• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Uzmanlar kesin bir dille uyardı: Simit ile peyniri asla birlikte tüketmeyin

2020-09-15 10:08:12
Uzmanlar kesin bir dille uyardı: Simit ile peyniri asla birlikte tüketmeyin

1. Kahvaltılarda sıklıkla tercih edilen simit ile peynir ekmeğin birlikte tüketilmemesi gerektiği ortaya çıktı. Simit ve peyniri birlikte tüketilmesi halsiz ve yorgun olmanıza, baş dönmesine, mide ekşimesine sebebiyet verebilir.

#1
Foto - 2.	Kahvaltılarda lezzetle tükettiğimiz masum gibi görünen simir ve peynir, sizi tüm gün yorgun hissettirebilir.

2. Kahvaltılarda lezzetle tükettiğimiz masum gibi görünen simir ve peynir, sizi tüm gün yorgun hissettirebilir.

#2
Foto - 3.	Bazı besinlerin içindeki maya proteinine vücudun duyarlılık göstermesi, maya alerjisi olarak biliniyor. Vücut, alerji yapan maddeyi dışarıya atabilmek amacıyla çeşitli antikorlar üretiyor. Bu nedenle maya içeren herhangi bir besin tüketildiğinde insan vücudunda çeşitli belirtiler baş gösterebiliyor.

3. Bazı besinlerin içindeki maya proteinine vücudun duyarlılık göstermesi, maya alerjisi olarak biliniyor. Vücut, alerji yapan maddeyi dışarıya atabilmek amacıyla çeşitli antikorlar üretiyor. Bu nedenle maya içeren herhangi bir besin tüketildiğinde insan vücudunda çeşitli belirtiler baş gösterebiliyor.

#3
Foto - 4.	Maya alerjisinin belirtileri kişiden kişiye göre değişkenlik gösteriyor. Alerjinin en büyük belirtisi ise deride döküntüler ve yanma şeklindeki cilt reaksiyonlarıdır. Diğer belirtiler ise baş dönmesi, yorgunluk, eklemlerde ağrı, şişkinlik, mide ekşimesi ve buna bağlı olarak mide bulantılarıdır.

4. Maya alerjisinin belirtileri kişiden kişiye göre değişkenlik gösteriyor. Alerjinin en büyük belirtisi ise deride döküntüler ve yanma şeklindeki cilt reaksiyonlarıdır. Diğer belirtiler ise baş dönmesi, yorgunluk, eklemlerde ağrı, şişkinlik, mide ekşimesi ve buna bağlı olarak mide bulantılarıdır.

#4
Foto - 5.	Maya içeren besinler ise şunlardır; başta ekmek ve ekmek türevleri olan poğaça,simit, kurabiye, kek gibi pasta ürünleri, peynir, kefir gibi süt ürünleri, yoğurt, turşu, sirke, mayadan elde edilen soslar ketçap, hardal, soya sosu, et suyu tabletleri, kurutulmuş meyveler ve malt içeceklerdir. 6.	Öte yandan paketli bir gıda satın alırken de mutlaka etiket bilgisini okumakta fayda var. Maya bazı besinlerin etiketlerinde hidrolize protein, hidrolize bitkisel protein ve kabartıcı olarak isimlendirilmektedir.

5. Maya içeren besinler ise şunlardır; başta ekmek ve ekmek türevleri olan poğaça,simit, kurabiye, kek gibi pasta ürünleri, peynir, kefir gibi süt ürünleri, yoğurt, turşu, sirke, mayadan elde edilen soslar ketçap, hardal, soya sosu, et suyu tabletleri, kurutulmuş meyveler ve malt içeceklerdir. 6. Öte yandan paketli bir gıda satın alırken de mutlaka etiket bilgisini okumakta fayda var. Maya bazı besinlerin etiketlerinde hidrolize protein, hidrolize bitkisel protein ve kabartıcı olarak isimlendirilmektedir.

#5
Foto - 7.	Ayrıca mayaya duyarlılığı olan kişilerin mayanın üremesini artıran şeker ve şekerli ürünlerden uzak durması gerekiyor. 8.	Açılıp uzun süre depolama yapılan herhangi bir gıda da maya içerebilir.

7. Ayrıca mayaya duyarlılığı olan kişilerin mayanın üremesini artıran şeker ve şekerli ürünlerden uzak durması gerekiyor. 8. Açılıp uzun süre depolama yapılan herhangi bir gıda da maya içerebilir.

#6
Foto - 9.	Mayasız ekmek, soda ile hazırlanmış ekmekler, pirinç, kesik olarak adlandırılan peynirler mayasız besinler arasında sayılabilir.10.	Canlı bir mantar olan mayanın besin bileşiminde bol miktarda B vitami bulunur. Maya, magnezyum, sodyum, potasyum ve çinko minerallerini içerir.

9. Mayasız ekmek, soda ile hazırlanmış ekmekler, pirinç, kesik olarak adlandırılan peynirler mayasız besinler arasında sayılabilir.10. Canlı bir mantar olan mayanın besin bileşiminde bol miktarda B vitami bulunur. Maya, magnezyum, sodyum, potasyum ve çinko minerallerini içerir.

#7
Foto - 10.	Canlı bir mantar olan mayanın besin bileşiminde bol miktarda B vitami bulunur. Maya, magnezyum, sodyum, potasyum ve çinko minerallerini içerir.

10. Canlı bir mantar olan mayanın besin bileşiminde bol miktarda B vitami bulunur. Maya, magnezyum, sodyum, potasyum ve çinko minerallerini içerir.

#8
Foto - 11.	Mayalı besinleri programından çıkarılmasıyla kişinin yeterli ve dengeli beslenme sağlayabilmesi için B vitaminini diğer besinlerden karşılayabilmeli.

11. Mayalı besinleri programından çıkarılmasıyla kişinin yeterli ve dengeli beslenme sağlayabilmesi için B vitaminini diğer besinlerden karşılayabilmeli.

#9
Foto - 12.	B vitamini et, balık, yumurta gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunabildiği gibi kuruyemiş, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi bitkisel kaynaklı gıdalarda da bol miktarda bulunuyor. Bu besinlerin tüketilmesinin önemi maya alerjisi olan kişilerde daha da artmaktadır.

12. B vitamini et, balık, yumurta gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunabildiği gibi kuruyemiş, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi bitkisel kaynaklı gıdalarda da bol miktarda bulunuyor. Bu besinlerin tüketilmesinin önemi maya alerjisi olan kişilerde daha da artmaktadır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı