İngiltere ile Irak arasında dev anlaşma!

İngiltere ile Irak Savunma Bakanları arasında terör tehdidi nedeniyle savunma iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

23 Ağustos 2019 Cuma 09:04
İngiltere ile Irak arasında dev anlaşma!

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın Londra'da Iraklı mevkidaşı Necah eş-Şemeri ile iki ülke arasında savunma iş birliğini öngören mutabakat zaptı imzaladığı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Wallace, Irak'ta görev yapan İngiliz askeri personelinin teröre karşı verdiği mücadeleyi 'hayati öneme sahip' diye nitelendirerek, "Bununla sadece değerli bir uluslararası ortağımızı gelecek için daha kendi kendine yeterli hale getirmekle kalmıyoruz, DAEŞ 'in şer ideolojisinin yayılmasını bastırarak kendi caddelerimizi de daha güvenli kılıyoruz" ifadelerini kullandı.

‘Omuz omuza’

DAEŞ ve El Kaide'nin hala gerçek birer tehdit teşkil ettiğine dikkati çeken Wallace, imzalanan mutabakat zaptıyla ilgili olarak, "Bu belge terör tehdidi azalıncaya kadar Irak ile omuz omuza durma kararlılığımızın bir göstergesidir. Belge aynı zamanda uzun vadeli savunma ilişkimizi de biçimlendirecektir" değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'nin Irak'ta halen 500 personelinin bulunduğu bildirilen açıklamada, İngiliz personelin yerel güçlere eğitim vermenin yanı sıra DAEŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelede de rol aldığı belirtildi.

Ayrıca iki ülke arasında imzalanan mutabakat zaptının askeri eğitim odaklı olduğu ancak Irak güvenlik güçlerinin istihbarat yapısını da geliştirmeye ilişkin hususlar taşıdığı kaydedildi.

İngiltere tarafından bugüne kadar 103 bin Iraklı personele piyade, silah bakımı ve el yapımı patlayıcılarla mücadele eğitiminin yanı sıra tıp ve mühendislik eğitimi de verildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Ağustos 2019 Cuma 09:04

YORUM YAZ

  • MehemmetMehemmet28 gün önce
    Ab üyeliğiyle batı li olma uğraşlarına rağmen Yüz yıl geçti. Ne doğulu ne de batılı hatta ne olduğumuzu ve dahi ne olacağımızı ısmarlama kanunlarla, çağdaş oyalama avuntularla bugüne gelindi. Kendi sınır komşumuz bile bizden yüzyıl uzaklarda.Elinİngiliz gavuru gene aynı gâvur aynı emeller dahada parçalara ayırıp gözümüzün önünde çöreklenmiş biz seyrediyoruz. Bizi de girdabın içine çekerek yalanıyor. Abd, rusya, Hele hele gel de İran'ın defterini bile dure bilirsen dür. Cenaballah yâr ve yardımcımız olsun. Cember içindeyiz. Gittikçe daralıyor. Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Suriye'den ne olursa olsun zaferle çıkacağız başka şansımız yok. Kırk yıl pkk ile uğraştiriliyorsak, Suriyeyle de Yuzkirk yılda olsa sonu itibariyle zafere ulaşana kadar sabırla Savaşıriz. Cenaballah Emanet olun.
  • abdullahabdullah28 gün önce
    SADDAMIN KİMYASAL SİLAHI var yalanıyla haydut ABD ile SİNSİ HAYDUT İNGİLTERE başta IRAK tüm ortadoğuda olan biten her türlü karışıklık, katliam ve Türkiyenin zararlarından sorumludur... bu kargaşadan da yararlanarak sinsi emperyalit haydut olduğunu bir kez daha kanıtladı... abd=ingiltere=israil....tehlikeyi tanıyalım

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019