Canan Karatay uyardı: Kalp krizi sebebidir

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, işlem görmemiş ve pakete girmemiş besinlerin kalbi koruduğunu söyleyerek, “Doğal köy tereyağı, az pişmiş yumurta yiyeceksiniz. Doğal zeytinyağı tüketip, bol su içeceksiniz” dedi.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:42
Canan Karatay uyardı: Kalp krizi sebebidir

Kalbi koruyan besinleri açıklayan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Kalbi koruyan besinler doğal, işlem görmemiş ve pakete girmemiş besinlerdir. Bol su içeceksiniz, doğal köy tereyağı yiyeceksiniz, kalp krizini önlediği gösterilmiştir. Doğal zeytinyağı, az piş yumurta tüketeceksiniz. Yumurta, şeker hastalığını da önler. Kalp krizinin temelinde şişmanlık ve şeker hastalığı yatar” dedi.

Yumurta kolesterolü düşürür

Yumurtanın özellikle az pişirilmesi gerektiğini vurgulayan Karatay, “Ben kilo vermek için bunları konuşmuyorum, kalp, damar hastalıkları ve beyin felcini önlemek için söylüyorum. Doğal ev yoğurdu ve sirke de çok önemli. Yumurtayı az haşlamalıyız, çünkü herhangi bir şey yandığı zaman kanserojen oluyor, trans yağlar oluşuyor. Yumurtayı fazla haşladığımızda sarsının etrafında yeşil ve gri bir zar oluşuyor işte o trans yağdır. O artık yumurta değil protein tozudur, çok tehlikelidir. Bol bol yumurta yiyebilirsiniz tok tutar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolesterolü düşürür, şeker hastalığını önler” ifadelerini kullandı.

“En sağlıklı meyve zeytindir”

Deterjanların da kimyasallarla dolu olduğunu belirten Canan Karatay, “Özellikle içinde bulunan klorür ve alüminyum vücut için zehirlidir. Modern meyvede çok fazla früktoz var. Fazla früktoz karaciğeri yağlandırır, insülin direncini başlatır. Siz sağlıklı diye meyve yerseniz şeker hastalığından da kanserden de kurtulamazsınız. Meyveler, korunsun, aynı boyda olsun diye tarım ilaçlarıyla yıkanıyor, bunlar tehlikelidir. Çok da büyüdüler yani çocuk başı kadar elma, ayva olmaz. En sağlıklı meyve zeytindir, istediğiniz kadar zeytin yiyebilirsiniz” dedi.

“Trans yağlar kalp krizi sebebidir

Doğal olan yağın damar tıkanıklığını önlediğini ifade eden Prof. Dr. Karatay, “Rafine olmuş karbonhidratlar, tuz, şekerler ve trans yağlar kalp krizi sebebidir. Yağın damarları tıkadığı, tıpta yapılan en büyük yalandır. Doğal yağ bilhassa damar tıkanıklığını önlüyor. Damarı tıkayan trans yağlardır, şekerdir, insülin hormonu yüksekliğidir” diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:42

YORUM YAZ

  • Kaktus SydneyKaktus Sydney7 gün önce
    Prof Dr Karatay bilgileri ile bize yol gosteriyor ki zeytin cok degerli bir besin. Ama gelin gorun ki zeytinin gercegini nerede bulacagiz. Esim bir Turk markasi yarin kilo zeytin aliyor; rengi oyle degisik ki icindeki cekirdek bile simsiyah olmus, kilosu 9 dolar. Bulursak organik zeytin aliyoruz 300gr mi 6 dolar. Ama o kadar lezzetli ki gercek zeytin tukettigimizi o zaman anliyoruz. Yoksa diger zeytinlerde sodium benzoat diye akillara zarar bir preservative var. Cok tehlikeli.
  • uyan tcuyan tc7 gün önce
    zeytin vede peynirede dikkat. eğer bu zeytin vede peynirler doğal kaya tuzundan imal edilmemiş , içinde iyotlu normal bildiğimiz tuzlardan yapılmışsa vücuda zararı çoktur. çünkü raafine tuzlar işlenirken içinsearsenik koyulmaktadır. çok dikkatli olun vede doğal kaya tuzu ile işlenmiş besinler kullanın.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mayıs 2019