• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Taliban'dan 'dolar' hamlesi

2021-09-15 18:33:20
Taliban'dan 'dolar' hamlesi

Afganistan Merkez Bankası, ekonomik krizdeki ülkede, tüm vatandaşlardan Afgan para biriminin kullanılmasını istedi. Bankanın bu kararı, Afgan para biriminin dolar karşısında son zamanlarda değer kaybetmesinin ardından geldi. Bu kararın dolar kullanımını azaltması bekleniyor.

#1
Foto - Afganistan Merkez Bankasından yapılan açıklamada, Afgan yasalarına göre ülkede geçerli para biriminin Afgani olduğu bildirildi.

Afganistan Merkez Bankasından yapılan açıklamada, Afgan yasalarına göre ülkede geçerli para biriminin Afgani olduğu bildirildi.

#2
Foto - Açıklamada, kamu ve özel kurumlarda tüm ekonomik işlemlerinin Afgan para biriminde yapılması ve ülke ekonomisinin kalkınması için tüm sözleşmelerde de geçerli olan para biriminin Afgani olarak belirtilmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, kamu ve özel kurumlarda tüm ekonomik işlemlerinin Afgan para biriminde yapılması ve ülke ekonomisinin kalkınması için tüm sözleşmelerde de geçerli olan para biriminin Afgani olarak belirtilmesi gerektiği kaydedildi.

#3
Foto - ÜLKEDE NAKİT PARA KRİZİ- Bankanın bu kararı, Afgan para biriminin dolar karşısında son zamanlarda değer kaybetmesinin ardından geldi. Taliban'ın başkent Kabil'i kontrol altına almasının ardından yaklaşık iki hafta kapalı kalan bankalar, halkın nakit ihtiyacına cevap veremiyor.

ÜLKEDE NAKİT PARA KRİZİ- Bankanın bu kararı, Afgan para biriminin dolar karşısında son zamanlarda değer kaybetmesinin ardından geldi. Taliban'ın başkent Kabil'i kontrol altına almasının ardından yaklaşık iki hafta kapalı kalan bankalar, halkın nakit ihtiyacına cevap veremiyor.

#4
Foto - Para arzının yetersizliği nedeniyle bankaların önünde oluşan uzun kuyruklar hala devam ediyor. Hükümetin düşmesiyle dolarda yaklaşık yüzde 15 artış yaşanırken birçok ürünün de fiyatı yükseldi.

Para arzının yetersizliği nedeniyle bankaların önünde oluşan uzun kuyruklar hala devam ediyor. Hükümetin düşmesiyle dolarda yaklaşık yüzde 15 artış yaşanırken birçok ürünün de fiyatı yükseldi.

#5
Foto - Afganistan'da nakit yetersizliği nedeniyle halk, bankalardan haftalık en fazla 20 bin Afgani (yaklaşık 200 dolar) çekebiliyor.

Afganistan'da nakit yetersizliği nedeniyle halk, bankalardan haftalık en fazla 20 bin Afgani (yaklaşık 200 dolar) çekebiliyor.

#6
Foto - Öte yandan Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Merkez Bankası, son haftalarda Afganistan'ın uluslararası fonlara erişimini kesti.

Öte yandan Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Merkez Bankası, son haftalarda Afganistan'ın uluslararası fonlara erişimini kesti.

#7
Foto - Birleşmiş Milletler (BM) geçen hafta yayınladığı bir raporda, Afganistan nüfusunun yüzde 97'sinden fazlasının 2022 ortasına kadar yoksulluk sınırının altına düşebileceği konusunda uyarmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) geçen hafta yayınladığı bir raporda, Afganistan nüfusunun yüzde 97'sinden fazlasının 2022 ortasına kadar yoksulluk sınırının altına düşebileceği konusunda uyarmıştı.

#8
Foto - Diğer taraftan da birçok ülke, Taliban hükümetini tanımayı reddediyor. Uzmanlar, ülkenin ekonomik felakete doğru hızla ilerlediği uyarısı yapıyor.

Diğer taraftan da birçok ülke, Taliban hükümetini tanımayı reddediyor. Uzmanlar, ülkenin ekonomik felakete doğru hızla ilerlediği uyarısı yapıyor.

#9
Foto - ABD yönetimi, Afgan hükümetinin ABD bankalarındaki rezervlerini dondurmuştu. Ülkeden kaçan eski Afganistan Merkez Bankası Başkanı Ecmel Ahmedi de bankanın döviz rezervlerinin tamamının yurt dışında olduğunu ve ülkedeki dolar rezervinin sıfıra yakın olduğunu açıklamıştı.

ABD yönetimi, Afgan hükümetinin ABD bankalarındaki rezervlerini dondurmuştu. Ülkeden kaçan eski Afganistan Merkez Bankası Başkanı Ecmel Ahmedi de bankanın döviz rezervlerinin tamamının yurt dışında olduğunu ve ülkedeki dolar rezervinin sıfıra yakın olduğunu açıklamıştı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23