Çavuşoğlu Sudan'da konuştu: Bir an önce...

Sudan’ın başkenti Hartum’da açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’nin kardeş Sudan’a, Sudan halkına desteğinin artarak devam edeceğini söyledik” dedi.

18 Ağustos 2019 Pazar 00:37
Çavuşoğlu Sudan'da konuştu: Bir an önce...

Sudan’ın Geçici Sivil Yönetiminin düzenlemelerini içeren Anayasal Bildiri’nin imza törenine katılmak üzere Sudan’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Hartum'da basına açıklamalarda bulundu. Anayasal Bildiri’nin imza töreni için aldıkları davet üzerine Sudan’da olduklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Türkiye adına, sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile bugün bu törene katıldık. Esasen biz başından beri Sudan’ın ve Sudan halkının barışı huzuru, kardeş Sudan'ın istikrarına vurgu yaptık. İçişlerine karışmadan, bu süreçte bir an önce uzlaşının sağlanmasının gerektiğini de sürekli kardeşlerimize ilettik. Sonuçta bir mutabakat sağlandı, 39 aylık bir sivil geçiş yönetimi olacak ve bu 39 aydan sonra ülke seçimlere gidecek. İnşallah kalıcı olur barış ve huzur” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Sudan’daki istikrarın hem Türkiye için hem Afrika için hem de Orta Doğu için önemli olduğunu belirterek, “Biz dün gelince Dışişleri Bakan Vekili Ömer kardeşimle aynı zamanda Askeri geçiş Konseyi’nin Başkanı General Burhan’la da görüştük. Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye’nin mesajlarını kendilerine ilettik ve bugüne kadar olduğu gibi geçiş sürecinde ve sonrasında da Türkiye’nin kardeş Sudan’a, Sudan halkına desteğinin artarak devam edeceğini söyledik” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Ağustos 2019 Pazar 00:37

YORUM YAZ

 • KocasolakKocasolak1 ay önce
  Keşke mısır firavunu sisi ve suriye nemrudu esed ile de aynı şekilde İRTİBATTA kalabilseydik. Belki bu kadar zalimlik yapamazlardı?
 • Serhat B.Serhat B.1 ay önce
  Çok lazımdı, bunlarda gelir suriyelilerle memleketi ....
 • Kızıl ElmaKızıl Elma1 ay önce
  Sudanda olan olayların başıda ,da Söylemiştim Sudan halkı diğer Arap Ülkelerine benzemez çünkü...Sudanlılar, Araplaşmış ,Afrikalı.dır..Ben Sudanlıları Libyada çalışırken tanıştım ..Çok dürüst Allahından korkan .işi verdiniz .mı bitirmeden bırakmaz..ve Türkleri çok severler..İnşallah Türkiye orada önce İnşaat işi başlar çünkü inşaat yüzden fazla Saniye yol açar..yani inşaatın yüzden fazla kalemi var ..işsizliği azaltır..Başkan bunu Türkiyede denedi..Türkiye orada ne yapacağını çok iyi bilir..
 • Ayhan sırma Ayhan sırma 1 ay önce
  Sudanda olmamız çok önemli batının ve itrailin piyonluğunu yapan araplara karşı sağlam bir yapı olan İhvanı korumamız lazım

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Eylül 2019