• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İzne ayrılana devlet desteği verilecek mi? Devlet yardımı ne kadar verilecek?

İzne ayrılana devlet desteği verilecek mi? Berat Albayrak, ücretsiz izne ayrılan vatandaşları sevindirecek bir haber verdi. Belirli şartları karşılayan ve durumu olmayan kişilere devlet desteği verileceğini söyledi. Peki ama devlet desteği kimlere ne kadar verilecek? İzne çıkılan çalışanlara ne kadar para verilecek? İzne ayrılan kişilere hangi şartlarla yardım parası verilecek? Koronavirüs için evlerinde kalan veya kalmak zorunda kalan vatandaşlar için devlet desteği detayları...

Yeniakit Publisher
2020-04-09 12:27:00 -
İzne ayrılana devlet desteği verilecek mi? Devlet yardımı ne kadar verilecek?

Ücretsiz izne çıkan ya da çıkarılan vatandaşlara devlet destek verecek. Fakat kimlere, hangi şartlarla devlet desteği verilecek? Berat Albayrak'ın açıklamış olduğu ve Recep Tayyip Erdoğan'ın, durumun devam etmesi halinde maaşların verilmesinin uzatılacağını bildirdiği devlet desteği ayrıntıları...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ücretsiz izne ayrılmış ya da ayrılmaya zorlanmış olan işçilerin madur olmaması için, bu dönemde destek başlatıldığını açıkladı. Söz konusu destek için belirlenen geçici yasa için TBMM'den onay gelmesi bekleniyor. 

Peki kimler bu destekten yararlanacak?

Bu yasa kapsamında, iş yerlerine değil para direkt olarak çalışan kişinin hesabına yatırılacak. 

Para yatırılacak olan kişinin SGK bildirimleri alınacak ve bu durumlara göre para yardımı yapılacak. Aynı şekilde İŞKUR üzerinden kişinin çalışma bilgileri de dikkate alınacak.

Maaş desteği ne kadar sürecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öngördüğü bu desteğin süresi 3 ay olarak belirlendi. Fakat olumsuz bir sorunun gelişmesi ve durumların düzelememesi halinde, maaş desteğinin 6 aya çıkarılması bekleniyor.

Söz konusu geçici maddenin detayları;

“GEÇİCİ MADDE 24- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun geçici onuncu maddesi çerçevesinde ücretsiz izne ayrılan işçilere ve 15/3/2020 tarihinden sonra işten çıkarılmış olup, Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden istifade edemeyen işçilere, 4857 sayılı İş Kanununun geçici 10 uncu maddesi çerçevesinde belirlenen fesih yasağı süresince Fondan her gün için 39,24 Türk Lirası nakdi ücret desteği verilir.

Birinci fıkra çerçevesinde ücretsiz izne ayrılarak ücret desteğinden yararlanan işçinin işveren tarafından fiilen çalıştırılmaya devam ettiğinin tespiti halinde 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 102 nci maddesinde belirlenen idari para cezaları dört katı olarak uygulanır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı