• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Türkiye’yi ayağa kaldıran Viking izleri! Bakın hangi ilçemizde çıktı

2020-09-13 11:31:56
Türkiye’yi ayağa kaldıran Viking izleri! Bakın hangi ilçemizde çıktı

Türkiye’de Avcılar Bathonea Antik Liman Yerleşimi kazılarında 8-11. yüzyıllar arasında var olan Vikinglerin izleri ortaya çıktı.

#1
Foto - Avcılar Bathonea Antik Liman Yerleşimi kazılarında Vikinglerin kalıntılarına rastlandı.

Avcılar Bathonea Antik Liman Yerleşimi kazılarında Vikinglerin kalıntılarına rastlandı.

#2
Foto - Yapılan kazılarda şu ana kadar Doğu Roma dönemine ait 2 antik liman, büyük taşlarla örülmüş suyolları, büyük bir sarnıç, geniş yollar ve çok sayıda yapı kompleksi gün yüzüne çıktı.

Yapılan kazılarda şu ana kadar Doğu Roma dönemine ait 2 antik liman, büyük taşlarla örülmüş suyolları, büyük bir sarnıç, geniş yollar ve çok sayıda yapı kompleksi gün yüzüne çıktı.

#3
Foto - Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmalarını devam ettirdiği Antik Liman Yerleşimi Küçükçekmece göl havzasında bulunuyor. 2009 yılında başlayan kazının başkanlığını ise Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şengül Aydıngün yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmalarını devam ettirdiği Antik Liman Yerleşimi Küçükçekmece göl havzasında bulunuyor. 2009 yılında başlayan kazının başkanlığını ise Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şengül Aydıngün yapıyor.

#4
Foto - Kazılarda ortaya çıkarılan tıbbi malzemeler ve ilaç şişeleri de, tıp tarihi açısından önemli bir yer tutuyor. Bölge’nin İstanbul turizmine büyük katkı sağlaması umut ediliyor.

Kazılarda ortaya çıkarılan tıbbi malzemeler ve ilaç şişeleri de, tıp tarihi açısından önemli bir yer tutuyor. Bölge’nin İstanbul turizmine büyük katkı sağlaması umut ediliyor.

#5
Foto - Daha önceki kazılarda ve 6. ve 11. yüzyıllardaki Büyük İstanbul Depremlerine ait izler bulunmuştu.

Daha önceki kazılarda ve 6. ve 11. yüzyıllardaki Büyük İstanbul Depremlerine ait izler bulunmuştu.

#6
Foto - Açıklamalarda bulunan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Bathonea Antik Liman Yerleşimi, yüzlerce binlerce yıl öncesine ait sarnıçları, su kanalları, kanalizasyonu, binaları, limanları ve deniz ticaretiyle büyük bir antik liman yerleşimi. İstanbul kadar eski bir liman. Dünyanın ilgisini çeken bir kent burası’’ ifadelerini kullandı.

Açıklamalarda bulunan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Bathonea Antik Liman Yerleşimi, yüzlerce binlerce yıl öncesine ait sarnıçları, su kanalları, kanalizasyonu, binaları, limanları ve deniz ticaretiyle büyük bir antik liman yerleşimi. İstanbul kadar eski bir liman. Dünyanın ilgisini çeken bir kent burası’’ ifadelerini kullandı.

#7
Foto - Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Biz Bathonea’ya sahip çıkacağız. Bizim binlerce yıllık mirasımız. Mirasımıza sahip çıkıp geleceğimizi kuracağız. Binlerce yıl önceki bir medeniyetin çocuklarıyız. Buraya sahip çıkarak gelecek dünyayı kuracağız. Gelecek bizlerin elinde. Biz kazı ekibine destek olmaya söz verdik ve desteğimizi devam ettireceğiz” dedi. Hançerli, ‘En son Vikinglerle ilgili buluntulara rastlandı. Evet Vikingler buradan geçti. Vikinglerin bugünkü çocukları buraya ilgi gösteriyor’ diye ekledi.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Biz Bathonea’ya sahip çıkacağız. Bizim binlerce yıllık mirasımız. Mirasımıza sahip çıkıp geleceğimizi kuracağız. Binlerce yıl önceki bir medeniyetin çocuklarıyız. Buraya sahip çıkarak gelecek dünyayı kuracağız. Gelecek bizlerin elinde. Biz kazı ekibine destek olmaya söz verdik ve desteğimizi devam ettireceğiz” dedi. Hançerli, ‘En son Vikinglerle ilgili buluntulara rastlandı. Evet Vikingler buradan geçti. Vikinglerin bugünkü çocukları buraya ilgi gösteriyor’ diye ekledi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı