BM'den korkutan 'Suriye' uyarısı! 3 milyon kişi...

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Suriye'nin kuzeybatısında tırmanan gerginliğe ve İdlib'e yönelik saldırıların artmasına yönelik yaptığı açıklamada 'İdlib'e yönelik saldırıların artması 3 milyon sivilin hayatını etkileyecek yeni sorun dalgası yaratabilir' uyarısında bulundu.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 22:43
BM'den korkutan 'Suriye' uyarısı! 3 milyon kişi...

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sivillere, hastanelere ve okullara yönelik devam eden saldırıları kınadığını söyledi.

Suriye'nin kuzeybatısında tırmanan gerginliğe dikkati çeken Dujarric, ''İdlib'e yönelik saldırıların artması 3 milyon sivilin hayatını etkileyecek yeni sorun dalgasına neden olabilir.'' dedi.

Dujarric, tüm taraflara uluslararası insani hukuka saygı göstermesi çağrısı yaparak Rusya ve Türkiye'nin 2018 yılında varmış olduğu İdlib mutabakatına derhal geri dönülmesi gerektiğini vurguladı.

İdlib'e yönelik dünkü saldırılarda 3 sivilin hayatını kaybettiğini kaydeden Dujarric, aralarında 2 çocuğun da olduğu 14 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Dujarric, çatışmalar nedeniyle Hama'nın kuzeyinde 15 bin kişinin yerinden edildiğini ve son 4 ayda ise yarım milyondan fazla kişinin evlerini tekrar terk etmek zorunda kaldığını hatırlatarak "Çok sayıda kişi çatışmalar nedeniyle ülke içinde 5 kez yerinden edildi, bazıları ise 10 kez yaşadığı yeri terk etmeye zorlandı." diye konuştu.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi olarak biliniyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Rusya'nın Soçi kentinde imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor.

Suriye İnsan Hakları Ağına (SNHR) göre, Suriye'de rejimi güçleri ve Rusya'nın 26 Nisan-19 Ağustos'ta İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne saldırılarında en az 843 sivil hayatını kaybetti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Ağustos 2019 Çarşamba 22:43

YORUM YAZ

 • Çirkin kralÇirkin kral26 gün önce
  Kendini gazeteci diye adlandıran ve aslonda ne gazetecilikten ne de sanattan hiçbirşey anlamayanların türkiyeye yurt dışında sinema dalında ilk büyük ödülü getirmiş dünyaca beğenilen bir sanatçı yılmaz güneyi eleştirmeye hakkınız yoktur istediğiniz gibi karalayın onu sevenler hep sevecektir sizde kendinizi dahada küçük düşüreceksiniz
 • MehemmetMehemmet27 gün önce
  Esed denen Melun ve rejiminin Suriye'den def edilmesinin zamanı çoktan geçmiştir. Dünyanın Medeni devletiyiz diye mangalda kül bırakmayan lar nerede? Yoksa esas yüzleri Haydut emperyalist ler mi? Böl parçala yut. Suriye'nin yönetimini Suriyelilere bırakmak, bunu da Türkiye'nin öncülüğünde Suriye'yi demokratik yönetime kavuşturmak. Bu bizim hem komşuluk hem insanî değerler açısından vicdanı sorumluluğumuzdur. Bunu da yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Hayırlısı olsun inşallah.
 • ihsanihsan27 gün önce
  bostan korkuluğu bm yaptırımın yokmu barış gücü oldursana uluslararası mahkemeye verseneesadı
 • Mesut Sarp Mesut Sarp 27 gün önce
  Sıkıntı yok zaten her gün geliyorlar. Ha 10 ha 13 milyon fark etmez. Biz ensarız.
 • MehmetMehmet27 gün önce
  Bu Rus saldırısını durdurmanın tek yolu, Suriyeli mültecileri Türkiye'de tutma politikasına son verilerek Avrupaya gitmelerine izin vermektir. Almanya, Rusyaya baskı yapabilecek tek ülkedir. Almanyada mülteci sayısının artması sonucu Rusyaya baskı yapacak ve bu da kesin sonuç verecektir. Avrupanın vermeyeceği 3-5 kuruşa tamah etmeyip Avrupanın fakir kapıcısı görevini reddetmemiz ve kişilik sahibi olmamız lazım.
 • Akif Akif 27 gün önce
  Niyeyse o sorun dalgası hep bizim tarafa oluyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Eylul 2019