• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
İran'dan Taliban'ı kızdıracak adım! Bu hamle savaş çıkartır

2021-09-10 10:17:46
İran'dan Taliban'ı kızdıracak adım! Bu hamle savaş çıkartır

Afganistan'da Taliban hükümeti resmen kuruldu. Ülkede hükümet kurulmasının ardından İran'ın yaptığı bir hamle ortalığı ayağa kaldırdı. İşte bölgede yaşanan son gelişmeler...

#1
Foto - Taliban kontrolündeki Afganistan'da ilk kez uluslararası uçuş gerçekleşti. ABD, Kanada, Ukrayna, Alman ve İngiliz vatandaşlarından oluşan yaklaşık 113 yolcunun bulunduğunu uçağın Katar'ın başkenti Doha'ya indi.

Taliban kontrolündeki Afganistan'da ilk kez uluslararası uçuş gerçekleşti. ABD, Kanada, Ukrayna, Alman ve İngiliz vatandaşlarından oluşan yaklaşık 113 yolcunun bulunduğunu uçağın Katar'ın başkenti Doha'ya indi.

#2
Foto - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban ile diyalog kurulması gerektiğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban ile diyalog kurulması gerektiğini dile getirdi.

#3
Foto - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Afganistan oturumuna Türkiye de davet edildi. Oturuma katılan Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Taliban ile 'Kademeli angajmanın doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Verdikleri sözleri yerine getirip getirmeyeceklerini görmek için onlarla iletişim kurmamız gerek.' dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Afganistan oturumuna Türkiye de davet edildi. Oturuma katılan Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Taliban ile 'Kademeli angajmanın doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. Verdikleri sözleri yerine getirip getirmeyeceklerini görmek için onlarla iletişim kurmamız gerek.' dedi.

#4
Foto - Pakistan, Pencşir'deki çatışmalarda Taliban'a destek verdiğine yönelik iddiaları reddetti.

Pakistan, Pencşir'deki çatışmalarda Taliban'a destek verdiğine yönelik iddiaları reddetti.

#5
Foto - Afganistan’da kontrolü tamamen ele geçiren Taliban, geçici hükümeti açıklamasının ardından ilk icraatına başladı. Taliban, ülke genelinde kendi onayları olmadan protestolar yapılmasını ve slogan kullanılmasını yasakladı.

Afganistan’da kontrolü tamamen ele geçiren Taliban, geçici hükümeti açıklamasının ardından ilk icraatına başladı. Taliban, ülke genelinde kendi onayları olmadan protestolar yapılmasını ve slogan kullanılmasını yasakladı.

#6
Foto - Taliban'a karşı bir tutum sergilediği ifade edilen İran'dan ise hiç beklenmedik bir adım geldi.

Taliban'a karşı bir tutum sergilediği ifade edilen İran'dan ise hiç beklenmedik bir adım geldi.

#7
Foto - İran bilindiği üzere Taliban'ın Pençşir'e yönelik operasyonuna ilişkin bir kınama mesajı yayınlamıştı.

İran bilindiği üzere Taliban'ın Pençşir'e yönelik operasyonuna ilişkin bir kınama mesajı yayınlamıştı.

#8
Foto - Taha Kermani'nin haberine göre, Tahran'ın Belediye Meclisi aldığı karar ile ❝İran[Fars] medeniyet havzası❞ adı altında 18 sokağa çoğunlukla Afganistan'da Taliban'a karşı direnen şehirlerin ismi verildi.

Taha Kermani'nin haberine göre, Tahran'ın Belediye Meclisi aldığı karar ile ❝İran[Fars] medeniyet havzası❞ adı altında 18 sokağa çoğunlukla Afganistan'da Taliban'a karşı direnen şehirlerin ismi verildi.

#9
Foto - Verilen isimlerde Afganistan'da Pencşir, Gazni, Kandehar ve Tacikistan'ın Hucend şehri dikkat çekiyor.

Verilen isimlerde Afganistan'da Pencşir, Gazni, Kandehar ve Tacikistan'ın Hucend şehri dikkat çekiyor.

#10
Foto - Öte yandan İran Kudüs Gücü komutanı Kaani dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada,

Öte yandan İran Kudüs Gücü komutanı Kaani dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, "Taliban'ı iktidarda istemiyoruz" demişti.

#11
Foto - Taliban ayrıca Afganistan'dan İran'a kaçırılan ABD mühimmat ve askeri araçların ülkeye teslim edilmesini istiyor. Fakat Tahran yönetimi tarafından bu konuda herhangi bir adım gelmiyor.

Taliban ayrıca Afganistan'dan İran'a kaçırılan ABD mühimmat ve askeri araçların ülkeye teslim edilmesini istiyor. Fakat Tahran yönetimi tarafından bu konuda herhangi bir adım gelmiyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23