• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'de büyük kriz! Maskesiz çalışın talimatı verildi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ölümcül koronavirüs ABD'yi de fena vurdu. Tıbbi malzeme sıkıntısının yaşandığı ülkede doktorlara maskesiz çalışılması talimatı verildi.

Yeniakit Publisher
2020-04-03 19:01:00 -
ABD'de büyük kriz! Maskesiz çalışın talimatı verildi

Koronavirüs sırasıyla Çin, İtalya, İspanya ve ABD'yi büyük ölçüde vurdu. Ölü sayıları ile pozitif vakalardaki kuvvetli yükselme eğilimi, özellikle ABD'yi bu hastalığın yeni merkezi olma haline götürüyor.

Diğer devletlerin yanı sıra ABD'nin bu listedeki durumu dikkat çekici. Zira dünyanın süper gücü ABD, arlarında maskelerin de bulunduğu tıbbi malzeme yetersizlikleri ile boğuşuyor.

Hastanelerin malzeme eksiği

ABD'de hastalığın görülmeye başlamasından sonra gündeme gelen tıbbi malzeme stoğunun yetersizliği oldukça ses getirdi. Bu durumun geldiği vahim tablo ise geçtiğimiz günlerde yaşandı. ABD'de hastanelerde sağlık çalışanlarının dahi kullanımına yetecek sayıda tıbbi maskenin bulunmadığı ortaya çıktı.

Medikal maskelerin eksik olmasının yanı sıra, hastane protokolleri, çalışanlara kendi maskelerini takmalarına da izin vermiyor.

Doktorlara maskesiz çalışma emri

ABD'nin Idaho eyaletinde yaşanan bu olayda, Saint Alphonsus rehabilitasyon merkezinde çalışan bir kişiniye, hastane yönetiminin N95 filtreli maske takmasına izin vermediği ortaya çıktı.

Neilly Buckalew isimli doktor, kendi maskesiyle hastaneye geldiğinde hastane yönetimi doktora dışardan maske getirmenin kendi protokollerine uymadığını, ellerinde de yeterli miktarda maske bulunmadığı için maskesiz çalışmasız gerektiği talimatını verdi.

Buckalew hem kendi hem de hastaların sağlığı açısından maske takmasının zorunlu olduğunu hastane yönetimine ifade etti ancak yetkililerin açıklaması ABD'nin geldiği durumu gözler önüne serdi.

Ellerinde sınırlı sayıda maske bulunduğunu, kendisine maske verilmesi durumunda başkalarının da isteyeceğini, bu sebeple maskesiz çalışmasının daha doğru olacağını ifade eden hastane yönetimi Bucklaew'in talebini reddetti.

Şikayet edildi

Olayın ardından Doktor Buckalew, İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi'ne resmi bir şikayette bulunduğunu söyledi. ABD basını ile sosyal medyada gündeme oturan bu olay ABD'de gelinen noktayı gözler önüne serdi.

Haber7

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tufan

2001 krizindeki gibi bir hükümet olsaydı yanmıştık. Allah Reisimiz gibi liderleri başımızdan eksik etmesin
 • Yanıtla

dr gökhan çelik kbb

REİS SEN BAŞIMIZDA OLMASAN VAR YA NE HALLERE DÜŞECEKMİŞİZ ALLAHIM.ALLAHIN İZNİYLE 2053 SENESİNDE DE BAŞIMIZDA OL İNŞALLAH
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı