutMahmut3 ay önce
  yıl sonunu bırakın Mart ayındaki seçimden sonra kur kaç olacak onu tahmin edin.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019