• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Koronavirüsle ilgili korkunç gerçek! Bilim insanlarından buz dolabı uyarısı

ABD'li bilim insanları, koronavirüslerin 'yapışkan' virüsler olduğuna dikkat çekerek bazı yüzeylerde şaşırtıcı bir süre boyunca yaşayabileceğini iddia etti.

Yeniakit Publisher
2020-04-03 19:49:00 - 2020-04-03 19:59:43
Koronavirüsle ilgili korkunç gerçek! Bilim insanlarından buz dolabı uyarısı

Onbinlerce insanın ölümüne sebep olmasıyla birlikte tüm dünyayı tedirgin eden koronavirüs salgını ile ilgili çeşitli araştırmalar yürüten ABD'li bilim insanları, bu virüslerin doğaları gereği yapışkan olduğunu, buzdolabı gibi yüzeylerde şaşırtıcı bir süre boyunca yaşayabileceklerini iddia etti.

San Francisco'daki Gladstone Enstitüsünün önde gelen virologlarından Dr. Warner Greene, buzdolabına koyulacak tüm ürünlerin temiz olması gerektiğini belirterek, bu ürünlerin temiz olmamaları halinde ise birkaç dakika boyunca temizlenmesini tavsiye etti. Greene, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Koronavirüsler doğası gereği 'yapışkan' virüslerdir. Buzdolabı gibi yüzeylerde hızlı ölebilirler, ama tam aksine şaşırtıcı bir süre boyunca hayatta da kalabilirler. Mesele şu ki önce mikroplardan arındırmadan buzdolabınıza hiçbir şey koymayın."

2010 yılında yapılan o araştırmaya dikkat çekti

Dr. Greene, Amerikan Mikrobiyoloji Derneği'nin 2010 yılında virüslerin sıcaklık ve nem ile ilişkisini incelemek amaçlı yaptığı bir çalışmaya dikkat çekerek, bu çalışmanın virüslerin düşük nem ve yaklaşık 4 derecelik sıcaklık ortamında geliştiği sonucunu ortaya koyduğunu ve bu koşulların buzdolabı içindeki ortam koşullarını işaret ettiğini söyledi.

Öte yandan, ekibiyle birlikte çok uzun bir süredir aşı ve tedavi yöntemi bulmak için çalıştıklarını belirten Dr. Greene, açıklamasına şöyle devam etti: "Bu koronavirüs için yeni bir antiviral olarak hızlı bir şekilde devreye sokulabilecek gelişmiş ilaç üretilip üretilemeyeceğini tespit etmek için çok çalışıyoruz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mining

Bu bilim adamları da şeamet(uğursuz) tellalı, ancak az önce Ünal Çeviköz evinden skype'ten ağızında maske , tabii evin içinde maske ne oluyorsa , Al Jazera English'te konuşuyorda, güya Ekrem efendi İstanbul' da hükümete sokağa çıkma yasağı için baskı yapıyormuş.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı