• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Kan pıhtısı olan yumurtayı yemek zararlı mı?

2020-08-07 19:35:31
Kan pıhtısı olan yumurtayı yemek zararlı mı?

Kahvaltı hazırlayacağınız sırada yumurtayı kırdıktan sonra içinde kan pıhtısı görmek sizi endişelendirebilir. Peki bu pıhtının olduğu yumurtayı yemek zararlı mı?

#1
Foto - Uzmanlara göre bu kan lekesi tavuğun karaciğerinden veya yumurtalığından gelen kan pıhtısıdır. Yumurta sarısı oluşurken tavukta yaşanan bir kılcal damar sorunu bu lekeye neden olabilir. Kan pıhtısı kümeste büyüyen tavukların beslenme şekilleri gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kırmızı kan lekesi yumurtada sadece %1 oranında görülür. Kan lekesi yumurta beyazı ve sarısında görülür. Ayrıca, birçok vitamin ve kolin içeren yumurta kabuğunda da bulunabilir.

Uzmanlara göre bu kan lekesi tavuğun karaciğerinden veya yumurtalığından gelen kan pıhtısıdır. Yumurta sarısı oluşurken tavukta yaşanan bir kılcal damar sorunu bu lekeye neden olabilir. Kan pıhtısı kümeste büyüyen tavukların beslenme şekilleri gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kırmızı kan lekesi yumurtada sadece %1 oranında görülür. Kan lekesi yumurta beyazı ve sarısında görülür. Ayrıca, birçok vitamin ve kolin içeren yumurta kabuğunda da bulunabilir.

#2
Foto - Kan pıhtısının yumurtanın taze yada bayat olmasıyla ilgisi yoktur. Eğer yumurtanın bayat olduğunu düşünüyorsanız bilinen tazelik testlerini yapabilirsiniz.

Kan pıhtısının yumurtanın taze yada bayat olmasıyla ilgisi yoktur. Eğer yumurtanın bayat olduğunu düşünüyorsanız bilinen tazelik testlerini yapabilirsiniz.

#3
Foto - Yumurtada kan lekesinin bulunması kümesin hastalıklı olduğu anlamına gelmez. Eğer yumurta bayat değilse, kötü ve ağır bir koku yoksa, yenilmesinde de hiçbir zarar yoktur. USDA (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) gibi düzenleyici kurumlar, bu yumurtayı tüketmenin güvenli olduğu konusunda hemfikir. USDA, kan lekesi bulunan yumurtanın düzgün pişirildiği sürece yenmesinin güvenli olduğunu söylüyor. Yani bu lekeyi yumurtadan alıp tüketebilirsiniz.

Yumurtada kan lekesinin bulunması kümesin hastalıklı olduğu anlamına gelmez. Eğer yumurta bayat değilse, kötü ve ağır bir koku yoksa, yenilmesinde de hiçbir zarar yoktur. USDA (Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı) gibi düzenleyici kurumlar, bu yumurtayı tüketmenin güvenli olduğu konusunda hemfikir. USDA, kan lekesi bulunan yumurtanın düzgün pişirildiği sürece yenmesinin güvenli olduğunu söylüyor. Yani bu lekeyi yumurtadan alıp tüketebilirsiniz.

#4
Foto - Burada önemli olan yumurtayı iyi pişirmek. Çünkü tam pişmemiş yani çiğ veya az pişmiş yumurta tüketmek, yumurta üzerinde kan lekesi olmasa da, zararlıdır. Bu tüketim şekli özellikle salmonelloz (ishal, ateş ve karın kramplarına neden olabilecek Salmonella bakteri enfeksiyonu) riskini arttırır.

Burada önemli olan yumurtayı iyi pişirmek. Çünkü tam pişmemiş yani çiğ veya az pişmiş yumurta tüketmek, yumurta üzerinde kan lekesi olmasa da, zararlıdır. Bu tüketim şekli özellikle salmonelloz (ishal, ateş ve karın kramplarına neden olabilecek Salmonella bakteri enfeksiyonu) riskini arttırır.

#5
Foto - Endüstriyel yumurtalarda kan lekesinin çok daha nadir bulunmasının sebebi ise, piyasaya sürmeden önce yumurtaların özel olarak taranması, sorunlu yumurtaların ayrılmasıdır. Bazen bu taramalar sonucu gözden kaçan yumurtalar sebebiyle bu endüstriyel yumurtalarda da kan pıhtısı görülebilir. Kısaca; kan lekesi bulunan yumurtalarla karşılaşmak normal olsa da nadirdir. Bu yumurtaların yenmesinde de hiçbir sakınca yoktur. Bu yumurtaları içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Endüstriyel yumurtalarda kan lekesinin çok daha nadir bulunmasının sebebi ise, piyasaya sürmeden önce yumurtaların özel olarak taranması, sorunlu yumurtaların ayrılmasıdır. Bazen bu taramalar sonucu gözden kaçan yumurtalar sebebiyle bu endüstriyel yumurtalarda da kan pıhtısı görülebilir. Kısaca; kan lekesi bulunan yumurtalarla karşılaşmak normal olsa da nadirdir. Bu yumurtaların yenmesinde de hiçbir sakınca yoktur. Bu yumurtaları içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı