İttifak Yasası Türkiye’nin önünü açacak

Siyasi partilerin "seçim ittifakı"na ilişkin kabul edilen kanun teklifini siyasetçiler ve uzmanlar Akit’e değerlendi.

14 Mart 2018 Çarşamba 11:50
İttifak Yasası Türkiye’nin önünü açacak

ÖMER FARUK ŞAHİN / ANKARA  

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen siyasi partilerin "seçim ittifakı"na ilişkin kanun teklifini siyasetçiler ve uzmanlar gazetemize değerlendirdi...

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan: “İttifak yasaları Türkiye’de koalisyona gerek kalmadan, seçimler öncesinde partilerin bir araya gelerek, demokrasinin başkanlık sistemi ile beraber nasıl geliştiğini gösteriyor. İki partinin uzlaşması ileri demokrasi ve anlaşma açısından, parlamentonun güçlü birliktelik ile önünü açacaktır.”

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel: “İttifak yasaları ile aynı eksende düşünen partilerin birlikte hareket edebilmesine bir yasal zemin hazırlanmış oldu. Bu adım son derece demokratik ve milletin oyunun temsilde gerçek yerini bulduğu bir düzenleme oldu. Türkiye’nin küresel bir güç olma yolunda ilerlediği bir dönemde, özellikle AK Parti ve MHP gibi ittifakların ortaya çıkması millettin derin bir irfanının da ürünüdür” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya: “Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olacak bir düzenleme meclisten geçti. İttifak yasasının ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlardan çıkmasına büyük katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ise, “Ülkemiz, vatanımız için ittifak yasası hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Hacettepe Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Hasan Tahsin Fendoğlu: “İttifak yasası yeni dönemde yeni siyaset olarak görülmeli. Yüzde 10 ülke barajı olmasına rağmen, baraj altındaki partilerin Meclis’e girmesinin önü açılarak milletin temsil hakkı daha da güçlendirildi. Böylece ittifaka giren ve oyu az olan partinin seçmeni daha çok oranda sandığa gidecek. İttifak dünyanın birçok ülkesinde uygulanıyor. “


Yeni Akit Gazetesi

Günün Özeti

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 11:50

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Aralık 2019