İki ülke ABD tehdidine karşı birleşti! ‘Saldırıya hazırız!’

ABD'nin bölgedeki faaliyetlerini ''tehdit'' olarak niteleyen Çinli yetkililer ve Kuzey Kore, askeri iş birliğini artırma ve Asya Pasifik'te güvenliği sağlama konusunda mutabık kaldı.

18 Ağustos 2019 Pazar 15:21
İki ülke ABD tehdidine karşı birleşti! ‘Saldırıya hazırız!’

Çinli yetkililerKuzey Koreli mevkidaşları ile bir toplantıda bir araya gelerek bölgenin güvenliği ile ilgili meseleleri görüştü.

İki tarafta ABD'nin bölgedeki faaliyetlerini ''tehdit'' olarak niteleyerek, askeri işbirliğini artırma ve Asya Pasifik'te güvenliği sağlama konusunda mutabık kaldı.

Toplantıya, Kuzey Kore Halk Ordusu Siyasi Büro Genel Müdürü Kim Su-gil ile Çin Askeri Merkez Komisyonu Başkan Yardımcısı Orgeneral Zhang Youxia gibi üst düzey askeri yetkililer katıldı.

Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında, Çinli yetkililerce toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında, ''Çin Halkının Kurtuluş Ordusu Kuzey Kore'de, uluslarımızın liderleri tarafından sağlanan önemli uzlaşıyı uygulamak için çalışmaya hazır'' ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Kore tarafı ise, ''Bölgede barış ve istikrara birlikte katkıda bulunmaya hazırız. Kuzey Kore komşularıyla askeri ilişkilerini genişletmeye ve tecrübe alışverişinde bulunmaya isteklidir'' açıklamasında bulundu.

Saldırı durumunda birlik olacaklar

Haziran ayında, Şi Cinping, 14 yıl aradan sonra Kuzey Kore'yi ziyaret eden ilk Çin lideri oldu. Kim Jong-un ile yaptığı görüşmeler, iki ülke arasındaki müttefiklil ilişkileri açısından önemli bir dönüm noktası oldu.

Pekin ve Pyongyang yönetimi, ''saldırı durumunda birbirlerinin yardımına koşacaklarını'' taahhüt eden 1961 Antlaşmasına hala bağlılar. Japonya ve Güney Kore gibi ortak jeopolitik rakiplere sahipler. Ayrıca ABD'nin bölgedeki faaliyetleri iki ülke içinde 'tehdit' olarak görülüyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Ağustos 2019 Pazar 15:21

YORUM YAZ

 • Adnan KuluAdnan Kulu1 ay önce
  Çin ile kuzey korenin yaptığı beraberliği biz Ruslarla neden yapmayalımAmerika'nın bize faydadan çok zararı var Rusya Çin Türkiye bence daha iyi yıllardır NATO sırtta atalım gitsin Rus komşumuz ticaretin çoğu turizm rusla
 • FeyaiFeyai1 ay önce
  Birde şu müslümanlar birleşse
 • Cemal Cemal 1 ay önce
  Amerika ya karşı İsrail hariç bütün dünyanın birlik olması lazım, bu terör ve hırsız devletin sonu böyle gelir.
 • Tr.Tr.1 ay önce
  Ok yaydan çıktı bir kere zike zike Çinin dedigini yapacaksınız.En geç 10 yıl içerisinde Çin Hava kuvvetleri ve Donanma olarak Amerikaya yaklaşacak,kapışma alanı asya olduğundan Amerika bütün kuvvetlerini kullanamayacağı için eşitlenmiş olacak.
 • KULITAERKULITAER1 ay önce
  kuzey kore ile cin gercekten haklilar amerika dünya icin bir tehdit olumaya basladi dünya artik bu terörist amerikaya karsi birlik olmalidir ileride amerikayi durdurmak mükün olmayacaktir YA SIMDIDEN ÖNLEM ALINIR YA ILERIDE AMERIKAYA DÜNYA TESLIM OLUR AMERIKA HAINDIR AMERIKA YALANCIDIR AMERIKAYA INANMAK EN BÜYÜK HATADIR.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019