• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

FETÖ-PKK işbirliği telsizlere yansıdı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 15 Temmuz darbe girişimi süreci ve sonrasıyla ilgili gazetecilere çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ala, PKK’lıların telsiz görüşmelerinde terör örgütünün FETÖ’cülerden bilgi aldıklarına dair konuşmalar çıktığını söyledi.

2016-07-25 08:14:36 - 2016-07-25 08:14:36
FETÖ-PKK işbirliği telsizlere yansıdı

SERDAR ARSEVEN / ANKARAİçişleri Bakanı Efkan Ala, aralarında Ankara Temsilcimiz Serdar Arseven’in de bulunduğu gazetelerin Ankara Temsilcileriyle Gölbaşı’nda bir araya geldi. Bakan Ala, “Sistem tam demokratik bir sisteme dönüşmediği için arızalar çıkıyor. Sistem değişmezse darbeyi bugün önleriz, 5-10 sene sonra yine olur” dedi.

“DİRENİN, TESLİM OLMAYIN” DİYE TALİMAT VERDİM

Bakan Ala, darbe girişimi gecesinde yaşadıklarını şöyle anlattı: “21.20 uçağı ile Erzurum’dan hareket ettim. 23’te Ankara’ya ulaştım. Telefon açıldı korumam, “Efendim sosyal medyadan darbe oluyor diye haberler geçiyor” dedi. O sırada Hakan Fidan aradı. “Sayın bakanım darbe oluyor, bizi bombalıyorlar” dedi. Sonradan öğreniyoruz ki, bizim uçağımızı da Malatya’ya indirmek için talimat geçiyorlar. Ama Van’dan geldiğimizi düşünüyorlar. Erzurum’dan Karayolu ile gelebiliriz diye Erzincan’da da tedbir almışlar, bizi almak için. Esenboğa’ya indik, Meclis İdare Amirimiz Salim Uslu da var. O sırada arkadaşlar haber alıyor ki, tanklar havaalanına geliyor. O sırada arkadaşlarla değerlendirme yaptık. Emniyet Genel Müdürünü aradık. ‘Kesinlikle silahlı direniş gösterilecek, teslim olunmayacak, darbeciler gözaltına alınacak’ diye talimat verdim. ‘Bu çeteye hadleri bildirilecek’ dedim. Bu arada Cumhurbaşkanımızı aradık. Ama o daha önce beni aramış. Ancak aradığımda ulaşamadım çünkü uçaktaymış, ben inince o havalanmış, ulaşamadım. Hemen Başbakanımızı aradım. Kısa süre sonra Başbakanımıza ulaştık. Karayollarında ara yollara  girmiş. Bir müddet sonra kendisine ulaştık. Başbakanımızla konuşmalarımızda da arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilerde Genelkurmay Başkanı ve diğer kuvvet komutanlarının rehin tutulduğunu söylediler. Bunun üzerine hemen teşhisi koyarak bunun emir komuta zinciri içinde olmadığına karar verdik, zaten Başbakanımız da bunun emir komuta zinciri içinde olmadığını söyledi.”

HIZLI BİR PLÂNLAMAYLA HAREKÂTI KOORDİNE ETTİK

Bakan Ala, “Darbeciler çeşitli daireleri ele geçirmeye başlayınca biz Özel Harekatı devreye soktuk. Güneydoğu’dan ve Karadeniz’den özel harekatı uçaklarla getirdik. Ancak Esenboğa’ya inemediler. Nevşehir’e 1500 özel harekatçıyı getirdik. 1500 özel harekatçıyı da İstanbul’a indirdik. O arada TRT’yi aldılar. TRT genel müdürüne, ‘TRT alınacak, alınamazsa  yıkılıp enkazı üzerinden yayın yapacağız. O kadar kararlıyız’ dedik. Aynı şey TÜRKSAT için de  geçerliydi.  CNN’i ele geçirdiler. Oraya güç transfer ettik. ‘Kesin olarak onlardan alınacak’ dedim. Bu arada Özel Kuvvetler  Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı beni aradı, ‘Ben planı yaptım Genelkurmay Başkanımızı kurtaracağım, sizden talimat ve yetki istiyorum’ dedi. ‘Size sadece kendi adıma değil, Cumhurbaşkanı ve hükümet adına da tam yetki veriyorum’ dedim” şeklinde konuştu. 

Bakan Ala, darbeyi önlemekte büyük yararlılık gösteren Arif Paşa’nın yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı: “Darbe gecesi Jandarma Harekat Başkanı Arif Paşa, ‘Jandarma Harekat Merkezini ele geçireceğim’ dedi. Ben de ‘yetkilisin’ dedim. Arif Paşa, önce bir camiden (Hisarcıklıoğlu Camii), sonra bir inşaattan ve vatandaşın evinden harekatı yönetiyor. ‹Bacım kusura bakmayın› diyor ve eve giriyor. Sonra telefondan astlarına ulaşıp, ‘Harekat Merkezini ele geçirin’ diye talimat veriyor. Vatandaşlar önce Arif Paşayı darbeci zannediyor. Ama telefonla televizyonlara bağlanıp açıklama yapınca, vatandaşlar o zaman darbe karşıtı olduğunu anlayıp börek ve çay getiriyor. Vatandaş bu kadar hassas. Yani düşünün, darbeci zannettiğine su bile vermeyen bacım, darbeci olmadığını anlayınca ikramda bulunuyor. İşte benim milletim.”

EMNİYETTE YAPTIĞIMIZ PARALEL TEMİZLİK İŞE YARADI

Ala, kısa sürede belediyelere ve diğer kamu kurumlarını talimatla harekete geçirdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Belediyelere tüm araçların yola çıkartılarak yolların kapatılması ve bizden habersiz hiçbir birliğin yola çıkarılmaması talimatını verdik. Şırnak’ta Çakırsöğüt Birliği ve Bursa’daki Alay Komutanı yola çıkınca valilerimiz tarafından engellenip, gözaltına alındılar. 17-25 Aralık’tan sonra emniyette 35 bin kişinin yerini değiştirmiştik. Ne kadar isabetli iş yaptığımız bu darbe girişiminde ortaya çıktı.”

Özel harekata yapılan saldırı ile ilgili de konuşan Bakan Ala, “Emniyet Genel Müdürümüz aradı. ‘Bir ton ağırlığında lazer güdümlü iki bomba attılar. Helikoptere biniyorlar polislerimiz bu kez helikopteri vuruyorlar. Toplam 50 kardeşimiz orada şehit oldu. Terörle mücadele ederek kaç aylarını evlerinden uzak geçiren insanlar, bu alçaklara memleketi bırakmamak için şehit oldular. Genel müdürümüz efendim bunlar insan değil, özel harekatı vurdular’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın o dirayetli duruşu, Allah rahmet etsin Aliya İzzetbegoviç’in o kadar insanın şehit olduğu anda dirayetle meselelere vaziyet etmesini hatırıma getirdi. Ben o zaman şehit olan insanlarımızın hatırasına yakışır bir şekilde hareket etmemiz gerektiğini düşünüp daha dirayetli bir şekilde talimatları vermeye çalıştım” diye konuştu.

AKINCILAR PİSTİNİ KULLANILAMAZ HALE GETİRDİK

Ala şöyle devam etti: “O sırada sürekli olarak Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızla görüştük. Atatürk Havalimanına indikten sonra Cumhurbaşkanımızla da görüşmeye başladık.  O sırada külliyeyi bombalamaya başladılar. Darbeciler tarafından TÜRKSAT ele geçirilince satın aldığımız ama henüz resmi teslimi yapılmayan silahlarla özel harekatı gönderdik. Bu arada külliye ve Meclis bombalanmaya başladı. Bu ara MİT müsteşarı Hakan Fidan’la birkaç kere konuştum. Senin elinde silah varsa gönder dedik. O zaten gönderdik dedi. Bu arada Akıncılar Üssünün pistini kullanılamaz hale getirin talimatını verdik. Eski müdürler Emniyet İstihbaratı teslim almaya gelmişler. Polislerimiz onları orada teslim aldılar. Cep telefonlarından haberleşmeleri tespit edildi. Türksat’a  gelenlerin bir kısmı TÜRKSAT’a ateş eden helikopter yara alınca inmek zorunda kaldı. İçinde kan izleri de çıktı. Medya, vatandaş, devletin ilgili birimleri bu darbeye karşı durdu. MİT Müsteşarı ile sürekli konuştuk. 2-3 kez irtibat kurduk. MİT’e de takviye kuvvet gönderdik. Özel harekatçıları alnından öpüyorum. Kendi arkadaşlarını bırakıp, kurtarmaya gittiler. Tarih bu kadar alçaklığa şahit olmamıştır. Kendi insanına, Meclisine, Cumhurbaşkanı’na, terörle mücadele eden özel harekata, polise bunu yapmamıştır. Terörist bile bunu yapmaz. Bunlar teröristten de aşağılık.”

ELLERİ BAĞLI OLDUĞU HALDE BAŞINDAN VURDULAR 

“Terörle Mücadele Daire Başkanımızı, Turgut Arslan’ı elleri bağlı olduğu halde başına yakın mesafeden iki kurşun sıkarak yaralıyorlar. Uyutuluyor. Bunlar asker elbisesi içine girmiş teröristler. TEM Başkanımızı vuran albay, Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi’nin Özel kalem müdürü Albay Erkan Öktem yakalandı. Bir iki yerde Emniyet biriminde pasif direniş yaptılar. Onlar görevden alındılar. Bazı yerlerde emekli olanlar geldi. Bazı yerlerde toplanmalar oldu. Onlar dağıtıldı. Tankın içinden çıkanlar oldu. En önemli şey, bunların operasyonel birimlerden temizlenmeleri oldu.

ÖNCEDEN HABERDAR OLSAYDIKÇOK ŞEY DEĞİŞİRDİ!

“Önceden haberimiz  olsaydı çok şey değişirdi” diyen Bakan Ala, “Her tarafa haber verip biz önce harekete biz geçerdik. Bunların önemli bir kısmının hepsini görevden alırdım. KPSS sorularını çalanların çoğu, sıkıyönetim komutanı atananların eşleri. Onlarla ilgili zaten soruşturmalar var. İzmir’deki Casusluk kumpasında ayrı soruşturma yürütülüyordu. Can alıcı sorulara can alıcı cevaplarımız var” dedi. Bakan Ala şöyle devam etti: “İstihbarat zafiyeti var ama daha fazla sistem zafiyeti var dediğim budur. Sistem daha önceden bunları algılayıp ona göre atama yapılmamış. Memurların ihtiyacı milletin  ihtiyacından önce gelmiş. Zamanında tedbirler alınıp, görevden alınanlar gönderilip, yenileri yerlerine gelse, yani   kuralları demokratikleştirdiğinizde kurumları da demokratikleştireceksiniz ki sonuç alacaksınız. Sistem çok ağır bir şekilde çökmüş. Statüko hakim olmuş. Bir yerde görevden alıyorsunuz. Ama kurumların içinde ruh gibi dolaşıyorlar. Bu sistemi değiştiremezsek, bu düzen devam ederse  5 ya da 10 yıl sonra yeni bir kalkışma ile başka bir girişimle karşı karşıya kalabiliriz. ”

FETÖ VE PKK İLİŞKİSİ

FETÖ ve PKK ilişkisine dair sorulan bir soruya da Bakan Ala şöyle cevap verdi: “Telsiz görüşmelerinde PKK’nın bunların bazılarından bilgi aldıklarına dair konuşmalar çıkıyor. Sınır geçişlerinde nasıl işbirliği yaptıklarına dair konuşmalar çıkıyor. Bir bomba transferinin Suriye sınırından tâ Türkiye’nin içlerine kadar yapılırken, bir Jandarma Astsubayı ve bir subayın ilgisinin olduğunu yakalanan bir kişi söylüyor. Bu kişiler hakkında soruşturma açıldı. Bu yapının terörle işbirliği yapması, sürpriz değil, şaşırtıcı değil.” 

Daha önce Cumhurbaşkanının korumalarını tamamen değiştirdiklerini anlatan Bakan Ala “Bunlar eskiden beri her seferinde başka bir girişimde bulundular. Bir şizofrenik durumla karşı karşıyayız. Akıl seviyesinin dışında bir yapıyla karşı karşıyayız. Fırsat bulduklarında o şizofrenik hedeflerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu nezarethanelik değil, aynı zamanda hastanelik bir durumdur. İslam’da ne varsa bunlarda yok. 17-25 Aralık’ta biz darbe girişimi deyince anlamayanlar oldu. Bu bir hoca değil hocaya saygı duyulur. Bu bir terörist, sefil adam” şeklinde konuştu.

BEYİN TAKIMI KURMUŞLAR

Bakan Ala, Emniyet istihbarattan bilgi gelip gelmediğine ilişkin bir soruyu şöyle cevapladı: “Emniyet istihbarattan bir haber gelmedi. Beyin takımı oluşmuş içlerinde. Askerden bilgi alınmalıydı. Emniyette bilgi almalıydı. Terörist FETÖ yapılanmasının içinden niye bilgi alınamadı? MİT’in dört beş saat önce haber alması bunların tezgahını bozdu. Emniyet istihbarattan alınamadı. Jandarma istihbaratın ise başını değiştirmiştik ama içini değiştirememiştik. Oradan hiçbir istihbarat alınamadı.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı