• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Profesör tek tek açıkladı! Bu yiyecekler ısıtılınca zehirliyor

2020-08-15 11:26:14
Profesör tek tek açıkladı! Bu yiyecekler ısıtılınca zehirliyor

Prof. Dr. Mehmet Murat Tuncer, bazı yiyeceklerin pişirildikten sonra tekrar ısıtılıp yendiğinde gıda zehirlenmesine sebep olduğunu söyledi. Peki bu yiyecekler neler? İşte detaylar

#1
Foto - Profesör Tuncer, ısıtılıp yenildiğinde zehirleyen besinler arasında patates, tavuk ve ıspanağın yer aldığını söyledi. Patatesin diğerinden bir farkı olduğunu belirten Tuncer, diğer yiyeceklerin oda sıcaklığında soğumaya bırakılabildiğini ancak patatesin oda sıcaklığında soğumaya bırakıldığında zehirleyebilecek bakteriler ürettiğini söyleyerek

Profesör Tuncer, ısıtılıp yenildiğinde zehirleyen besinler arasında patates, tavuk ve ıspanağın yer aldığını söyledi. Patatesin diğerinden bir farkı olduğunu belirten Tuncer, diğer yiyeceklerin oda sıcaklığında soğumaya bırakılabildiğini ancak patatesin oda sıcaklığında soğumaya bırakıldığında zehirleyebilecek bakteriler ürettiğini söyleyerek "patates buzdolabında soğumaya bırakılması gerekiyor" dedi.

#2
Foto - Mantar da ikinci kez ısıtıldığında işe yaramaz hale geliyor. Bu yüzden ya pişirildiğinde yenilmesi ya da soğuk tüketilmesi gerekiyor.

Mantar da ikinci kez ısıtıldığında işe yaramaz hale geliyor. Bu yüzden ya pişirildiğinde yenilmesi ya da soğuk tüketilmesi gerekiyor.

#3
Foto - Yumurta bazı değişik soslarla karıştırılarak yendiğinde vücuda zarar verebiliyor. Bu yüzden soğuk tüketilmesi daha faydalı.

Yumurta bazı değişik soslarla karıştırılarak yendiğinde vücuda zarar verebiliyor. Bu yüzden soğuk tüketilmesi daha faydalı.

#4
Foto - Tavuk da tekrar ısıtıldığında protein değerinde değişim olan bir yiyecek. 6 saat içinde ise ikinci kez ısıtılırsa zehirlenmeye yol açabiliyor.

Tavuk da tekrar ısıtıldığında protein değerinde değişim olan bir yiyecek. 6 saat içinde ise ikinci kez ısıtılırsa zehirlenmeye yol açabiliyor.

#5
Foto - Pancar da ikinci kez ısıtıldığında nitrat içermektedir.

Pancar da ikinci kez ısıtıldığında nitrat içermektedir.

#6
Foto - Pişirilip yendiğinde çok faydalı olan ıspanak da ikinci kez ısıtıldığında içinde yüksek oranda nitrat bulunduruyor. Bu yüzde her zaman taze tüketilmesi gereken bir besindir.

Pişirilip yendiğinde çok faydalı olan ıspanak da ikinci kez ısıtıldığında içinde yüksek oranda nitrat bulunduruyor. Bu yüzde her zaman taze tüketilmesi gereken bir besindir.

#7
Foto - Eğer yaptığınız çorbada kereviz bulunuyorsa o yiyeceği de tekrar ısıtmaktan kaçının. Kerevizde de ikinci kez ısıtıldığında nitrite dönüşen nitrat bulunuyor.

Eğer yaptığınız çorbada kereviz bulunuyorsa o yiyeceği de tekrar ısıtmaktan kaçının. Kerevizde de ikinci kez ısıtıldığında nitrite dönüşen nitrat bulunuyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı