• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Katil Esed'in başına bela olacak! İdlib'e gönderiliyor

Esed rejimine İdlib'deki Türk gözlem noktalarının gerisine çekilmesi için tanınan sürenin dolmasına az bir zaman kalırken Türkiye operasyon için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Tanksavar tehditlerine karşı daha etkin koruma sağlaması için modernize edilen tanklar da İdlib’e gönderiliyor.

2020-02-16 09:48:00 -
Katil Esed'in başına bela olacak! İdlib'e gönderiliyor

Türk ordusu, Fırat Kalkanı Harekatı sırasında elde edilen tecrübeler ışığında tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin koruma sağlanabilmesi için modernize edilen tanklarla, İdlib’de göreve hazır bir şekilde bekliyor. ASELSAN tarafından geliştirilen ‘Pulat’ aktif koruma sistemi sayesinde M60T tankları, tehditleri daha çabuk algılayabiliyor ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan otomatik olarak çalışıp, tehditleri imha edebiliyor.

360 derece görüntü

Ana muhabere tankı M60T’ye ayrıca ilave yetenekler de kazandırıldı. ASELSAN tarafından geliştirilen Uzaktan Kumandalı Stabilize Silah Sistemleri (SARP), Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (YAMGÖZ) ve Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS) ile güçlendirildi. YAMGÖZ olarak adlandırılan yakın mesafe gözetleme sistemi ile 360 derece panoramik görüntü sağlanabiliyor. Sistem, tanklara termal kamera, gündüz kamerası ve sanal gerçeklik imkânı sunuyor. Sistem ayrıca uzaktan komutalı silah sistemleri ile de koordinasyon sağlayabiliyor.

Lazerle teşhis

M60T tanklarına entegre edilen bir diğer sistem yüksek algılama kabiliyetine sahip TLUS tank lazer uyarı sistemi. Lazerlerle tehditleri teşhis eden sistem, tehditleri önceliğine göre sınıflandırabiliyor ve oklu hedef tespitiyle birlikte takip de yapabiliyor.

Üst seviye güvenlik

ASELSAN’ın 19 farklı ülkeye ihracı yapılan uzaktan komutalı silah sistemi SARP, tankları karadan ve havadan gelen tehditler ve asimetrik tehditlere karşı koyabiliyor. Otomatik hedef takip yeteneğine sahip olan sistem, ayrıca hareket hâlinde atış imkânı sunuyor. Farklı silahlar takılabilen SARP, gece ve gündüz gözetleme ve gelişmiş uzaktan komuta yetenekleri ile kullanıcı personelin güvenliğini en üst seviyeye çıkarıyor.

Türkiye Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Emrah Demir

Üzülerek söylüyorum bizlerin elindeki M-60 tanklarının, ne kadar modernize edilirse edilsin, Suriye envanterinde bulunan T-90' lara karşı hiçbir şansları bulunmuyor. Altay tank projesinin nasıl katılımcı firmalar tarafından sabote edildiğini ve üretime geçemediğini Akit gazetesinin araştırarak bir yazı dizisi haline getirmesini rica ediyorum.
 • Yanıtla

Gocasolak

Ne maval okuyorsunuz be, şehit cenazemizi almak için, helikopter uçuramadığımız ülke, bizden korkar mı? Önce bunun adını koyun, Libya’da hafter in pozisyondaki adamların yanında savaşıyoruz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı