Seçim 2019 Sayfası

Erdoğan talimatı verdi! 19 ili uçuracak 4 milyar dolarlık pazar kuruluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kenevir müjdesi, üretim izni bulunan 19 ildeki çiftçileri heyecanlandırdı.

12 Ocak 2019 Cumartesi 11:43
Erdoğan talimatı verdi! 19 ili uçuracak 4 milyar dolarlık pazar kuruluyor

Türkiye'de üretimi 1933 yılında mevzuata bağlanan kenevir, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 29 Eylül 2016'da yayınladığı Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile izne tabi kültür bitkisi statüsüne alındı. Yönetmelikle 18 olan il sayısı 19'a çıkarıldı.

Şanlıurfa ili çıkarılıp Bartın ve Karabük illeri eklenerek Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde bakanlığın izniyle kenevir üretilmesi kararlaştırıldı.

Üretim yapılacak illerdeki çiftçiler üretim yapılabilecek olmasını ve Türkiye ekonomisine katkısından dolayı haberi sevinçle karşıladılar.

4 milyar dolarlık pazar

Nüfus artışına ve birçok ülkede kullanımının serbest bırakılmasına paralel olarak kenevir pazarı hızlı bir büyüme trendi izliyor. Kenevir bitkisinden lif ile kağıt ve yakacak hammaddesi üretilirken, tohumu ise ilaç, yağ ve kuş yemi olarak kullanılıyor.

Grand View Research raporuna göre, 36 ülkede üretimi yapılan endüstriyel kenevirin 2017 yılında 4 milyar dolar olan parasal büyüklüğünün 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması bekleniyor. Dünyanın en büyük kenevir üreticileri ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere olarak sıralanıyor.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 11:43

YORUM YAZ

 • türktürk3 ay önce
  Peki Osmanlı adlı kişi. Madem ki oya göre yatırım yapılıyor doğudan hiç oy çıkmadı oraya niye yatırım yapıldı.
 • Mesut SarpMesut Sarp3 ay önce
  Aman ucmayalım yavaş olsun temiz olsun. Uctuk sonunda icimiz dışımız Suriyeli doldu, borc gırtlaga kadar.
 • SelâmiSelâmi3 ay önce
  "Tacettin"BU DİŞİSİNDEN UYUŞURUCU ÜRETİLİYOR. ÜRETİMİ YAPILACAK OLAN KENEVİR ERKEK ERKEK. BİLMEDEN SALLAMA KLAVYE PALYAÇOLARI.
 • OsmanlıOsmanlı3 ay önce
  Giresunlu demiş hiç yatırım yapmıyor garibanız diye. Rey verdiğin sana hiç faydası olmamış, sabah akşam başkana söv sonra devlet bize bohmii. Hadi ordan. Çıkarsaydınız akp den bak o zaman o fındıklar dünyanın nerelerine gidiyor. Şimdi çalışacak gürcü bile bulamıyorsunuz. çalışın bahçenizde ne diye ödüyonuz 150 200 lira yevmiye? patron olacaktınız ya? Sen git chpkk lı belediye başkanından iste istediklerini de fındık ağacının kökünü versin sana.
 • TacettinTacettin3 ay önce
  Milletin kafası 16 yıldır zaten iyi.Kenevirle filan uçar gider bu millet:-)
 • AdemAdem3 ay önce
  Millet işsizlikten, enflasyondan, adaletsizlikten, liyakatsizlikten, torpil ve kayırmacılıktan ve açlıktan hafifledi çoktan uçuyor, fiyatlarla ve denetimsizlikle birlikte. Çiftçi uçuyor, esnaf uçuyor, sanayici uçuyor, işçi, memur, emekli uçuyor. Aklımız, fikrimiz ve iç barışımız uçuyor. Hadi hayırlısı.
 • KaanKaan3 ay önce
  Sayin baskan, kirikkale'yi neden bu iller arasina almadiniz. Yozgat var ayni iklimde kırıkkale yok. Bir suru arazimiz var köyümüzde fakat bombos duruyor
 • coma asireti hüseyin agacoma asireti hüseyin aga3 ay önce
  dogudaki elemanlari size tarim danismani olarak verebiliriz, biz keneviri 40 senedir üretiyoruz...
 • İntertiumİntertium3 ay önce
  Azına sağlık hak
 • hakhak3 ay önce
  yandaş basın 16 yıldır milleti uçuryor yok uzaya gidiyoruz yok dünyanın en zengin doğal gazı bulundu yok şu şehir köşeyi döndü yok şu şehire talih kuşu kodu yok ebenin ....bu kadar iktidar yalakalığı yapılmaz diyeceğimde değitmenin suyunun geldiğiyer iktidar olunca bunlarda da omurga olamayınca millete yalan haber yapmada milim şaşmazlar. Bakalım mahşerde neler neler göreceğiz milletin beytülmalını nasıl götürmüşler yandaşlara nasıl peşkeş çekmişler havuz medyasını nasıl oluşturmuşlar kendilerinden olmayan mazlumların hakkını nasıl yemişler vs.. bunların yatacak yerleri yok ama işte iktidar ellerinden gidinceye kadar yiyip içecekler . yiyin efendiler aksırıncaya tıksırıncaya kadar din gününde az kaldı . bakalımzebanilerde akp limi :)))))
 • giresun28giresun283 ay önce
  bir giresunlu olarak samsun ordu da olupta giresunda yapılmayıp rizeye geçilmesine anlam veremiyorum türkiyenin en geri bırakılmış şehridir giresun yatırım sıfır
 • aliali3 ay önce
  bugüne kadar elini bağlayan mı vardı.günaydın.
 • gösterelim abdeye kim olduğunugösterelim abdeye kim olduğunu3 ay önce
  4 milyardolarlık toplam dünya pazarının hepsini biz alacağız diğer 36 ülkeyi saf dışı bırkakacağız kim tutar bizi.
 • NiğdeliNiğdeli3 ay önce
  Kenevirin iklim açısindan ekimi nasildir bilmiyorum ama isimleri verilen kentlere baktigimizda karasal iklimde de oldugunu görüyoruz.Burada benim anlamadigim Izmir,Antalya,Kayseri ve Samsun illeri zaten yeterince gelismisken neden bu illere veriliyorda Nevşehir Niğde Kırşehir Çankiri Kırikkale vb. yeterince gelisememiş illere verilmiyor.Bu illerde yasayanlara yazik degil mi?
 • HACI HACI 3 ay önce
  Konya neden yok.
 • Mariam KavakçıMariam Kavakçı3 ay önce
  Merve Kavakçı nın kızı saraya baş danışman olmuş ! Kız annesine 5 çeker ! Annesi 3 kez evlenmiş ! Bunlar Ailece devleti sarmışlar ! Bu nasıl danışman ? Ne danışılır ki?..
 • Osman severOsman sever3 ay önce
  Bu sayili illerin zaten iller bazinda ekonomisi iyi durumu vahim olan illere ivedilik ile yatirim yapilmali ve göcun önune gecilmeli

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019