Başkan Erdoğan: Bizim siyaset anlayışımızda millete küsmek yoktur

23 Haziran seçimlerine ilişkin konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Bundan sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizim siyaset anlayışımızda millete küsmek, hele hele milleti suçlamak asla ve asla yoktur. Tam tersine gerek 31 Mart'ta, gerek 23 Haziran'da milletimize kendimizi neden anlatamadığımızın muhasebesini yapacağız. Bu değerlendirmenin sonucuna göre de atmamız gereken adımları hayata geçireceğiz." dedi.

25 Haziran 2019 Salı 11:39
Başkan Erdoğan: Bizim siyaset anlayışımızda millete küsmek yoktur

Başkan Recep Tayip Erdoğan, AK Parti'nin Grup Toplantısı'nda konuştu. 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini değerlendiren Başkan Erdoğan, "Bundan sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizim siyaset anlayışımızda millete küsmek, hele hele milleti suçlamak asla ve asla yoktur. Tam tersine gerek 31 Mart'ta, gerek 23 Haziran'da milletimize kendimizi neden anlatamadığımızın muhasebesini yapacağız. Bu değerlendirmenin sonucuna göre de atmamız gereken adımları hayata geçireceğiz." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

"Pazar günü yapılan seçimin şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Gayriresmi sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nu bir kez daha tebrik ediyorum. İstanbul halkının kararının başımızın üstünde yeri vardır.

31 Mart'taki seçimlerde Büyükşehir'in Belediye Meclisi'nde ekseriyeti partimiz kazanmıştı.

Şu ana kadar yaşadığımız süreç tamamen hukuki bir süreçtir. Elbette biz Binali Bey'in seçimi kazanmasını arzu ettik. Kendisine gayreti için buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

31 Mart'ın kazananı Cumhur İttifakı

Binali Bey bürokrat, milletvekili, Başbakan ve Meclis Başkanı olarak bugüne kadar hizmetlerini sürdürmüştür. Kendisi İstanbul için aday olmuştur ama İstanbul halkının takdiri bu şekilde gerçekleşti. Bizim için asıl önemli olan milli iradenin en sağlıklı şekilde tecelli etmesidir. Son seçim kimin kazandığının ötesinde, milli iradenin tecellisiyle ilgili tereddütlerin ortadan kalkması açısından önemlidir. Türkiye'nin asıl seçimi 31 Mart'ın tartışmasız kazananı ise Cumhur İttifakı'dır.

Çalışmaya devam edeceğiz

Geçtiğimiz pazar günü oy oranımız yüzde 45 olarak gerçekleşti. Fakat bu kazanmamıza yetmedi. 2023'e kadar Cumhur İttifakı ile İstanbul'da sahip olduğumuz 25 ilçe belediyesi ve 180 Belediye Meclis üyesiyle halkımıza en güzel hizmetleri vermenin gayretinde olacağız. Şimdi önümüzde cumhurbaşkanlığı ve meclis için 4 yıllık, belediyeler için 5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor.

Muhasebemizi yapacağız

Bundan sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bizim siyaset anlayışımızda millete küsmek, hele hele milleti suçlamak asla ve asla yoktur. Tam tersine gerek 31 Mart'ta, gerek 23 Haziran'da milletimize kendimizi neden anlatamadığımızın muhasebesini yapacağız. Bu değerlendirmenin sonucuna göre de atmamız gereken adımları hayata geçireceğiz. Milletin verdiği mesajları görmezden gelme lüksüne sahip değiliz. Bu bakımdan tüm kardeşlerimin müsterih olmasını istiyorum. Milletimizin itimadına layık olmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

17 yıldır girdimiz her mücadelede milletimizin desteğini yanımızda bulduk. Vesayet güçleri üzerimize geldiğinde çareyi milletimize sarılmakta bulduk. Mücadeleye devam gücünü hep milletimizde bulduk. Milletimizle birlikte 'ona minute' dedik. Gezi olaylarında sokakları karıştırarak birliğimize göz diktiklerinde bu oyunu bozduk. FETÖ darbe girişiminde bulunduğunda yine alçakların karşısına yine milletimizle dikildik. Ekonomide süren ancak ağustos ayında saldırı halini alan tuzakları milletimizle göğüslüyoruz. İstikrar ve güven ortamına yönelik saldırılar bugün de sürüyor, yarın da devam edecektir.

Terörle mücadele

Türkiye, tabii olarak sürekli yeni ve daha büyük sınamalarla karşı karşıya gelmektedir. Pısırık davranmak yerine meydan okumayı tercih ettik. Bölgemizi ve dünyayı ilgilendiren kritik gelişmelerin yaşandığı dönemde Türkiye'yi içine hapsetmeye çalıyor. Ülkemizin temel diplomatik, güvenlik ve ekonomik öncelikleriyle ilgili politikalarından taviz vermeyerek tavrımızı ortaya koyduk. Bölücü terör örgütünü etkisiz hale getirecek adımları atıyoruz. Terör tehditlerini kaynağında yok edecek başarılar elde ettik. İmralı'daki terörist başının yaptığı açıklamalar ve değerlendirmeler hem iç politikada, hem bölgede ciddi görüş ayrılıklarının ortaya çıktığının göstergesidir. DEAŞ'ı üzerimize salmaya yönelik operasyonları bozduk, bozuyoruz.

2023 hedeflerine ulaşacağız

Milletimiz 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerindeki iradesiyle AK Parti'ye ve MHP'ye durmak yok yola devam demiştir. Önümüzde çok çalışmamız gereken 2023 hedeflerimiz var. Engelleri aşarak, prangaları parçalayarak bu hedeflere inşallah ulaşacağız.

Önümüzdeki dönemde ekonomi ve güvenlik konuları gündemimizde yer alacaktır. Türkiye'nin asıl hedefi yüksek teknoloji, markalaşmaya dayalı ihracatı geliştirmektir. Sözde siyaset yapan birileri eğitim, sağlıkta, ulaşımda, emniyette attığımız adımları küçümseyerek prim yapmaya çalışıyor. Bugün birisi öyle diyor; 'Şu kadar bölünmüş yol yapmakla mı oy alacaksınız.

Eonomik göstergeler

Bütün bunlarla beraber ülkemizin geleceğini karartmaya, önünü kesmeye yönelik ekonomik tuzakların milletimizi nasıl bunalttığının farkındayız. Kur-faiz-enflasyon üçgeninde bulunanların hangi sıkıntıları çektiğini gayet iyi biliyoruz. Ekonomide istikrarı sağlamadan üretimi, yatırımı istediğimiz seviyeye getiremeyeceğimiz açıktır. Ülkemiz yönelik saldırıları hep bu istikrar noktasına yoğunlaştırıyor. Geçtiğimiz yıldan itibaren şoklara karşı dirençli, sağlıklı, sürdürülebilir, dengeli büyümeyi hedefleyen program uyguluyoruz. Yakında yeniden ekonomimizin yükselişe geçmeye başladığını göreceğiz. Haziran itibariyle göstergeler olumlu yükselişi gösteriyor. Döviz rezervlerimiz 100 milyar dolar seviyesine yaklaştı. Borsa yükselmeye, dolar düşmeye başladı. Ülke risk primimiz geriliyor. Güven endekslerinin hepsinde olumlu yükseliş gözleniyor. İhracatımızdaki ve turizm sektöründeki olumlu yükseliş sürüyor. 50 milyon turist hedefinin üzerine çıkacağız. Bu durum aynı zamanda cari açığın azalmasını sağladı. Bu ay itibariyle cari fazla vermeyi bekliyoruz. İstihdamda 2018 yılındaki sıkıntıları geride bırakarak artıya geçtik. Uluslararası yatırımcıların ilgisi artarak sürüyor. Türkiye'yi bölgesel krizler ve iç politik gelişmeler üzerinden köşeye sıkıştırmaya çalışanlara fırsat vermiyoruz.

Yeni müjdeler paylaşacağız

G20 ve Çin seyahatinden sonra bazı müjdeleri paylaşacağımıza inanıyorum. Ekonomideki adımları atıyoruz. Yargı Reformu Strateji Belgemizi de açıkladık, çalışmaları sona erdiriyoruz ve sizlerle paylaşacak ve Meclis'e göndereceğiz. Yeni askerli sistemi başta olmak üzere pek çok düzenleme Meclis'in gündeminde. Gençlerimizin hayatlarını planlamada kolaylık sağlayacak askerlik düzenlemesinin hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye'nin istikrarını bozmaya amaçlayanlara en güzel cevabı icraatlarımızla, reformlarımızla vermeye kararlıyız.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 11:39

YORUM YAZ

 • Allah'ın bir kuluAllah'ın bir kulu21 gün önce
  Ya reis sende zırt pırt başkanları görevden alma. İki isimde rezil oldu ak parti de. Seçilmiş başkanı görevden alırsan elbette millet diktatör der. Bırak bir dahaki seçime kadar kalsın.
 • mehmet söylemezmehmet söylemez21 gün önce
  Sayın Cumhurbaşkanım millete küsmez bu doğru. Fakat Ak parti küsmüş. Ve maalesef İstanbul seçimini Ak parti Binali beye değil Sayın Cumhurbaşkanımıza kaybettirdi. Eğer Cumhurbaşkanı dışındaAk partililerin kahir ekseriyeti kılıçtaroğlu ve istanbul il başkanları gibi ortalıkta gözükmeselerdi İstanbul seçimi kaybedilmeyebilirdi. Görüntü şu: Recep tayyip Erdoğanın karşısında maalesef Ak parti var.Örnek 1: Kendi vilayetim Adıyaman İl başkanından milletvekillerinin tamamına ulaşabilene aşkolsun. İsteyene gönlerce denemeleri için cep telefonlarını verebilirim, ama ulaşılmaz.Örnek 2: Adıyamana bağlı Besni ilçesinin Kesmetepe beldesinde İstanbul gibi iptal edilip yenilenen seçimde Ak parti milletvekillerinin tamamı, belediye başkanları, il ve ilçe teşkilatı 2 haziranda yenilenen seçim günü dahil günlerce beldede kamp kurmalarına rağmen topu topu 1211 seçmenin gönlünü kazanamadılar ve DSP kazandı.Çünkü millette bir karşılıkları kalmamış. Milletle tek irtibatları milli ve dini bayramlarda toplu mesaj çekme.Bunlarla değil 2071 hedeflerine hiçbir yere varılmaz.
 • Seccadeli H.Seccadeli H.21 gün önce
  Isvicre uetd istanbulun aynasi.burnu būyūkler.
 • A.Ö.A.Ö.21 gün önce
  Yolsuzluğun,yoksulluğun,partizanlığın tavan yaptığı ülkemizde 17 senedir iktidarda olmak.vallabüyük başarı.lakin ben artık bu kavalı dinlemiyorum ve 3 seçimdir sadığa gitmiyorum.17 senedir iktidar ve yandaşları küplerini doldurdu.artık seçim kaybetmek önemli değil.biz yoksulluktan şikayet ettikçe,devlet bize diyorki yalan söylüyorsunuz.refah sevyesi yükseldi.şimdi 4 sene daha iyice küplerini doldursunlar.ilk başkanlık seçiminde kaybedecekler.not: sarayın yüksek duvarlarından dolayı halkın yosulluğunu göremiyorlar.15 milyon rahat yaşayanları görüp,herkesi aynı sanıyorlar.ahirette iki elim yakalarında olacak.
 • KızılelmaKızılelma22 gün önce
  Önce partiyi temizle milletin kanını emdikleri yeter.kürtlerin oyunu alacağım diye imralıyı saraya çevirecektiniz.ama hesabınızı Allah bozdu.artık samimi gelmiyorsunuz.taşerona kadro dediniz MEB de çalışanı 10 aya mahkum ettiniz 31 bin çalışan ve ailesi 2 ay nasıl geçinecek artık inanacak bir şeylerin iz kalmadı.2023 daha neler olur Allah bilir.
 • karışıkkarışık22 gün önce
  millet size çoktan küstü ve bu küskünlüğünüde sandıkla bildirdi. milletle cebelleştin seni iktidara getirenlerin beklentilerine uygun uygulamalar yapmadın. bu seçim ara karneydi millet senin adaylarını ve icraatlarını oylamış oldu notunu verdi. ona göre derslerini iyi öalışıp etrfaındaki seni yanlış yönlendiren yağcı takımını temizlemen lazım
 • YozgatlıYozgatlı22 gün önce
  Millet anasını aldı ve gitti.Şuna biri söylesin; lamba’yı söndürüp gitsin artık.
 • BirisiBirisi22 gün önce
  Millete kosmek yok diyorsunuz ne guzel. Ama turkiyede 5 milyon millet hdpye oy verdiler hdpnin millet vekili mecliste konusurken siz meclisi terk etinuz milleti dusunmediniz. Iste bunu icinistanbulda bulunan hdpliler millet size oy vermedi.
 • BirisiBirisi22 gün önce
  Millete kosmek yok diyorsunuz ne guzel. Ama turkiyede 5 milyon millet hdpye oy verdiler hdpnin millet vekili mecliste konusurken siz meclisi terk etinuz milleti dusunmediniz. Iste bunu icinistanbulda bulunan hdpliler millet size oy vermedi.
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 22 gün önce
  ALLAHCC YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN AMİN.
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 22 gün önce
  ALLAHCC YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN AMİN.
 • OktayOktay22 gün önce
  Sayin Başkan.Acilen kelleler koparmaniz lazim.Size halen daha inan Milyonlar var.Içimiz burkuldu,lakin hakikati de görmek lazim.Önlem almazsaniz sadece Istanbul la kalmaz tüm Türkiye yi kaybedeceksiniz.Zaten Sozden Nefret eden Iç ve Dış Düşmanlar öldürücü Darbeyi vurnak için beklemez.Sayet Türkiye giderse,Ilk iş IMF kapisi olacak yeni Iktidarin.Enkaz Edebiyati yapilacak.Bunu Halk şimdi görmek istemiyor.Maaşlari düşürülüp,Vergiler artinca,Ekonomik Paketler açiklaninca yandim Allah diyecek.Lakin Acilen eylem plani yapip Kelle koparin,beklemeyin.
 • Ak ūlkùcūAk ūlkùcū22 gün önce
  Reisim hamd olsun Tūrkūm mūslùmanim.15 yillik Ak partilyim.yalniz kendi adima şunu ifade etmekmisterim.Istanbulda ve ūlke genelinde hangi ilde ve ilcede olsun.bilerek pkkfetòip sahte sakalli saadetlilerin destekledīği adaya oy veren milletten değilim ben ve işte orda yokum.davamda Tůrk islam davasidir.ive ben şahsim babami dededimi 1960 ihtilalinden sonra kaybeden biriyim.bilerek pkknin fetònùn yaninda olan ona oy verenden beni ayiriniz.hakkinizi helal ediniz.Allaha emanet olunuz Reisim.
 • Kadir Kadir 22 gün önce
  Daha az konuşun icraat yapın, ayrıştırıcı değil birleştirici olun,çevreniz deki akit havuz medyası gibi herşeyinizi alkışlayan yalakalardan kurtulun, damat nedir ya atın gitsin, liyakatı getirin, Bahçeli’denkurulun, Akp içindeki fetocuları yargılayın, belki biraz toplum rahatlar,
 • ümitümit22 gün önce
  Daha anlamamış mesaj aldığı filan yok sen küsme Erdoğan bizim için sen bittin
 • cihadcihad22 gün önce
  bizimde küstüğümüz yok reis lakin 15 Temmuz gazi ve şehit yakınlarını daha iyi himaye edip senin yanında olan insanları teşkilatlara yerleştirip iyi sonuçlar alabilirdin.
 • RamazanRamazan22 gün önce
  Tüm samimiyetimle söylüyorum kurulduğu günden bu yana Ak Parti'ye oy verdim,ama öyle pis şeylere şahit oluyorum ki Reis'in artık çevresindeki yalaka takımdan kurtulup kral cıplak diyenleri dinlemesi lazım,mesela benim söylemek istediğim bazı şeyler var....
 • bilgebilge22 gün önce
  hep ayni türküyü söylüyorsun be baskan. yapacaz edecegiz cagiz cigiz ama icraata geldimi kücük saraylar haric baska birsey yaptiginizi görmedik. fabrikami actiniz issizlige suriyelilere cözümmü buldunuz koca bir hayir eeee lafla peynir gemisi yüyürmü. bak artik inandiriciliginda kalmadi zillet dedin bunlar teröristlerden medet umar dedin gittin 40 bin kisinin bebek katili apoya yalvarip kendi cikarin icin yardim dilendin. kirmizi bültenle aranan kardesi osman öcalani devlet televizyonuna cikarttin. kim millet kim zillet kim terörislerle isbirligi yapiyor sandikta gösterdi millet. artik kavalla koyun güdemiyorsunuz anlayin artik
 • Zůrih N.Zůrih N.22 gün önce
  Reisim etrafindakilerin coğu mollete yūksekten bakiyor.burda bile bir kac yil ònce .metin kūllūnk cok deģerli bir haci abiye telofon acip saygisizca telofonu yùzūne kapatti.įş tůrkiyede sizin dediğinizden ferkli Reisim.
 • Aslan akbeyAslan akbey22 gün önce
  Millet hakli aynen öyle. Şu kadar yol yapmakla mi oy alacaksınız.Eğer ki sen hala milleti anlamadıysan 2023 te o koltuğundan da olursun. Sen eski tayyip değilsin ne yazık ki
 • ahmet koçakahmet koçak22 gün önce
  ah sayın başkanım ah halka küsmek yok diyorsunuz lakin bunu yapmıyorsunuz.ülkemizi şerefsiz bir hoca kılıklı sahtekar yangın yerine çevirdi.gerek siz gerek bizler halk olarak çok mücadele verdik ve vermeye devam ediyoruz.bu proje sizi bize .bizi size küstürmek için bir abd oyunuydu.siz dediniz at izi it izine karıştı,aldatıldık,alt tabaaıyı ayıracağız.vallahi bunu ya yapamadınız ya da yapmak istemediniz.2008 den beri size yazılar gönderiyorum,yalvarıyorum,mailler atıyorum.yanlış yapıyorsunuz böyle mücadele olmaz,kendi tabanınızı size ezdiyorlar diye mailler attık.hiç birini kaale almadınız.31 martta gene oy verdim,önemli olan ülke dedik,ümmet dedik.bekledik gene mağdurlar için nokta icraat yapmadınız.24 senedir ilk defa içim kanayarak oy vermedim.neden bizi böyle çaresiz bıraktınız.kriteleriniz var bunlara bakarak suçluyu tesbit etmek çokmu zordu.zaten asıl suçluları kaçırdınız.adamı olanlar suçluda olsa işine devam ediyor.biz garibanların çocuklarına avukatlık bile yaptırmıyorsunuz.yaşamayan bizi anlamıyor.bakın önümüzde 4 sene var eğer biz ak partilileri tekrar kucaklamak istiyorsanız ADALET i hür bırakın,komisyonlara flaşda ismi olan herkesi araştımadan atın demeden adil yargılayın.kardeşlerimizi şehit edenleri asın.lütfen sesimizi,sizden olan yazarlarımızın uyarılarını dikkate alın,bu ülkeye yaptığınız mükemmel işleri bir FETÖ PİÇİNİN YÜZÜNDEN HEBA ETMEYİN.onların istediği buydu.oyunlarını bozmak sizin elinizde.
 • kmlkml22 gün önce
  nanköristanbula ülke kaynaklarını yatırmaya devam ederseniz biz size küseriz usta...birazda karşılıksız sizi seven anadoluya yatırım yapın
 • musamusa22 gün önce
  millet sana küsmedi reis senin adını kullanıp da millete değil de kendine hizmet edenlere küstü ve istemeye istemeye bunu görün diye gidip chp ye oy verdi.
 • YusufYusuf22 gün önce
  Gevsekler ve cikarcilar bir yana biz sonuna kadar seninleyiz Baskanim. Allah yar ve yardimcin olsun.
 • demircandemircan22 gün önce
  sayin cumhurbaskanimiz gayet olgun ve birlestirici bir aciklama yapmis.Deneyimli bir devlet adamina da bu yakisirdi.Kendisinin 4 sene sonra cumhurbaskanligini Ekrem Imamoglu'na ayni olgunlukla devredecegini tahmin ediyorum.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019