• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
13
İçinde 70 Rus savaşçısı vardı! ‘Ani ölüm’ dediler

2020-11-09 10:27:10
İçinde 70 Rus savaşçısı vardı! ‘Ani ölüm’ dediler

Bir zamanlar denizlere hakim olmaya çalışan ve bu yüzden büyük savaşlara giren korsanlardan hangileri gerçek, hangileri doğru ele alındı.

#1
Foto - Bir zamanlar dünyada çok sayıda ilginç görünümlü korsan gemisi vardı, bunlar denizlerde boy gösterirlerdi. 17. Ve 18. yy’da yani korsanların ''Altın Korsanlık'' döneminde farklı gemiler tasarlanmıştır.

Bir zamanlar dünyada çok sayıda ilginç görünümlü korsan gemisi vardı, bunlar denizlerde boy gösterirlerdi. 17. Ve 18. yy’da yani korsanların ''Altın Korsanlık'' döneminde farklı gemiler tasarlanmıştır.

#2
Foto - Charles Vane, Fransız ve İngiliz gemilerini terörize eden, altın ve hazineleri yağmalayan, bilgi almak için denizcilere işkence yapan ve genellikle kendisinden daha iyi olan herhangi bir gemiyi ele geçirmesiyle meşhur bir korsan abimizdir. Aldığı her gemiye Ranger ismini vermiştir...

Charles Vane, Fransız ve İngiliz gemilerini terörize eden, altın ve hazineleri yağmalayan, bilgi almak için denizcilere işkence yapan ve genellikle kendisinden daha iyi olan herhangi bir gemiyi ele geçirmesiyle meşhur bir korsan abimizdir. Aldığı her gemiye Ranger ismini vermiştir...

#3
Foto - Royal Fortune (Kraliyet’in Serveti) Vane gibi, Bartholomew Roberts de bütün ele geçirdiği gemilere aynı ismi verdi; Royal Fortune. İlki 1720'de Fransız Brigantini Good Fortune olarak yeniden adlandırılmıştır. Karayipler'e gitmeden önce 26 top ile silahlandırılmıştır.

Royal Fortune (Kraliyet’in Serveti) Vane gibi, Bartholomew Roberts de bütün ele geçirdiği gemilere aynı ismi verdi; Royal Fortune. İlki 1720'de Fransız Brigantini Good Fortune olarak yeniden adlandırılmıştır. Karayipler'e gitmeden önce 26 top ile silahlandırılmıştır.

#4
Foto - Rising Sun (Doğan Güneş) William Moody’e ait bu korsan gemisi, Rising Sun ismini almadan önce Resolution olarak adlandırılmıştı. Bu muhteşem gemi, 36 ağır silah ve 150 kişilik mürettabatıyla Karayipler’in hakimiydi. Bu korsanlar genellikle ele geçirdiklerini önce yağmalar sonra da yakarlardı.

Rising Sun (Doğan Güneş) William Moody’e ait bu korsan gemisi, Rising Sun ismini almadan önce Resolution olarak adlandırılmıştı. Bu muhteşem gemi, 36 ağır silah ve 150 kişilik mürettabatıyla Karayipler’in hakimiydi. Bu korsanlar genellikle ele geçirdiklerini önce yağmalar sonra da yakarlardı.

#5
Foto - Happy Delivery (Mutlu Teslimat) Küçük bir gemi olmasına rağmen Kaptan Henry Fowler bunu avantaja çevirmiştir. Bu gemi sayesinde birkaç gemi daha ele geçirmiştir. Bu küheylan cephanelik açısından da mütevaziydi, 16 top ve 50 adet köleye sahipti.

Happy Delivery (Mutlu Teslimat) Küçük bir gemi olmasına rağmen Kaptan Henry Fowler bunu avantaja çevirmiştir. Bu gemi sayesinde birkaç gemi daha ele geçirmiştir. Bu küheylan cephanelik açısından da mütevaziydi, 16 top ve 50 adet köleye sahipti.

#6
Foto - Revenge (İntikam) Başlangıçta Caroline olan adı, John Gow ve diğerlerinin isyanı sonrasında hızla değiştirilmiştir. Avrupalıları denizde soyarak Karayiplerde büyük bir üne kavuşmuştur. Bachelor’s Delight 1684 yılında John Cook ve Edward Davis tarafından yönetilen bu korsan gemisi, 40 toplu güvertesi ile Batı Afrika'da ele geçirilmiştir. Güney Amerika'da birçok İspanyol kentine ve gemiye baskın düzenlemiştir.

Revenge (İntikam) Başlangıçta Caroline olan adı, John Gow ve diğerlerinin isyanı sonrasında hızla değiştirilmiştir. Avrupalıları denizde soyarak Karayiplerde büyük bir üne kavuşmuştur. Bachelor’s Delight 1684 yılında John Cook ve Edward Davis tarafından yönetilen bu korsan gemisi, 40 toplu güvertesi ile Batı Afrika'da ele geçirilmiştir. Güney Amerika'da birçok İspanyol kentine ve gemiye baskın düzenlemiştir.

#7
Foto - Sloop William Küçük ama hızlı olan 12 tonluk bir korsan gemisi ve sadece 4 topa sahipti. Toplamda 13 mürettebattan oluşan gemi “Dişsiz Anne” olarak tanınan rezil korsan Anne Bonny tarafından ele geçirilmiştir. William’ın dümeninde olduğu bu gemi Karayipler’de gerçek anlamda bir terör estirmiştir. Flying Dragon (Uçan Ejderha) Christopher Condent nitelikli bir korsan olduktan sonra, Atlantik’te çok konuşulan bir yıkıma yol açmıştır. Sonrasında bir Hollanda gemisiyle denk gelerek onu da ele geçirmiştir. Bu gemiye de The Flying Dragon adını vermiştir

Sloop William Küçük ama hızlı olan 12 tonluk bir korsan gemisi ve sadece 4 topa sahipti. Toplamda 13 mürettebattan oluşan gemi “Dişsiz Anne” olarak tanınan rezil korsan Anne Bonny tarafından ele geçirilmiştir. William’ın dümeninde olduğu bu gemi Karayipler’de gerçek anlamda bir terör estirmiştir. Flying Dragon (Uçan Ejderha) Christopher Condent nitelikli bir korsan olduktan sonra, Atlantik’te çok konuşulan bir yıkıma yol açmıştır. Sonrasında bir Hollanda gemisiyle denk gelerek onu da ele geçirmiştir. Bu gemiye de The Flying Dragon adını vermiştir

#8
Foto - Whydah 1715 yılında 300 tonluk bir köle gemisi olarak inşa edilmiş, daha sonra korsan Samuel “Black Sam” Belamy tarafından ele geçirilmiştir. Bu gemi, Amerika’nın doğu kıyısındaki diğer gemileri ele geçirmek için kullanılmıştır.

Whydah 1715 yılında 300 tonluk bir köle gemisi olarak inşa edilmiş, daha sonra korsan Samuel “Black Sam” Belamy tarafından ele geçirilmiştir. Bu gemi, Amerika’nın doğu kıyısındaki diğer gemileri ele geçirmek için kullanılmıştır.

#9
Foto - Satisfaction (Memnuniyet) Geminin dümeninde Kaptan Morgan yer alıyordu. Memnuniyet onun amiral gemisiydi. Bu gemi sayesinde İspanyol filolarını parçaladı.

Satisfaction (Memnuniyet) Geminin dümeninde Kaptan Morgan yer alıyordu. Memnuniyet onun amiral gemisiydi. Bu gemi sayesinde İspanyol filolarını parçaladı.

#10
Foto - The Gold Hind (Altın Geyik) İngiliz korsanları, Sir Francis ve Drake tarafından meşhur olan bu gemiye ilk olarak Pelikan adı verilmiştir. Drake bununla dünyayı ele geçirme yolculuğundayken Gold Hind olarak yeniden adlandırılmıştır.

The Gold Hind (Altın Geyik) İngiliz korsanları, Sir Francis ve Drake tarafından meşhur olan bu gemiye ilk olarak Pelikan adı verilmiştir. Drake bununla dünyayı ele geçirme yolculuğundayken Gold Hind olarak yeniden adlandırılmıştır.

#11
Foto - Direnişli korsan Dirk Chivers, 28 stoplu gemisiyle saldırarak bu gemiyi ele geçirmiştir. İsmini ise Saldado koymuştur. Hem Chivers hem de Soldado, iki Doğu Hindistan Ticaret Şirketi gemisi de dahil birçok yüksek değerli gemiyi ele geçirerek önemli bir nam salmıştır.

Direnişli korsan Dirk Chivers, 28 stoplu gemisiyle saldırarak bu gemiyi ele geçirmiştir. İsmini ise Saldado koymuştur. Hem Chivers hem de Soldado, iki Doğu Hindistan Ticaret Şirketi gemisi de dahil birçok yüksek değerli gemiyi ele geçirerek önemli bir nam salmıştır.

#12
Foto - Sudden Death (Ani Ölüm) 70 Rus Savaşçısının gemisi olan bu gemi Norveç sahilindeki korsan olarak bilinen John Derdrake tarafından ele geçirilmiştir. Derdrake o zamanlar daha küçük bir gemiye sahipti fakat bu gemiyi Ruslardan almayı başarmıştır. İsmini de Ani Ölüm koymuştur.

Sudden Death (Ani Ölüm) 70 Rus Savaşçısının gemisi olan bu gemi Norveç sahilindeki korsan olarak bilinen John Derdrake tarafından ele geçirilmiştir. Derdrake o zamanlar daha küçük bir gemiye sahipti fakat bu gemiyi Ruslardan almayı başarmıştır. İsmini de Ani Ölüm koymuştur.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23