• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Aksaray'a saat kulesi

Yeniakit Publisher
2014-11-09 03:35:00 -
Aksaray'a saat kulesi

Aksaray'da şehir meydanına saat kulesi inşa edildi.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Sultan 2. Abdülhamit Han’ın bulunduğunuz vilayetlere saat kulesi yapma emrini 140 yıl sonra yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Aksaray´da 2014 yılında belediye başkan seçilen Haluk Şahin Yazgı, daha iyi bir şehir meydanı oluşturmak ve şehir meydanında bir saat kulesi inşa etmek istedi. 

Bu doğrultularda çalışmalar yapan Yazgı, Türkiye´deki birçok saat kulesinin Sultan 2. Abdülhamit Han’ın tarafından verilen emirle yapıldığını fark etti. 

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı; Kent meydanımızda yeni bir değişikliğe daha imza attık biz. Saat kulemizi burada inşallah buraya yerleştirdik. Bunu yaparken de şuna dikkat ediyoruz biz her şeyden önce yapmış olduğumuz bütün çalışmalarda vatandaşlarımızın talepleri istekleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz bununda dışında güzel bir tarafı var bu işin. II. Abdülhamit Hanın özellikle vilayetlerdeki valilere bir talimatı var diyor ki, bulunduğunuz yerlerde meydanlarda saat kuleleri yapın ki bunlar bir eser imiz olsun bir izimiz olsun diye. Biz de Osmanlının torunları olarak onların vermiş olduğu bu görevi yerine getirmenin de mutluluğunu yaşıyoruz bu arada dedi.

Üzerinde Osmanlı arması ve Selçuklu motifleri bulanan kule vatandaştan da geçer not aldı
Vatandaşlar ”Bu tarihimizi andıran hatırlatan bir kule. Birde içindeki motif ve işlemeler de Selçukluyu andıran birçok işlemeleri var. Fevkalade güzel bir gelişme oldu dediler.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23