• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD kuklası Suudi Arabistan küstah Türkiye açıklaması

Libya krizinin masaya yatırıldığı Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Türkiye hakkında küstah açıklamalarda bulundu. Ferhan, "Türkiye tarafından Suriye’den gönderilen birlikler bölgeye geliyor. Tüm bunlar tabii ki durumun iyileşmesine hiçbir katkıda bulunmadığı gibi; daha da fazla istikrarsızlığa neden oluyor" diye konuştu.

2020-02-16 16:48:00 -
ABD kuklası Suudi Arabistan küstah Türkiye açıklaması

Bu yıl 56.'sı gerçekleştirilen Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde Libya krizi masaya yatırıldı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin başkanlığında gerçekleştirilen konferans, geçen ay Berlin'de düzenlenen Libya zirvesinin devamı niteliğini taşıyor ve burada alınan kararların hayata geçirilmesine yönelik somut adımlar ele alınıyor.

"Daha fazla istikrarsızlığa neden oluyor"

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, 'Libya’ya dış müdahalenin bir an önce son bulması' çağrısında bulundu.

Alman haber ajansı dpa’ya açıklama yapan bin Ferhan, "Şimdi de Türkiye tarafından Suriye’den gönderilen birlikler bölgeye geliyor. Tüm bunlar tabii ki durumun iyileşmesine hiçbir katkıda bulunmadığı gibi; daha da fazla istikrarsızlığa neden oluyor" ifadelerini kullandı.

Bin Ferhan, bunun bölgeye yapılan silah sevkiyatları için de geçerli olduğunu söyledi.

Libya’da gelecekte bir uluslararası barış misyonunun görev yapabileceğini ama henüz bu tür bir misyon için doğru zaman olmadığını ifade eden Suudi Bakan, bu fikrin 'süreç doğru yönde gelişirse ve etkili olursa iyi bir fikir olabileceğini' söyledi.

Türkiye Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteklerken; Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ise Libya Ulusal Ordusu'nun başındaki General Halife Hafter’e askeri destek verdiği biliniyor.

Berlin'de alınan kararlar

Almanya'nın öncülüğünde Berlin'nde geçen ay düzenlenen zirvede, 16 ülkeden üst düzey siyasetçiyle BM temsilcileri, Libya'da dokuz yıldır süren iç savaşın sona erdirilmesine yönelik adımlar atılması üzerinde mutabık kalmıştı.

Bu kararlar arasında ateşkesin sağlanmasının yanı sıra, silah ambargosu kararına sadık kalınması ve iç savaşın tarafları arasındaki müzakarelerin devam ettirilmesi yer alıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tekin

Ne oldu KRAL Ölünce Bayrak YARIYA inmisti Simdi Küstah oldular
 • Yanıtla

Fatih

Adam olsalar, Konuşacaklarına Türkiye'ye gelen, soydaşları olan aynı dili konuşan Suriyelilerin hiç olmazsa bir kısmını alırlardı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı