İşte Türkiye'nin 2018 israf raporu! Vahim sonuçlar

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması sonuçları açıklandı. Buna göre vatandaşlar haftada ortalama 2 ekmeği israf ederken cep telefonlarını ortalama 3,7 yıl içinde değiştiriyor. Otomobil değiştirme sıklığı 8 yıl ve üzerini buluyor.

13 Ocak 2019 Pazar 08:30
İşte Türkiye'nin 2018 israf raporu! Vahim sonuçlar

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması sonuçlandı. Araştırma, bakanlık koordinasyonunda, bir araştırma şirketi ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri iş birliğiyle Türkiye genelinde 26 ilde 2 bin 209 tüketici ile yapılan anket verilerine dayanılarak hazırlandı.

18-29 yaş grubu araştırıldı

Araştırma kapsamına giren bireyler, çoğunluğu 18-29 yaş aralığında, bin 405 ve 3 bin lira gelir grubunda, evli ve ücretli çalışanlardan oluştu. Araştırma, aylık ortalama hane giderleri, konut, otomobil ve eşya sahipliği, bireylerin israf algısı, gıda, ekmek, giyim tüketim davranışı ve israfı, geri dönüşüm kavramının toplumdaki yeri, bireylerin tasarruf, birikim ve borçlanma davranışları gibi pek çok başlıkta önemli tespitler içeriyor.

Bitirilmeden atılan yemek oranı arttı

2017 araştırma sonuçları dikkate alındığında bitirilemeden çöpe atılan yemek miktarında artış olduğu tespit edilirken, gıdaların tüketilmeden çöpe atıldığını belirtenlerin oranı yüzde 22,8 oldu. Bunun nedenleri gıdanın bozulması ve tüketilememesi olarak kayıtlara geçti.

En sık telefon değiştirenler gençler

Araştırmaya katılanların, bireysel günlük ekmek tüketim miktarı ortalama yaklaşık 0,78 adet olarak tespit edilirken, haftada ortalama iki adet ekmek çöpe atılıyor. Satın aldığı ekmeği tüketemeden çöpe attığını ifade eden bireylerin oranı ise yüzde 11,7 olarak belirlendi.

"Yeni model çıktı, almalıyım"

Cep telefonu olan bireylerin neredeyse tamamı akıllı telefon kullanırken, ortalama 3,7 yılda bir cep telefonu değiştiriliyor. Cep telefonu değiştirme nedenleri arasında öncelikle bozulma ve piyasaya çıkan yeni modele sahip olma isteği gösterildi. Genç yaştaki bireylerin daha ileri yaş gruptakilere göre daha sık cep telefonu değiştirdikleri görüldü.

Otomobil sahibi olanların oranı arttı

Otomobil değiştirme sıklığı 8 yıl ve üzeri olarak belirledi.

Katılımcıların büyük bölümü ekonomik olduğu gerekçesiyle ulaşım aracı olarak toplu taşıma araçlarını kullanırken, ortak araç kullanımı çok düşük seviyelerde kaldı. Bir önceki yılın sonuçları ile karşılaştırıldığında otomobil sahibi olanların oranı yüzde 27,3'den yüzde 31,1'e yükseldi.

Finansal tasarrufta artış var

Son 1 yılda aylık gelirinin bir bölümünü biriktirerek finansal tasarruf yapanların oranı 2017'de yüzde 13,6 iken, 2018 yılında yüzde 38,1'e yükseldi. 2017 yılı araştırmasına katılan bireylerin çoğu tasarruflarını banka mevduatında değerlendirirken 2018 yılı araştırmasına katılanların büyük bölümü tasarruf aracı olarak tercihini altından yana kullandı.

Yerli malına önem veriliyor

Araştırma sonuçlarına göre, bireylerin yüzde 72,2'si yerli malı kullanımının israfı önlemeye ve tasarrufa katkı sağlamaya olumlu etkisi olduğunu düşündüğünü belirtti.

"Ekmekte israf azalıyor"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, araştırmayla israfın boyutlarının tespit edildiğini aktardı. İsrafın önüne geçilmesi gerektiğini ve bu konuda kamuoyu bilincinin artırılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Pekcan, israfla ilgili eğitim programları hazırlanmasının ve bu programların yaşam boyu eğitim çerçevesinde sürekli hale getirilmesinin önemine işaret etti. Pekcan, bireylerin tasarruf bilincinin artırılması gerektiğine de dikkati çekti.

Ekmekte israfın önüne geçmek amacıyla önemli bir adım attıklarını anımsatan Pekcan, "Bakanlığımızca hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'le büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde üreticiden teslim alınan ve azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi hızlı tüketim mallarının, satılamadığı gerekçesiyle daha önce yüzde 25-30 olan iade oranını en fazla yüzde 5 olarak belirledik. Böylece ekmekte israfı azaltacak çok önemli bir düzenlemeyi hayata geçirmiş olduk." ifadesini kullandı.

"İhtiyaçlarımız kadar tüketmeliyiz"

Gıda ve ekmek tasarrufu için bireylerin alışveriş listesi yapması ve ihtiyacı kadar tüketmesi tavsiyesinde bulunan Pekcan, geri dönüşüm konusunda da bireylerin hassasiyet göstermesi gerektiğini kaydetti.

Bu yılın teması "İsrafın önlenmesi ve sıfır atık"

Pekcan, vatandaşların tasarruflarını finansal sistem içerisinde nasıl değerlendirmesi gerektiği konusunda farkındalık yaratılmasının önemine de işaret ederek, "15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla bu yıl 22'ncisi düzenlenecek Tüketici Ödülleri Programı kapsamında 'Tüketici Özel Ödülü'nün verilmesinde tematik bir yaklaşım benimsendi. Bu yılın temasını 'İsrafın Önlenmesi ve Sıfır Atık' olarak belirledik." değerlendirmesinde bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ocak 2019 Pazar 08:30

YORUM YAZ

  • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu3 ay önce
    Bunu neyi ğösteriyor bir Milletin, Din ahlakı,iman ahlakı,Allaha inanışı yok olmuş demektir,ÖRNEK: Daha 10 sene önce bizim muhafaza kar bir ilçe dediğimiz Allahın ilk nimeti verdiği bize EKMEKTİR böyle EKMEK israfi çöpe atma yoktu ama bu iki senedir torbaşarla Ekmek çöpe atıyorlar,Benim rahmetli DEDEM Oğul derdi bir ekmek yerde gördüğün zaman memiz iyse aç iysen ye yoksa cebine koy sakla aç olduğun zaman yersin ama Ekmek kirlenmişse onu kuşlara yem olarak verirsin,,Çükü Ekmek Allahın bize berdiği ilk nimettir,,AMA sorumlusu önce Aile ama şimdi Ailelerin % 80 bozuk İkincisi Diyanet işleri DİNDE reforum olmaz Ama Cami Hocalarında geniş çapta reforum gerekYahu Ey Diyanet senin berdiğin hocalara maaş haram olsun Camiye gelen %98 hocayı dinlemiyor bir çoğu dinlenmek için yatıyor .Camide boş çene çalıyor hocalar,,DİYANET işleri bile boş DEVLET,te bir an önce uyanması lazım,,,Vallahi kime anlatıyoruz boş konuşuyoruz,,Vesselam
  • Yunus 16 Yunus 16 3 ay önce
    BİZİM GÖNÜL VERDİĞİMİZ DİNDAR MUHAFAZAKAR MİLLİ İKTİDARIMIZ, TASARRUFU BAKANLAR KURULU VE TBMM DEN BAŞLATMALIDIR.!!! ÖNCE YABANCI MARKA LÜKS MAKAM ARACI ALIMINI DURDURMALIDIR. SIRADAN BİR İLÇE BELEDİYE BAŞKANI BİLE MERCEDES AUDİ NİN LÜKSÜNE BİNİYOR BİNMEYE ÇALIŞIYOR,!! LÜKS MAKAM ARACI HASTALIĞI HER YERİ SARMIŞ,!! YAZIK ÇOK YAZIK, HANGİ TASARRUF??? HANGİ İSRAF?? BALIK BAŞTAN KOKAR

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Nisan 2019