• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
13
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu İngiltere’deki çarpıcı araştırma sonuçlarını paylaştı! O vitamin eksik ise risk daha büyük

2020-05-03 11:25:44
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu İngiltere’deki çarpıcı araştırma sonuçlarını paylaştı! O vitamin eksik ise risk daha büyük

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, D vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirterek, "İngiltere’de yapılan bir araştırmanın neticeleri incelendiğinde görüldü ki D vitamini seviyeleri düşük olanlarda Covid-19’dan ölüm olasılığı artıyor" düşüncesini dile getirdi.

#1
Foto - Prof. Dr. Osman Müftüoğlu,

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, "D vitamini bağışıklık gücünün en önemli askerlerinden biri. Sadece güçlü değil, koordineli, dengeli ve verimli çalışan bir bağışıklık sisteminin de vazgeçilmezi. Yeni bir çalışma zaten bildiğimiz daha doğrusu tahmin ettiğimiz ‘Covid-19- D vitamini’ ilişkisinin önemini bilimsel olarak da bize yeniden hatırlattı."

#2
Foto -

"İngiltere’de yapılan bir araştırmanın neticeleri incelendiğinde görüldü ki D vitamini seviyeleri düşük olanlarda Covid-19’dan ölüm olasılığı artıyor. Lütfen güneşin bize yeniden gülümsediği bu karantina günlerinde D vitaminini depolamak için güneşlenmeyi unutmayın. Sadece ayaklarınızın dizden, kollarınızın dirseklerden aşağıda kalan bölümlerini her gün 20-30 dakika güneşle buluşturmanız bile yeterince D vitamini depolamanızı sağlayabiliyor. Yani bu iş bu kadar kolay!" ifadesini kullandı.

#3
Foto - Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Hürriyet'teki köşesinde tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgınından çıkarılması gereken dersler olduğunu yazdı...

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Hürriyet'teki köşesinde tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgınından çıkarılması gereken dersler olduğunu yazdı...

#4
Foto - 5 ders de şunlar olmalı... Pandemi dersi 1: bilime muhtacız Bu salgın bize bilime yaslanmadan hiçbir sorunu çözmenin mümkün olmayacağını net ve açık olarak gösterdi. “Sağlıkta çözümler, şarlatanlara, ot çöp tüccarlarına, çakma uzmanlara bırakılamaz” dedi. Ayrıca şunu da ekledi: “Bilimi arkana veya yanına da almayacak, önüne koyacak, o ne emrediyorsa onu yapacaksın! Bilim insanlarının tavsiyelerini harfiyen uygulayacaksın”

5 ders de şunlar olmalı... Pandemi dersi 1: bilime muhtacız Bu salgın bize bilime yaslanmadan hiçbir sorunu çözmenin mümkün olmayacağını net ve açık olarak gösterdi. “Sağlıkta çözümler, şarlatanlara, ot çöp tüccarlarına, çakma uzmanlara bırakılamaz” dedi. Ayrıca şunu da ekledi: “Bilimi arkana veya yanına da almayacak, önüne koyacak, o ne emrediyorsa onu yapacaksın! Bilim insanlarının tavsiyelerini harfiyen uygulayacaksın”

#5
Foto - Biz de öyle yaptık. Öyle yapmaya da mecburduk. Salgının kökünü kurutmak için yeni ilaçlar, antikor ve aşılar bulmak zorundaydık ve onları bize sadece ve sadece bilim dünyası ve onun yetiştirdiği bilim insanları temin edebilirdi.

Biz de öyle yaptık. Öyle yapmaya da mecburduk. Salgının kökünü kurutmak için yeni ilaçlar, antikor ve aşılar bulmak zorundaydık ve onları bize sadece ve sadece bilim dünyası ve onun yetiştirdiği bilim insanları temin edebilirdi.

#6
Foto - Pandemi dersi 2: sağlığa ve sağlıkçılara muhtacız Konu ‘düşmandan korunmak’ olduğunda meselenin sadece iç ve dış güvenlik tedbir ve güçleriyle çözülemeyeceğinin anlaşılması da çıkardığımız önemli bir ders oldu.

Pandemi dersi 2: sağlığa ve sağlıkçılara muhtacız Konu ‘düşmandan korunmak’ olduğunda meselenin sadece iç ve dış güvenlik tedbir ve güçleriyle çözülemeyeceğinin anlaşılması da çıkardığımız önemli bir ders oldu.

#7
Foto - Sağlık sisteminin en az savunma sistemi kadar mühim, sağlıkçıların en az savaşçılar kadar değerli ve kahraman, sağlık organizasyonunun en az savunma organizasyonu kadar mühim birer faktör olduklarını pandemi sayesinde bir kez daha anladık.

Sağlık sisteminin en az savunma sistemi kadar mühim, sağlıkçıların en az savaşçılar kadar değerli ve kahraman, sağlık organizasyonunun en az savunma organizasyonu kadar mühim birer faktör olduklarını pandemi sayesinde bir kez daha anladık.

#8
Foto - Pandemi dersi 3: sosyal devlete muhtacız Bu salgında fark ettik ki devletlerin gücü sadece ekonomik güçle orantılı değil, yalnızca silahlı güçle de bağlantılı değil. Nüfus veya toprak büyüklüğünüz de sizi güçlü devlet yapmaya yetmiyor.

Pandemi dersi 3: sosyal devlete muhtacız Bu salgında fark ettik ki devletlerin gücü sadece ekonomik güçle orantılı değil, yalnızca silahlı güçle de bağlantılı değil. Nüfus veya toprak büyüklüğünüz de sizi güçlü devlet yapmaya yetmiyor.

#9
Foto - Devletler ‘sosyal devlet’ olma kabiliyetleri varsa büyüyor. Sağlıkta ve sosyal yapıda organizasyonu mükemmel devletler pandemilerde daha kolay ayakta kalma şansı buluyor.

Devletler ‘sosyal devlet’ olma kabiliyetleri varsa büyüyor. Sağlıkta ve sosyal yapıda organizasyonu mükemmel devletler pandemilerde daha kolay ayakta kalma şansı buluyor.

#10
Foto - Pandemi dersi 4: doğaya muhtacız Yine bu salgın sayesinde fark ettik ki doğayı fena halde hırpalamışız. Ona ciddi ölçüde saygısız davranmışız. Doğaya yönelttiğimiz bu agresif işgal, doğal yaşamda yaptığımız sınırsız tahribat eğer durmazsa, sonlandırılmazsa bize yarın başka faturalar çıkarabilecektir.

Pandemi dersi 4: doğaya muhtacız Yine bu salgın sayesinde fark ettik ki doğayı fena halde hırpalamışız. Ona ciddi ölçüde saygısız davranmışız. Doğaya yönelttiğimiz bu agresif işgal, doğal yaşamda yaptığımız sınırsız tahribat eğer durmazsa, sonlandırılmazsa bize yarın başka faturalar çıkarabilecektir.

#11
Foto - Lütfen şu son 20 yıla dikkatli bir gözle yeniden bakın: Sadece salgınlar söz konusu olduğunda bile MERS, SARS, domuz gribi, COVID-19 derken neler neler yaşadık.

Lütfen şu son 20 yıla dikkatli bir gözle yeniden bakın: Sadece salgınlar söz konusu olduğunda bile MERS, SARS, domuz gribi, COVID-19 derken neler neler yaşadık.

#12
Foto - Pandemi dersi 5: birbirimize muhtacız Şu çok açık ve net bir çıkarımdır: Sorun küreselse ülkesel çözümler yetmiyor. Bu nedenle “Her koyun kendi bacağından asılır” gibi yaklaşımlar bizi yolda bırakabiliyor. Bazen, sadece ülkesel çözümlerle kalmamak, küresel/uluslararası işbirliklerini devreye sokmak da gerekiyor.

Pandemi dersi 5: birbirimize muhtacız Şu çok açık ve net bir çıkarımdır: Sorun küreselse ülkesel çözümler yetmiyor. Bu nedenle “Her koyun kendi bacağından asılır” gibi yaklaşımlar bizi yolda bırakabiliyor. Bazen, sadece ülkesel çözümlerle kalmamak, küresel/uluslararası işbirliklerini devreye sokmak da gerekiyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı