• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çarpıcı sözler: Türkiye'deki şeker yurt dışına kaçırılıyor

Kayseri Pancar ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, "Türkiye’deki şeker fiyatları düşük olduğu için üretimimiz az olmasına rağmen şekerimiz yurt dışına kaçırılıyor." dedi.

Yeniakit Publisher
2021-11-27 23:38:00 -
Çarpıcı sözler: Türkiye'deki şeker yurt dışına kaçırılıyor

Kayseri Pancar ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, "Tarihte ilk defa yurt dışındaki şeker fiyatları, Türkiye’den fazla" dedi.

Türkiye’deki şeker fiyatlarının düşük olduğu için üretimin az olmasına rağmen şekerin yurt dışına kaçırıldığını aktaran Akay, "Türk Şeker'in 20 milyon 632 bin ton kota belirlemesi bu kadar şeker kullanılacağı anlamına geliyor. Kaldı ki geçen sene kullanılan şeker, bir önceki yıldan devredilenler ile birlikte yaklaşık 2 milyon 900 bin ton oldu. Dolayısı ile Türkiye’de bu seviyede bir şekere ihtiyaç var. 2 milyon 400 bin ton ürettiğiniz takdirde, 500 bin ton şeker açığı oluşacaktır. Bunu bizim yurt dışından karşılama imkanımız yok. Çünkü yurt dışında da bu konuda yani üretimde sıkıntılar yaşanıyor ve ikinci olarak da tarihinde ilk defa yurt dışındaki şeker fiyatları, Türkiye’deki şeker fiyatlarından fazla bir şekilde uygulanıyor. Yani şu anda Londra borsasında şekerin fiyatı 530 dolar. Bugünkü kur üzerinden çarptığımız zaman şekerin tonu 6 bin 400 TL’ye tekabül ediyor. Biz hala en yüksek fiyat olarak 5 bin 600 TL gibi bir fiyat uygulamak zorundayız. Arada ciddi bir fark var. Bu farkın olması daha önce Türkiye’deki şeker fiyatlarının yüksek olmasından dolayı yurt dışından kaçak şeker gelirdi. Şimdi Türkiye’deki şeker fiyatları düşük olduğu için üretimimiz az olmasına rağmen şekerimiz yurt dışına kaçırılıyor. Yani 'Suriye ve Irak’a şeker gitti' şeklinde duyumlar alıyoruz. Bu üretimin eksik olduğu ortamda bir de oralara kaçak şeker gidecek olursa o zaman şeker açığı daha fazla büyüyecek olur" dedi.

Akay, "Bu sene iklimden kaynaklanan, sektörün çeşitli problemlerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı hem pancar üretimi yüzde 10 oranında eksik yapıldı, yine iklimden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı verimlilikte de en az yüzde 10 oranında bir düşüş ortaya çıktı. Dolayısı ile geçen sene Türkiye’nin toplam şeker kotasının 400 bin ton şeker üretilmişken, bu sene Türkiye kotasını 200 bin tondan daha fazla eksik gibi görünüyor. Yani ciddi bir oranda düşüş var" ifadelerini kullandı.

Akay, "Tarım Bakanlığımız bazı ürünlerde çiftçilerimize tohum desteği veriyor. Bu uygulamanın aynısını pancar üretiminde de yapılması gerekiyor. Tohum desteği verilmesi gerekiyor, ayrıca fiili olarak gübre desteği verilmesi lazım ve gübrenin de temin edilmesi lazım" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sabah-ı şerifler hayrola...

Un için de böyle bir durum var. Toprak mahsülleri ofisi , un fiyatlarını dengelemek ve fiyat artışını düşürmek için ihale yapıyor. Bu buğdaydan üretilen un içerde fırıncılara değil de , güneyden Suriye , Irak ve Lübnan' a satılabilir. Çünkü daha önce de aynı olaylar olmuştu. Buna bir çözüm bulunmalıdır.
 • Yanıtla

Saban

Zaten ulkede gida fiyatlarinin artisi yurtdisina ithal edilmesidir akp dolar gelsin ic piyasa ne olursa olsun havasinda bunu defalarca yorumkarimda yaziyorum enflasyonun kontrol altina alinmak isteniyorsa gida ihracatina engel olunacak patateste de oyle oldu once gonderdiler sonra yurtdisindan getirlildi afrikada bir yer kiralamistik tarima elverisli urunler yetismedimi yoksa onlardami ihrac ediliyor bukadar borçlu bir butcede dolarin zirve yapmasi tl nin yerlerde surunmesi cok normal
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23