• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
16
Tırnaklarınızda bu lekeler varsa dikkat! Hemen hastaneye koşun

2022-05-24 18:31:08
Tırnaklarınızda bu lekeler varsa dikkat! Hemen hastaneye koşun

Tırnaklarda oluşan lekeler için uzmanlardan önemli uyarılar geliyor. Bu uyarılar sonrası hemen hastaneye gitmeniz gerekebilir.

#1
Foto - Hangi durumlarda nelerle karşılaşacağınızı bilmek, hayatınızı tehdit edebilecek olan karaciğer hasarına karşı kendinizi korumanızı sağlayabilir.

Hangi durumlarda nelerle karşılaşacağınızı bilmek, hayatınızı tehdit edebilecek olan karaciğer hasarına karşı kendinizi korumanızı sağlayabilir.

#2
Foto - Erken teşhis edilmesini sağlayan birçok işareti göz önünde bulundurarak hayati bir sorundan dönebilirsiniz. İşte karaciğerinizde yolunda gitmeyen bazı şeyleri gösteren el semptomları…

Erken teşhis edilmesini sağlayan birçok işareti göz önünde bulundurarak hayati bir sorundan dönebilirsiniz. İşte karaciğerinizde yolunda gitmeyen bazı şeyleri gösteren el semptomları…

#3
Foto - Avuç içlerinizde sıklıkla kızarık bir görünüm ve döküntü ile karşılaşıyorsanız karaciğerinizden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle sebebini çözemediğiniz bu kızarıklık, palmar eritem adı verilen bir durumdur.

Avuç içlerinizde sıklıkla kızarık bir görünüm ve döküntü ile karşılaşıyorsanız karaciğerinizden kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle sebebini çözemediğiniz bu kızarıklık, palmar eritem adı verilen bir durumdur.

#4
Foto - Uzman Doktor Gastroentrolog Harvey Allen, palmar eritem adı verilen bu durumun karaciğer hastalıklarının birden fazla tipinden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Uzman Doktor Gastroentrolog Harvey Allen, palmar eritem adı verilen bu durumun karaciğer hastalıklarının birden fazla tipinden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

#5
Foto - Her iki avuç içinde de görülen asimetrik kızarıklık ile ortaya çıkan bu durum, kızarıklığın yayılması ve hafif bir sıcaklık hissiyle birlikte görülür.

Her iki avuç içinde de görülen asimetrik kızarıklık ile ortaya çıkan bu durum, kızarıklığın yayılması ve hafif bir sıcaklık hissiyle birlikte görülür.

#6
Foto - Karaciğer sirozu olan kişilerin yaklaşık dörtte biri palmar eritem adı verilen bu durumu geliştirir. Eğer bu semptoma sahipseniz bir uzmana danışmanız oldukça önemlidir.

Karaciğer sirozu olan kişilerin yaklaşık dörtte biri palmar eritem adı verilen bu durumu geliştirir. Eğer bu semptoma sahipseniz bir uzmana danışmanız oldukça önemlidir.

#7
Foto - Bu semptomlar karşılaştığınızda bir doktora görünmeniz oldukça önemlidir. Kandaki çok fazla demir, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere karaciğerin ötesinde yaşamı tehdit eden durumlara neden olabilir.

Bu semptomlar karşılaştığınızda bir doktora görünmeniz oldukça önemlidir. Kandaki çok fazla demir, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere karaciğerin ötesinde yaşamı tehdit eden durumlara neden olabilir.

#8
Foto - Allen, altta yatan karaciğer sorununun tedavisi, semptomları önemli ölçüde iyileştirecek veya tamamen çözecektir. Karaciğer hastalığının çözülmesiyle, el anormalliklerinin çoğu çözülecektir.

Allen, altta yatan karaciğer sorununun tedavisi, semptomları önemli ölçüde iyileştirecek veya tamamen çözecektir. Karaciğer hastalığının çözülmesiyle, el anormalliklerinin çoğu çözülecektir.

#9
Foto - Bu semptomlardan herhangi birinin yaşanması durumunda, karaciğer hastalığını ve tedavi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için hemen sağlık uzmanına başvurun.

Bu semptomlardan herhangi birinin yaşanması durumunda, karaciğer hastalığını ve tedavi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için hemen sağlık uzmanına başvurun.

#10
Foto - Tırnaklar, karaciğer sorunlarının en önemli yansımalarını veriyor. Koilonychia adı verilen bir durum olan kaşık tırnak, kenarlarının yukarı kalktığı ve bir kaşık gibi şekil aldığı bir sonuca ulaşır. Tırnaklarınızın kaşık şeklini alması, yiyeceklerden aşırı demir emilimine neden olan ciddi bir karaciğer bozukluğu olan hemokromatoz belirtisidir.

Tırnaklar, karaciğer sorunlarının en önemli yansımalarını veriyor. Koilonychia adı verilen bir durum olan kaşık tırnak, kenarlarının yukarı kalktığı ve bir kaşık gibi şekil aldığı bir sonuca ulaşır. Tırnaklarınızın kaşık şeklini alması, yiyeceklerden aşırı demir emilimine neden olan ciddi bir karaciğer bozukluğu olan hemokromatoz belirtisidir.

#11
Foto - Ellerde titremeye neden olan kronik karaciğer hastalığının nörolojik bir semptomu olan asteriksi olabilir. Bu semptom, karaciğer ile ilişkili olabileceği gibi

Ellerde titremeye neden olan kronik karaciğer hastalığının nörolojik bir semptomu olan asteriksi olabilir. Bu semptom, karaciğer ile ilişkili olabileceği gibi "karaciğer flebi" olarak adlandırılır.

#12
Foto -

#13
Foto - Bu durum, hepatik ensefalopati (HE) olarak bilinir ve karaciğer sirozu olan kişilerin yüzden %70'inde HE semptomları gelişir. Altta yatan bir karaciğer rahatsızlığınız olup olmadığını belirlemek için ellerinizde titreme yaşama durumu ortaya çıktığında doktoru ziyaret edin. Rahatsızlık ortaya çıktığında, karaciğer, kandaki toksinleri etkili bir şekilde filtreleyemez. Sonuç olarak, kan dolaşımında birkir ve beyin fonksiyonlarını bozabilecekleri ve ellerde, bileklerde nörolojik motor kontrol sorunlarına neden olabilecek beyin fonksiyonları sorunları ortaya çıkarabilir.

Bu durum, hepatik ensefalopati (HE) olarak bilinir ve karaciğer sirozu olan kişilerin yüzden %70'inde HE semptomları gelişir. Altta yatan bir karaciğer rahatsızlığınız olup olmadığını belirlemek için ellerinizde titreme yaşama durumu ortaya çıktığında doktoru ziyaret edin. Rahatsızlık ortaya çıktığında, karaciğer, kandaki toksinleri etkili bir şekilde filtreleyemez. Sonuç olarak, kan dolaşımında birkir ve beyin fonksiyonlarını bozabilecekleri ve ellerde, bileklerde nörolojik motor kontrol sorunlarına neden olabilecek beyin fonksiyonları sorunları ortaya çıkarabilir.

#14
Foto - Parmak uçlarını balon benzeri şişmesi ile ortaya çıkan bir durum olan

Parmak uçlarını balon benzeri şişmesi ile ortaya çıkan bir durum olan "çomaklaşma" bir karaciğer sorunun da göstergesi olabilir. Uzmanlar, karaciğer hastalığına ek olarak çomak parmaklar, endokrin fonksiyon bozukluğu, çeşitli kanser türleri ve AIDS ile ilişkili olabilir.

#15
Foto - Opak bir görünüme sahip solgun, beyaz tırnaklar bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir. 2017 yılında yapılan bir araştırma, karaciğer hastalığı ve siroz gibi altta yatan ciddi tıbbi durumların yaygın bir belirtisi olabileceğini ortaya koydu. Uzman Onkolog Liudmila Schafer, tırnak yatağının beyazlamasının karaciğer yetmezliği, diyabet, kalp yetmezliği, tiroid anormallikleri veya yetersiz bir beslenmenin de işareti olabileceğini belirtiyor.

Opak bir görünüme sahip solgun, beyaz tırnaklar bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir. 2017 yılında yapılan bir araştırma, karaciğer hastalığı ve siroz gibi altta yatan ciddi tıbbi durumların yaygın bir belirtisi olabileceğini ortaya koydu. Uzman Onkolog Liudmila Schafer, tırnak yatağının beyazlamasının karaciğer yetmezliği, diyabet, kalp yetmezliği, tiroid anormallikleri veya yetersiz bir beslenmenin de işareti olabileceğini belirtiyor.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23