İran'da Türkçe eğitimi dönemi başlıyor

İran'da Doğu Azerbaycan eyaletinde bulunan okullarda 2019-2020 öğretim yılında Türkçe ders eğitimi verileceği bildirildi.

24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:39
İran'da Türkçe eğitimi dönemi başlıyor

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) konuşan Doğu Azerbaycan Eğitim ve Öğretim Müdürü Cafer Paşayi, Eğitim ve Öğretim Bakanlığının okullar için özel bir program hazırladığını belirtti.

Programa göre, ülkedeki eyaletlerin bölge halklarının taleplerine göre, haftada 2 saat özel ders verileceğini ifade eden Paşayi, "Halkın Türkçe eğitim talebi göz önünde bulundurularak Doğu Azerbaycan eyaletindeki okullarda Türkçe dersleri verilmesi kararı alındı." dedi.

Haftada 2 saat Türkçe eğitimi

Programın 23 Eylül'den itibaren bazı okullarda başlayacağını aktaran Paşayi, "Tanımlanan içerik dahilinde haftada iki saat toplamda 60 saat olmak üzere Türkçe eğitimi verilmeye başlanacak." ifadelerini kullandı.

Doğu Azerbaycan eyaletinde Türkçe eğitimin önemine dikkati çeken Paşayi, "Anayasa'nın 15'inci maddesine göre, yerel ve mahalli dillerin öğretilmesine ilişkin talepler daima dillendirildi. Eyaletimizde de iki dil (Türkçe ve Farsça) kullanıldığı için yerel ve bölgesel dillerimizi güçlendirmeliyiz." şeklinde konuştu.

İran'da 1979'daki devrim sonrası oluşturulan anayasanın 15'inci maddesinde, Farsça’nın ülkenin resmi dili olduğu, ancak bunun yanında diğer yerel dillerin de okutulmasında herhangi bir engel olmadığı hükmü yer alıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:39

YORUM YAZ

  • Kassam Kassam 26 gün önce
    Darısı türkülerin din kardeşim dediği kürtlerin başına
  • İskenderİskender26 gün önce
    İnşallah o toprakların asıl yerlisi olan Kürtlerin de dilleri dahil tüm sosyal ve kültürel hakları verilir.Böylelikle İran,Ortadoğuda İnsan hakları ilkelerine uygun olan ilk devlet olur
  • İnşâallâh, "Sünnî"lere de bir hayât hakkı verirler..!İnşâallâh, "Sünnî"lere de bir hayât hakkı verirler..!26 gün önce
    Pek güzel bir haber..! İnşâallâh Ehl i Sünnet ve Cemâet İtikâdı'na ve Câmii'lerine de bir hayât hakkı verirler. Vesselâm...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019