• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak... Avrupa'nın en büyüğü

Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçe sınırları içerisinde yer alan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) tam kapasite olarak elektrik üretimine başladı. Çetin Barajı ve HES'in tam kapasite elektrik üretimine başlamasının Türkiye ekonomisine yıllık 100 milyon dolarlık katkı yapacağı belirtildi.

Yeniakit Publisher
2020-07-03 15:05:00 -
Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak... Avrupa'nın en büyüğü

Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçe sınırları içerisinde yer alan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) tam kapasite olarak elektrik üretimine başlarken, Limak açılışın 5 Temmuz Pazar günü saat 15.00'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle katılacağı törenle gerçekleştirileceğini duyurdu.Çetin Barajı ve HES'in tam kapasite elektrik üretimine başlamasının Türkiye ekonomisine yıllık 100 milyon dolarlık katkı yapacağı belirtildi.

Limak Şirketler Grubu tarafından inşaatı rekor sayılabilecek bir süre olan 2,5 yılda tamamlandığı hatırlatılan ve toplam kurulu gücü 420 MW olan Çetin Barajı ve HES'in Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle katılacağı törenle açılışı yapılacak.

Dicle Nehri'nin en büyük kolu olan Botan Çayı üzerinde yer alan Çetin Barajı'nın, silindirle sıkıştırılmış beton (RCC) tipine göre Türkiye ve Avrupa'nın en büyük barajı olduğu belirtildi. RCC gövdesi 165 metre yüksekliğinde olan barajın gövde hacminin ise 4.8 milyon m3 olduğu ifade edildi.

"Yıllık 100 milyon dolar ekonomiye katkı"

Limak Grubu tarafından toplamda 600 milyon dolar yatırımla inşaatı tamamlanan Çetin Barajı ve HES'in tam kapasite elektrik üretimine başlamasının ardından yıllık ortalama 1.5 milyar kWh'lik enerji üretimi gerçekleştireceği ve Türkiye ekonomisine yıllık 100 milyon dolarlık katkı yapacağına da dikkat çekildi. Limak, Çetin Barajı ve HES ile ilgili şu bilgilendirmeyi yaptı;

"Ülkemizin yerli ve yenilenebilir kaynaklarını kullanması anlamında milli ekonomimize çok büyük bir katkı yapması beklenen Çetin Barajı ve HES, yurt dışından enerji ithalatımızı da büyük ölçüde azaltacak."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet Gökdemir

Ne gerek vardı heykel yapsanıza
 • Yanıtla

sukru

Ne zaman başladınız,ne zamanbitirdiniz.Böyle bir proje yapılıyor kimse tınmıyor bile.O kadar olağan hale gelmiş.Yine kilometrelerce çift tüplü tünel yapılıyor kimsenin haberi bile olmuyor.Oysa hepsi beş veya altı k.m.lik bolu dağı tüneli yapımını değil türkiye dünya duymuştu.Yirmi yılda beş,altı hükümet gelip geçmişti de bitirilememiş ve neredeyse boşa gitmesin diye patates deposu yapacaklardı.Tayyip gelir gelmez o işide halletmişti ama eline sağlık diyen bile olmamıştı.Bunca yapılan işleri yazsan tuğla gibi bir kitaba sığmaz ama nankör millet ne yaptı,Gitti bu millete zilleti yaşatanlara,zillet ittifakına oy verdi,Herşeyi bom bok etti.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı