• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Başbakan: Gerekirse MHP ile ortak kampanya yapabiliriz

Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan'da yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin, "MHP ile bir amaç birliğimiz var. Söylemlerimizin benzer olması doğal. Gerekirse bazı ortak etkinliklerde yapabiliriz." açıklamasında bulundu.

2017-02-17 15:18:00 - 2017-02-17 15:29:06
Başbakan: Gerekirse MHP ile ortak kampanya yapabiliriz

Başbakan Binali Yıldırım ile Malta Başbakanı Joseph Muscat ortak açıklama yaptı. Yıldırım, "MHP ile bir amaç birliğimiz var. MHP bu değişikliğin lehinde kampanya yapıyor. Söylemlerimizin benzer olması doğal. Gerekirse bazı ortak etkinliklerde yapabiliriz." dedi.

"İKİ ÖNEMLİ ANLAŞMA İMZALANDIK"

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Malta ile 50 yıllık bir diplomatik ilişkimiz var. Bu, Akdeniz'deki ilişkilerimizle sınırlı değil. Karşılıklı ticaretin geliştirilmesi, yatırımların artırılması konularını detaylı görüşme fırsatımız oldu.

Bugün sağlık ile aile ve sosyal politikalar alanında iki önemli anlaşma imzaladık.

15 Temmuz'da ülkemizde vuku bulan darbe girişimi karşısında Malta'nın demokrasiden yana, hükümetimizden yana açık ve net bir tavır göstermesini takdirle karşılıyoruz.

Avrupa Birliği'nin mülteciler konusunda daha hızlı adım atması gerekliliğini ifade ettik.

KIBRIS MÜZAKERELERİNDEKİ KRİZE İLK YORUM

Bir süredir iki taraf arasında görüşmeler devam ediyor. Anastasiadis Evvelsi gün herhalde sinirlenip kapıyı vurup çıkmış. Kriz olduğu söylendi ama daha sonra 'Ben sigara içmeye çıkmıştım' deyip geri geldi. Kuzey Kıbrıs Türk tarafı çözümde her zaman bir adım önde. Hiçbir zaman çözümü kesintiye uğratacak bir tavır içinde olmuyorlar. Çözümün mutlaka sağlanması lazım. Çözümsüzlüğün bedelini Kuzey Kıbrıs Türk tarafı ödüyor. Rum tarafı maalesef 2004'te tüm uyarılarımıza rağmen Ada'nın tümünü temsil edecek şekilde Birlik'e tam üye yapıldı. O gün daha kolay olan çözüm gerçekleşmedi. Eminim ki, burada varılacak çözüm Ada'da güvenliği sağlayacak. Türkiye'nin etkin garantisini sürekli olarak temin edecek ve her iki tarafın adil, eşit yönetişim hakkını beraberinde getirecektir. Bu konuda AB'nin de üzerine düşen görev var. Türkiye'nin 4 özgürlük dediğimiz hususların da AB tarafından teminat altına alınması icap ediyor."

"MHP İLE GEREKİRSE ORTAK KAMPANYA YAPABİLİRİZ"

16 Nisan'da bir halk oylamamız var. Anayasal sistemde, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi öngören bir değişiklik yapacağız. MHP ile bir amaç birliğimiz var. MHP bu değişikliğin lehinde kampanya yapıyor. Söylemlerimizin benzer olması doğal. Gerekirse bazı ortak etkinliklerde yapabiliriz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı