• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
Sakın bu hataları yapmayın! İlk yardımda doğru bilinen yanlışlar...

2020-09-10 12:24:43
Sakın bu hataları yapmayın! İlk yardımda doğru bilinen yanlışlar...

Çoğu vatandaşımızın ilk yardım eğitimlerinde bilgili olmadığı gözlemlenmiştir. Önemli olabilecek durumlarda yapılan hatalar ölümcül sonuçlar doğurabilir. İşte ilk yardımda bulunurken yapılmaması gereken hatalar…

#1
Foto - NASILSA BİRİSİ AMBULANS ÇAĞIRMIŞTIR- Olay mahalinde yapılan büyük yanlışlardan birisi de başka birinin ambulans çağırmış olabileceği düşüncesidir. Ortamdaki herkes aynı düşüncede olursa kazazede yapılacak yardımın gecikmesi ölüme bile yol açabilir. Bu yüzden bu düşünceyi bırakıp hemen ambulans çağırılmalıdır.

NASILSA BİRİSİ AMBULANS ÇAĞIRMIŞTIR- Olay mahalinde yapılan büyük yanlışlardan birisi de başka birinin ambulans çağırmış olabileceği düşüncesidir. Ortamdaki herkes aynı düşüncede olursa kazazede yapılacak yardımın gecikmesi ölüme bile yol açabilir. Bu yüzden bu düşünceyi bırakıp hemen ambulans çağırılmalıdır.

#2
Foto - SARA KRİZLERİNDE SOĞAN KOKLATILMASI Bu da yapılan büyük hatalardandır. Bu tür krizlerde kişinin kendine zarar vermesini en aza indirmek gerekiyor. Bu durumda en kısa sürede ambulans çağırılmalıdır.

SARA KRİZLERİNDE SOĞAN KOKLATILMASI Bu da yapılan büyük hatalardandır. Bu tür krizlerde kişinin kendine zarar vermesini en aza indirmek gerekiyor. Bu durumda en kısa sürede ambulans çağırılmalıdır.

#3
Foto - YANIK ÜZERİNE SÜRÜLEN YOĞURT, DİŞ MACUNU- Güneş yanığı birinci derece yanık olduğundan, genelde bu bölgeyi serin tutmak gerekiyor. Yoğurt, salça, diş macunu gibi maddeler enfeksiyona neden oluyor. Bunun yerine yanık olan yer 15dk akan suyun altına sokulmalı

YANIK ÜZERİNE SÜRÜLEN YOĞURT, DİŞ MACUNU- Güneş yanığı birinci derece yanık olduğundan, genelde bu bölgeyi serin tutmak gerekiyor. Yoğurt, salça, diş macunu gibi maddeler enfeksiyona neden oluyor. Bunun yerine yanık olan yer 15dk akan suyun altına sokulmalı

#4
Foto - BAŞ- ÇENE POZİSYONU KULLANIMI- Solunum sıkıntısı yaşayan, dili boğazına kaçanlar için Baş ve çene pozisyonuna dikkat edilmeli ve boğazına kaçan dil çıkarılmalıdır. Bunun için de bir el ile kişinin alnına bastırılmalı, diğer el ile çene ittirilmelidir.

BAŞ- ÇENE POZİSYONU KULLANIMI- Solunum sıkıntısı yaşayan, dili boğazına kaçanlar için Baş ve çene pozisyonuna dikkat edilmeli ve boğazına kaçan dil çıkarılmalıdır. Bunun için de bir el ile kişinin alnına bastırılmalı, diğer el ile çene ittirilmelidir.

#5
Foto - BAYILANA TOKAT ATILMASI- Bayılma durumunda kişiye tokat atmak, yüzüne su atmak ve sırt üstü yatırılması yanlıştır. Hastanın başı yan tutulacak şekilde ayaklar en az 30cm kaldırılarak ambulansa haber verilmelidir.

BAYILANA TOKAT ATILMASI- Bayılma durumunda kişiye tokat atmak, yüzüne su atmak ve sırt üstü yatırılması yanlıştır. Hastanın başı yan tutulacak şekilde ayaklar en az 30cm kaldırılarak ambulansa haber verilmelidir.

#6
Foto - BATAN CİSİMLERİN ÇIKARILMAYA ÇALIŞILMASI- Vücuda ve ya göze batan cisimler kalıcı hasarlara neden olabilir. Çıkarmaya çalışırken daha derine sokma riskine karşı bu durum hastane ortamında yapılmalıdır. Göze damlatılan damlalar böyle durumlarda enfeksiyona neden olabilir. Doktor kontrolünde hastaneden yardım alınmalıdır.

BATAN CİSİMLERİN ÇIKARILMAYA ÇALIŞILMASI- Vücuda ve ya göze batan cisimler kalıcı hasarlara neden olabilir. Çıkarmaya çalışırken daha derine sokma riskine karşı bu durum hastane ortamında yapılmalıdır. Göze damlatılan damlalar böyle durumlarda enfeksiyona neden olabilir. Doktor kontrolünde hastaneden yardım alınmalıdır.

#7
Foto - DONMA DURUMUNDA KAR VE YA BUZLA OVALAMAK- Donmalarda veya soğuk yanıklarında bölgenin buz veya kar ile ovulmaması gerekir. Kıyafetler ıslaksa çıkarılmalı ve kişi oda sıcaklığında bir yere alınmalıdır. Kaynar içecekler yerine ılık içecekler verilmelidir.

DONMA DURUMUNDA KAR VE YA BUZLA OVALAMAK- Donmalarda veya soğuk yanıklarında bölgenin buz veya kar ile ovulmaması gerekir. Kıyafetler ıslaksa çıkarılmalı ve kişi oda sıcaklığında bir yere alınmalıdır. Kaynar içecekler yerine ılık içecekler verilmelidir.

#8
Foto - ZEHİRLENMELERDE KUSMAYA ZORLAMAK- Özellikle kimyasal zehirlenme yaşayan kişiyi kusturmak soluk borusu yemek borusu hasarlarına tekrar maruz bırakılacağı önerilmemektedir. Kusturma güvenli oluyorsa yani gıda zehirlenmesi gibi durumlarda kusturulmalıdır.

ZEHİRLENMELERDE KUSMAYA ZORLAMAK- Özellikle kimyasal zehirlenme yaşayan kişiyi kusturmak soluk borusu yemek borusu hasarlarına tekrar maruz bırakılacağı önerilmemektedir. Kusturma güvenli oluyorsa yani gıda zehirlenmesi gibi durumlarda kusturulmalıdır.

#9
Foto - TRAFİK KAZASINDA SIKIŞAN KİŞİYİ ÇIKARMAYA ÇALIŞMAK- Bu tür davranışlar sıkışan kişiye daha büyük zararlar verebilir. Kişinin önce kırık çıkığı olup olmadığı sorgulanmalı büyük hasar verilmemesi için çok dikkatli olunmalıdır. Kaza geçiren kişi hareket ettirmemek gerekir. Kaburga kırıkları en tehlikeli olanıdır.

TRAFİK KAZASINDA SIKIŞAN KİŞİYİ ÇIKARMAYA ÇALIŞMAK- Bu tür davranışlar sıkışan kişiye daha büyük zararlar verebilir. Kişinin önce kırık çıkığı olup olmadığı sorgulanmalı büyük hasar verilmemesi için çok dikkatli olunmalıdır. Kaza geçiren kişi hareket ettirmemek gerekir. Kaburga kırıkları en tehlikeli olanıdır.

#10
Foto - Kazazedenin kaburgaları kırık ise hareket halinde kırık kemik kalbe batabilir. Ölümlere neden olabilir. Bu sebeple düşen, yaralanan kişilerin bilinci açıksa kırığı olup olmadığını sormak gerekir. Aksi takdirde telafi edilemeyen sonuçlara neden olur.

Kazazedenin kaburgaları kırık ise hareket halinde kırık kemik kalbe batabilir. Ölümlere neden olabilir. Bu sebeple düşen, yaralanan kişilerin bilinci açıksa kırığı olup olmadığını sormak gerekir. Aksi takdirde telafi edilemeyen sonuçlara neden olur.

#11
Foto - YILAN SOKMASINDA KANIN EMİLMESİ- Kesinlikle yanlış bir harekettir. Bu durum emen kişinin de zehirlenmesine yol açabilir ve zehirlenen kişinin de enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Zehirlenen kısım kesilip kanın dışarı akıtılması gerekmektedir.

YILAN SOKMASINDA KANIN EMİLMESİ- Kesinlikle yanlış bir harekettir. Bu durum emen kişinin de zehirlenmesine yol açabilir ve zehirlenen kişinin de enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Zehirlenen kısım kesilip kanın dışarı akıtılması gerekmektedir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı