Diyanet'ten 'çizgi film' eleştirilerine cevap: Olaylara İslami açıdan bakmayanlar bizi hedef gösteriyorlar!

Çizgi filmlere ilişkin açıklaması nedeni ile hedef gösterilen Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan eleştirilere yönelik cevap geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapukaya, "Çocuklarımızı etkileyen çizgi filmlere yönelik makalemiz İslami açıdan dikkatle incelendiğinde, eleştiri değil, taktir toplamalı." diyerek şu mesajı verdi: "Olaylara İslam'i açıdan bakmayanlar bizi hedef gösteriyor."

20 Ağustos 2019 Salı 23:21
Diyanet'ten 'çizgi film' eleştirilerine cevap: Olaylara İslami açıdan bakmayanlar bizi hedef gösteriyorlar!

 Taha Emre Özdemir  Ankara 

Yeniakit.com.tr'ye konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapukaya, Diyanet'i yapılan 'çizgi film' uyarısı üzerinden eleştirenlere cevap verdi. "Diyanet İşleri Başkanlığı son birkaç zamandır önemli toplumsal meselelere dikkat çekmeye başladı." diyen Mehmet Kapukaya, "Biz bu gerçekleri tartışma açmak için değil halkımızın önemli konuları öğrenmesi için açıklıyoruz. Bu açıklamaları yaparken de gelecek eleştirileri önceden göğüslüyoruz. Bizim gündeme getirdiğimiz hususlar İslami açıdan dikkatle incelendiği zaman tepki yerine taktir toplamalı. İslami açıdan bakmadıkları için bu eleştirileri alıyoruz. Maalesef birtakım konulara suskun kaldığımız zaman halkımızı FETÖ ve benzeri örgütler etkisi altına alıyor." ifadelerini kullandı.

"Kur'an-ı Kerim'de çocuklarımızı korumamız gerektiği yönünde emir var." ifadesini kullanan Kapukaya, şunları söyledi:

"Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından gayet yerinde ve önemli tespitler yapılmıştır. Bu tespitler neticesinde de ailelere tehlike konusunda dikkat çekiliyor. Bir Ayet-i Kerime'de, 'Ey iman edenler. Kendinizi, çoluk çocuğunuzu ateşten koruyunuz.' buyuruyor. Burada bahsedilen ateşin içinde; kötülük ve şiddet de var. Bunlar yavfrularımızı gerçek ateşe götüren eylemlerdir.

'Ahlak yapımız dejenere oluyor'

Çocuklar küçüklükten itibaren bu duygularla beslenirlerse büyüdüklerinde şiddet yanlısı olurlar. Bu durum bütün dünyayı bir şiddet sarmalı haline getirir. Ayrıca bu çizgi filmlerde geleneğe yabancılaştırma var. Birçok çizgi filmde Hristiyanlara, Yahudilere ait dini ritüeller mevcut. Çocuklar onların hareketlerini hayatlarında uygulamak istediklerinde biz onlara Müslüman olarak, 'Dinimize uygun değil.' uyarısını yapıyoruz. Çocuk o zaman 'Bizim dinimiz ne kadar kötü.' diyerek ekranda gördüğü dinlere sempati duyuyor hatta yönelimleri oraya dönüyor. Birçok ahlaki değerimiz çocukların gözünde dejenere oluyor. Çocuklarımız; sevgi, merhamet, paylaşma gibi duygularını kaybediyor."

'İslam dini şiddeti yasaklamıştır'

Eğer bir çizgi filmde şiddete yöneltme varsa bu yöne çekilen dikkati nasıl eleştirebilirsiniz? Bahsedilen çizgi film karakterlerinin elleri silahlı ve sürekli bir şiddet eğilimi içindeler. Bakın bizim dinimiz bir sevgi, barış dini. İslam dini bütün insanların sevgi ve barış içinde yaşamasını arzu eder. Dinimize göre savaş ancak olağanüstü durumlarda mübah olabilir. Bütün insanlar Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın çocuklarıdır. Dolayısıyla yeryüzündeki herkes kardeştir. Müslümanların dünyada sevgi, kardeşlik ve barışı egemen kılmak için çalışması gerekir. Maalesef birtakım çizgi filmlerde ana unsur bu değil. Tam tersine şiddete yönelik; öldürme, yaralama ve yok etme yönelimi var. Bu öldürme yok etmeler yerine getirildiği zaman oluşturulan bir kahramanlık algısı da mevcut. Çizgi filmlerin hedef kitlesi çocuklar. Televizyon ekranında bu şiddeti bir kahramanlık olan gören çocuğun geleceği nasıl yönlenir?

Geçen yıllarda İngiltere'de iki kız çocuğu bir kişiyi boğarak öldürdü. Yakalandıklarında, 'Neden öldürdünüz?' denildiği zaman dehşete düşüren şu cevabı veriyorlar: 'Biz bir insanın ölürken nasıl can verdiğini görmek istedik.' "

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Ağustos 2019 Salı 23:21

YORUM YAZ

 • ihsanihsan1 ay önce
  çocukları dinden uzaklaştıran çizgi filimler kaldırılmalı. ancak sapık dinsiz basın itiraz eder hoooşt köpek deriz.
 • ahmetahmet1 ay önce
  herkes kendi meslegini ve misyonunu yapsin dini, şehevi...
 • aksakallı zenci dedeaksakallı zenci dede1 ay önce
  cizgi filimle uğraşacağınıza internetle ilgilenin televizyon seyreden çocuk mu kaldı?
 • cccccc1 ay önce
  Millette İslam şuuru kalmadı demokrasi ve kapitalizm milleti zombiye çevirdi Rabbim bu Ümmeti gaflet uykusundan uyanmayı nasip etsiz.
 • yakupyakup1 ay önce
  VAYYYY Diyanet işleri daha yeni mi uyandı... Ya kaç ya grubu çocuk çizgi filmlerle büyüdü dizilerle büyüdü.Kötülük yayılacağı kadar yayıldı.Diyanetin müthiş bi bütçesi ve yetkisi var, sıkıntılı durumları hukuka intikal ettirsin, çoluğu cocuğu eğitecek diziler çizgi filimlere maddi manevi destek olsun.Ana okulundan üniversiteye kadar kuranı kerimin türkçesini bedava dağıtsın, dini eğitici kitapları bedava bastırıp eğitim kurumlarına dağıtsın, dağıtsın ki vebalden kurtulsun.Milli eğitim bakanlığıyleortak projeler yapsın.Bu işleri bizmi yaptıracaz, Diyanetin görevi, diyanet işleri yapacak.Mahalleye cami yaptırmıyoruz devletimizi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirmeye çalışıyoruz, yani halktan para toplayıp iş tutalım hesabı yapmadan devletin kendilerine verdiği paradan yapsınlar.Saygılarımla.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Aklı..olan..Diyanet'in..haklı..uyarılarını..dikkate..alır..95..yıldır..islam..düşmanlığı..öyle..mesafe..aldı.ki..söyleyecek..söz..bulamıyorum.
 • İt ürür kervan yürürİt ürür kervan yürür1 ay önce
  Bu önemli konuda diyanet geç kaldı. Masum gibi görülen Çizgi filimler ve belgesellerince ince beyin yıkama suptiminal mesajları dolu. Çocukları ahlak dışı cinsellige,şiddete hainlige teşvik ettiği gibi, hayatı mide uçkur ve cebden ibadet hayvani bir süreçten ibadet mesajı veriyor. Ayrıca misyonerler tarafından hazırlandığı için de . batıl inançlar in reklamı yapılıp İslam karşıtlığı enjekte edilip İslam'da uzaklastirimiya çalışılıyor. İt ürür kervan yürür önemli bir söz. Zaten karşı çıkan lara bakıldığında din düşmanı ahlak ve insanlık düşmanı terör ve şiddet yanlısı memleketin iyiye gitmesini istemeyen çevreler bunların itiraz ve elestisini dikkate almamali.
 • Diyanet: karavana!Diyanet: karavana!1 ay önce
  Ahlak, din, iman konuları çizgi filmle verilmez, çünkü verilemez! Bunu ben söylemiyorum, sizin benimsediğiniz batının bilim adamları: "ciddi mevzular çocuğun beynine ancak okumayla yerleştirilir; çocuk çizgi filmde sadece karakterleri takip eder, konuyla ilgisi olmaz" derler. Ancak diyanetin bu bölümünde de kalın kafalı herifler istihdam edildiği için onların dediği olacak elbette..
 • SelçukluSelçuklu1 ay önce
  Diyanet otla böcekle çizgiyle vs uğraştığından fazlasını şu Allah rasulüne hakaret eden izmirliye haddini bildirsin...
 • Kaktus SydneyKaktus Sydney1 ay önce
  Biz adam olmayiz, Diyanet uyariyor, cocuklarinizi koruyun diye, laiklik bataginda yuzenler ayakta. Cocuklar turk okuluna gidiyor, diyorum ki biz cocuklarimiza Disney cizgi filmi seyrettirmiyoruz, israrla bocek diye bir cizgi filmi koydular seyrettirdiler. Ne zaman uyanacagiz bilmiyorum, cocuklarimiz cok kucuk yaslarda tv siddetine maruz kaliyor sonra diyoruz kibu cocuklar neden boyle. Allah koruyacak yoksa bize kalsa bizden birsey olmaz Astagfurullah yahu!
 • NurNur1 ay önce
  Biz sizi gayet iyi anlıyoruz sayın kapukaya onların ne dediğine bakmayın ve bu gibi uyarıları sık sık yapınmenun oluyoruz
 • İbrahimİbrahim1 ay önce
  Bu tür Haber ve fetvalarda Yanınızdayız DİYANET...Bırakın Dinsizler Veya ALLAH(C.C.) Korkusu Olmayan Gafiller Kudursun.EVLÂD ,ALLAHU TEÂLA'NIN EMANETİDİR.EMANETE HIYANET MÜNAFIK ALAMETİDİR

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019