• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Motorun yağ yaktığını anlamak bu kadar basit! Madde madde anlattık…

2020-09-12 16:18:50
Motorun yağ yaktığını anlamak bu kadar basit! Madde madde anlattık…

Arabası olan herkesi ilgilendiren bir konudur motorun yağ yakması sorunu. Çoğu kişinin aracı yağ yakarken araç sahipleri bunun farkında olmaz. Galerimizde motorun nasıl yağ yaktığını sizler için 3 maddede sıraladık.

#1
Foto - Öncelikle motorun yağ yakması ne demek bu durumu açıklığa kavuşturmak gerekir.

Öncelikle motorun yağ yakması ne demek bu durumu açıklığa kavuşturmak gerekir.

#2
Foto - Motorun pistonlarının altında motor yağı pistonların üst kısmında ise yakıt ve hava karışımı bulunur. Bazı durumlarda motor yağı pistonların arasından sızarak yakıtın alev aldığı kısma karışır ve yağ yakımı gerçekleşir. Bu durum motorun yağ yaktığını gösterir.

Motorun pistonlarının altında motor yağı pistonların üst kısmında ise yakıt ve hava karışımı bulunur. Bazı durumlarda motor yağı pistonların arasından sızarak yakıtın alev aldığı kısma karışır ve yağ yakımı gerçekleşir. Bu durum motorun yağ yaktığını gösterir.

#3
Foto - Peki motor yağ yakarsa ne olur? Motorun en büyük sorunlarından biri de motorun yağ yakması sorunudur. Bu yağ motor parçalarını korumakla görevlidir. Eğer bu yağ, yakılarak havaya karışırsa motorun iç dinamiğini koruyacak yağın azalmasına neden olur bu da aşırı ısınma ve parçalanmaya sebep olur. Motorun pistonlarının yağsız kalması ile parçalanması motor değişimine kadar büyük masraflara neden olur.

Peki motor yağ yakarsa ne olur? Motorun en büyük sorunlarından biri de motorun yağ yakması sorunudur. Bu yağ motor parçalarını korumakla görevlidir. Eğer bu yağ, yakılarak havaya karışırsa motorun iç dinamiğini koruyacak yağın azalmasına neden olur bu da aşırı ısınma ve parçalanmaya sebep olur. Motorun pistonlarının yağsız kalması ile parçalanması motor değişimine kadar büyük masraflara neden olur.

#4
Foto - MOTORUN YAĞ YAKTIĞINI NASIL ANLARIZ Motorun yağ yakması durumunu 3 maddede açıklıyoruz.

MOTORUN YAĞ YAKTIĞINI NASIL ANLARIZ Motorun yağ yakması durumunu 3 maddede açıklıyoruz.

#5
Foto - 1.	EGZOZ DUMAN RENGİNE BAKIN Eğer arabanın egzozundan mavi renkli bir duman çıkıyorsa araba yağ yakıyordur. Benzin ve mazotun yanması ile egzozdan grimsi bir duman çıkarken yağ yakımında koyu lacivert ve maviye yakın bir renk yağ yaktığını gösterir.

1. EGZOZ DUMAN RENGİNE BAKIN Eğer arabanın egzozundan mavi renkli bir duman çıkıyorsa araba yağ yakıyordur. Benzin ve mazotun yanması ile egzozdan grimsi bir duman çıkarken yağ yakımında koyu lacivert ve maviye yakın bir renk yağ yaktığını gösterir.

#6
Foto - 2.	MOTOR HAVA ÜFLEMESİNE BAKILMALI Motor kapağını açtınız ve motor kapağından hava üflemesi geliyorsa motorun yağ yaktığını gösterebilir. En yakın servise giderek sorunun çözümüne bakılmalıdır. Motor üflemesi olarak bilinir.

2. MOTOR HAVA ÜFLEMESİNE BAKILMALI Motor kapağını açtınız ve motor kapağından hava üflemesi geliyorsa motorun yağ yaktığını gösterebilir. En yakın servise giderek sorunun çözümüne bakılmalıdır. Motor üflemesi olarak bilinir.

#7
Foto - 3.	MOTOR YAĞI AZALMIŞ MI? Kontak kapalıyken ve motor soğukken düz bir zeminde bırakılan aracın motor yağının ne kadar kaldığını gösteren çubuk ile yağın azalıp azalmadığına bakılır. Yağ karterinin üzerinde bir sızıntı yoksa motor yağ yakıyordur.

3. MOTOR YAĞI AZALMIŞ MI? Kontak kapalıyken ve motor soğukken düz bir zeminde bırakılan aracın motor yağının ne kadar kaldığını gösteren çubuk ile yağın azalıp azalmadığına bakılır. Yağ karterinin üzerinde bir sızıntı yoksa motor yağ yakıyordur.

#8
Foto - Tüm bu sorunların yaşanmaması için arabanın cinsine göre kilometre hesabı yapılıp motorun alt kısmındaki kapak sökülüp motor yağını değiştirebilirsiniz.

Tüm bu sorunların yaşanmaması için arabanın cinsine göre kilometre hesabı yapılıp motorun alt kısmındaki kapak sökülüp motor yağını değiştirebilirsiniz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı