• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Tansiyon hastaları dikkat! Koronavirüs salgını...

2020-09-08 12:29:24
Tansiyon hastaları dikkat! Koronavirüs salgını...

Koronavirüs salgınının bazı hastalıkları bulunan kişilerde daha etkili olduğu ve daha fazla ölümlere yol açabildiği biliniyor. Özellikler hipertansiyon hastaları virüse yakalandıklarında riskli grupta yer alıyor. Dr. Özlem Esen, koronavirüs pandemisi sürecinde hipertansiyon hastalarının karşı karşıya kaldığı tehlikeyi anlattı.

#1
Foto - Dr. Esen, koronavirüsün bazı kişileri daha çok tehlike altına soktuğunu belirterek

Dr. Esen, koronavirüsün bazı kişileri daha çok tehlike altına soktuğunu belirterek "Bu risklerin başında 65 yaş üzerinde olmak geliyor. Daha sonrasında bu yaşla ilişkili olduğunu düşündüğümüz yüksek tansiyon sahibi olmak, hipertansiyon hastası olmak koronavirüs enfeksiyonunu daha tehlikeli hale getirmekte." dedi.

#2
Foto - Özellikle hipertansiyon hastalarının virüs enfeksiyonuna yakalandıktan sonra risklerinin arttığını ifade eden Dr. Esen,

Özellikle hipertansiyon hastalarının virüs enfeksiyonuna yakalandıktan sonra risklerinin arttığını ifade eden Dr. Esen, " iyi bir tedavi alan kişi, tansiyonu kontrol altında olan bir kişinin riskinin daha düşük olduğunu, ancak kontrolü bozuk yüksek tansiyon tedavisini iyi yapmayan kişilerin koronavirüs enfeksiyonu sırasında daha çok ölüm veya yoğun bakımda kalma riskiyle karşı karşıya kaldığını biliyoruz." dedi.

#3
Foto - Dr. Esen, ikinci sırada ise diyabet ve kalp damar hastalarının olduğunu belirterek

Dr. Esen, ikinci sırada ise diyabet ve kalp damar hastalarının olduğunu belirterek "Bunun da sebebi koronavirüs enfeksiyonunun damar içi pıhtı oluşturma, kalbi etkileme gibi birtakım yollar ile kişileri daha yoğun bakım sürecinin uzun sürdüğünü ve ölüm riskini arttırdığını görmekteyiz." şeklinde konuştu.

#4
Foto - Gençlerde ise obezite ve sigara kullanımının koronavirüs açısından risklere katkıda bulunduğunu belirten Esen,

Gençlerde ise obezite ve sigara kullanımının koronavirüs açısından risklere katkıda bulunduğunu belirten Esen, "Obezite dediğimiz konuysa çok önemli, çünkü kişiler kendilerini herhangi bir ilaç kullanmadıkları için, herhangi bir hastalık olmadığı için risk altında olduklarını düşünmeyebilirler. Ancak basit bir kilo bile özellikle 40 yaşından gençlerde koronavirüs açısından büyük bir tehlike oluşturmakta. Buradaysa en büyük problemin vücutta yarattığı iltihabi sürecin uzaması virüsün daha uzun kalmasına neden olduğunu bilmekteyiz." ifadelerini kullandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı