• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Su altında gökdelen bulundu! Uzunluğu bakın kaç metre

2020-10-27 12:34:14
Su altında gökdelen bulundu! Uzunluğu bakın kaç metre

Bilim insanları, Avustralya’da yer alan Büyük Mercan Resifi’nde 120 yılın ardından ilk kez yeni bir resif keşfetti. Uzunluğuyla dikkat çeken mercan kulesi, Schmidt Okyanus Enstitüsü tarafından resiflerdeki beyazlaşmanın haritalanması esnasında ortaya çıktı.

#1
Foto - Araştırmacılar, bıçak şeklindeki resifin uzunluğunun 500 metre olduğu, su yüzeyinden yüksekliğini ise 40 metre olduğu belirtti.

Araştırmacılar, bıçak şeklindeki resifin uzunluğunun 500 metre olduğu, su yüzeyinden yüksekliğini ise 40 metre olduğu belirtti.

#2
Foto - DÜNYANIN EN YÜKSEK BİNALARININ BİRÇOĞUNU GÖLGEDE BIRAKIYOR Bu durum onu, bölgede bulunan diğer 8 resifin ve Raine Adası’nın toplam yüksekliğinden daha uzun olduğu anlamına geliyor. Ayrıca, mercan kulesi , ABD’deki Empire State Binası, Paris’teki Eyfel Kulesi ve Malezya’daki Petronas İkiz Kuleleri gibi dünyanın en yüksek binalarını gölgede de bırakıyor.

DÜNYANIN EN YÜKSEK BİNALARININ BİRÇOĞUNU GÖLGEDE BIRAKIYOR Bu durum onu, bölgede bulunan diğer 8 resifin ve Raine Adası’nın toplam yüksekliğinden daha uzun olduğu anlamına geliyor. Ayrıca, mercan kulesi , ABD’deki Empire State Binası, Paris’teki Eyfel Kulesi ve Malezya’daki Petronas İkiz Kuleleri gibi dünyanın en yüksek binalarını gölgede de bırakıyor.

#3
Foto - Cook Üniversitesi’nden Dr. Robin Beaman önderliğindeki araştırmacılar, geçen Pazar günü yeni keşfedilen resifle ilgili dataylı bilgiler elde etmek için SuBastian adlı bir sualtı robotu kullandı. Dr. Beaman, “Bulduklarımız bizi çok şaşırttı. SuBastian resifi haritandırmakla kalmadı, aynı zamanda resifi oluşturan mercanların ve etrafındaki canlıların detaylı fotoğraflarını çekti” dedi.

Cook Üniversitesi’nden Dr. Robin Beaman önderliğindeki araştırmacılar, geçen Pazar günü yeni keşfedilen resifle ilgili dataylı bilgiler elde etmek için SuBastian adlı bir sualtı robotu kullandı. Dr. Beaman, “Bulduklarımız bizi çok şaşırttı. SuBastian resifi haritandırmakla kalmadı, aynı zamanda resifi oluşturan mercanların ve etrafındaki canlıların detaylı fotoğraflarını çekti” dedi.

#4
Foto - Öte yandan yeni mercan resifi, enstitü tarafından bu yıl enstitü tarafından yapılan diğer keşifleri pekiştirdi. Araştırmacılar, Nisan ayında, dünyanın 45 metre boyundaki en uzun deniz canlısı olmak da üzere Avustralya’nın batı kıyılarında 30 yeni canlı türü keşfetti. Ağustos ayında ise, Büyük Set Resifi’nde 5 yeni siyah mercan türü bulundu.

Öte yandan yeni mercan resifi, enstitü tarafından bu yıl enstitü tarafından yapılan diğer keşifleri pekiştirdi. Araştırmacılar, Nisan ayında, dünyanın 45 metre boyundaki en uzun deniz canlısı olmak da üzere Avustralya’nın batı kıyılarında 30 yeni canlı türü keşfetti. Ağustos ayında ise, Büyük Set Resifi’nde 5 yeni siyah mercan türü bulundu.

#5
Foto - YENİ TEKNOLOJİLER, OKYANUS BİLİMİNDE ÇIĞIR AÇIYOR Çalışmanın yazarlarıi “Okyanusa dair olan bilgimiz gerçekten çok sınırlı. Elimiz, gözümüz ve kulağımız olabilen yeni teknoloji sayesinde artık okyanusun gizemini çok daha hızlı bir şekilde çözüyoruz. Bbirlikte yaşadığımız farklı ekosistemler ve okyanuS biyoçeşitliliği kadar daha önce hiç sahip olmadığımız kadar yeni bilgi var” ifadelerini kullandı.

YENİ TEKNOLOJİLER, OKYANUS BİLİMİNDE ÇIĞIR AÇIYOR Çalışmanın yazarlarıi “Okyanusa dair olan bilgimiz gerçekten çok sınırlı. Elimiz, gözümüz ve kulağımız olabilen yeni teknoloji sayesinde artık okyanusun gizemini çok daha hızlı bir şekilde çözüyoruz. Bbirlikte yaşadığımız farklı ekosistemler ve okyanuS biyoçeşitliliği kadar daha önce hiç sahip olmadığımız kadar yeni bilgi var” ifadelerini kullandı.

#6
Foto - BÜYÜK SET RESİFİ HAKKINDA Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2 bin 900 resif ve 900 adadan oluşuyor ve 344 bin 400 kilometre alanı ile dünyanın en büyük resif sistemi olarak kabul ediliyor.

BÜYÜK SET RESİFİ HAKKINDA Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2 bin 900 resif ve 900 adadan oluşuyor ve 344 bin 400 kilometre alanı ile dünyanın en büyük resif sistemi olarak kabul ediliyor.

#7
Foto - UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE Bununla birlikte, zengin bir biyoçeşitliğe sahip resif sistemi, Mink balinası, kambur balina ve mavi balina gibi birçok balina ve dugong gibi soyu tehlikedeki birçok deniz memelisi, 6 çeşit deniz kaplumbağası ve 1 milyondan fazla balık, mercan, köpekbalığı, vatoz, denizanası gibi canlı türlerine ev sahipliği yapıyor. 2 bin 300 kilometre uzunluğundaki resif,

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE Bununla birlikte, zengin bir biyoçeşitliğe sahip resif sistemi, Mink balinası, kambur balina ve mavi balina gibi birçok balina ve dugong gibi soyu tehlikedeki birçok deniz memelisi, 6 çeşit deniz kaplumbağası ve 1 milyondan fazla balık, mercan, köpekbalığı, vatoz, denizanası gibi canlı türlerine ev sahipliği yapıyor. 2 bin 300 kilometre uzunluğundaki resif, "bilimsel önemi" nedeniyle 1981'de UNESCO Dünya Mirası alanı olarak belirlendi.

#8
Foto - İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MERCANLARIN YARISINI YOK ETTİ Ancak özellikle son on yılda, mercanları öldüren, diğer deniz yaşamını etkileyen, yosun ve diğer kirletici maddelerin büyümesini hızlandıran sıcak denizler tarafından büyük ölçüde hasar gördü. Kasım ayında yapılan bir çalışmada, Avustralya’daki Büyük Set Resifi’nin iklim değişikliği kaynaklı toplu ağarma olayları nedeniyle son 20 yılda mercanlarının yarısını kaybettiği açıklandı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MERCANLARIN YARISINI YOK ETTİ Ancak özellikle son on yılda, mercanları öldüren, diğer deniz yaşamını etkileyen, yosun ve diğer kirletici maddelerin büyümesini hızlandıran sıcak denizler tarafından büyük ölçüde hasar gördü. Kasım ayında yapılan bir çalışmada, Avustralya’daki Büyük Set Resifi’nin iklim değişikliği kaynaklı toplu ağarma olayları nedeniyle son 20 yılda mercanlarının yarısını kaybettiği açıklandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23