• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Herkes öyle sanıyordu ama... Kuruluş Osman oyuncusu itiraf etti!

2020-11-30 13:37:25
Herkes öyle sanıyordu ama... Kuruluş Osman oyuncusu itiraf etti!

Çarşamba akşamları ekranlara gelen sevilen tarih dizisi Kuruluş Osman’da heyecan tam gaz devam ederken yeni katılan oyuncularda göz dolduruyor.

#1
Foto - Reyting rekortmeni dizinin kadrosuna geçtiğimiz haftalarda Zeynep Tuğçe Bayat katılmıştı. Kuruluş Osman dizisine yeni katılan ve dizide peçenek kızını oynayan Zeynep Tuğçe Bayat performansıyla izleyiciden tam not aldı.

Reyting rekortmeni dizinin kadrosuna geçtiğimiz haftalarda Zeynep Tuğçe Bayat katılmıştı. Kuruluş Osman dizisine yeni katılan ve dizide peçenek kızını oynayan Zeynep Tuğçe Bayat performansıyla izleyiciden tam not aldı.

#2
Foto - Dizideki başarısı ile takdir toplayan Kuruluş Osman'ın oyuncusu Zeynep Tuğçe Bayat ile ilgili dikkat çeken bir bilgi ortaya çıktı. Bayat’ın dizide dublör kullanmadığı öğrenildi. Bir davete katılan Bayat,

Dizideki başarısı ile takdir toplayan Kuruluş Osman'ın oyuncusu Zeynep Tuğçe Bayat ile ilgili dikkat çeken bir bilgi ortaya çıktı. Bayat’ın dizide dublör kullanmadığı öğrenildi. Bir davete katılan Bayat, "Kılıç sallamaktan ellerim yara oldu. Dublör kullanmıyorum" dedi.

#3
Foto - Peçenek Beyi'nin kızı Targun Hatun olarak geçtiğimiz hafta dizinin hikayesine katıldı. Osmanlı kaynaklarında ise Targun Hatun'a dair herhangi bir bilgi yer almıyor.

Peçenek Beyi'nin kızı Targun Hatun olarak geçtiğimiz hafta dizinin hikayesine katıldı. Osmanlı kaynaklarında ise Targun Hatun'a dair herhangi bir bilgi yer almıyor.

#4
Foto - Peçenekler Türk boylarından birisi. Oğuzların Üç-ok koluna mensupturlar. İslâm kaynaklarında “Beçene, Beçenek, Biçene”; Anadolu ağzında “Peçeneke, Beçenek” olan boyun adı, “iyi çalışır, gayret gösterir” mânâsındadır. Peçeneklere Bizanslılar “Patzinak”, Lâtinler “Bissenus”, Ruslar “Peçennyeg”, Macarlar “Beşennyö”, Ermenilerin “Badzinag” dedikleri, kaynaklarda yazılıdır. Asıl yurtları, Orta Asya’da, Seyhun (Siriderya) ile İdil (Volga) nehirleri arasındadır.

Peçenekler Türk boylarından birisi. Oğuzların Üç-ok koluna mensupturlar. İslâm kaynaklarında “Beçene, Beçenek, Biçene”; Anadolu ağzında “Peçeneke, Beçenek” olan boyun adı, “iyi çalışır, gayret gösterir” mânâsındadır. Peçeneklere Bizanslılar “Patzinak”, Lâtinler “Bissenus”, Ruslar “Peçennyeg”, Macarlar “Beşennyö”, Ermenilerin “Badzinag” dedikleri, kaynaklarda yazılıdır. Asıl yurtları, Orta Asya’da, Seyhun (Siriderya) ile İdil (Volga) nehirleri arasındadır.

#5
Foto - Peçenekler veya Beçenekler, Göktürk Devleti'nin sona ermesinden sonra ana yurtları olan Batı Sibirya'dan, Ural Dağları ve Yenisey Nehri arası bölgeden, köklü şekilde yerleşip kendilerine yurt ettikleri Koban Bölgesine göç edip yerleşmişlerdir. Koban Bölgesini kendilerine merkez edip oradan Kafkaslara, (Hazar ve Karadeniz arasındaki bölgeye) ve Doğu Avrupa Bölgelerine akınlar ve etkileri olmuştur. Peçenekler, Orta Asya'dan Avrupa'ya göç ederek tarihte etkin olmuş; ama devlet kuramamış Türk halklarından birisidir. Daha sonra çoğunluğunun Hıristiyanlığı kabul ettiği ve Avrupa halkları arasında eriyerek yok oldukları ileri sürülür.

Peçenekler veya Beçenekler, Göktürk Devleti'nin sona ermesinden sonra ana yurtları olan Batı Sibirya'dan, Ural Dağları ve Yenisey Nehri arası bölgeden, köklü şekilde yerleşip kendilerine yurt ettikleri Koban Bölgesine göç edip yerleşmişlerdir. Koban Bölgesini kendilerine merkez edip oradan Kafkaslara, (Hazar ve Karadeniz arasındaki bölgeye) ve Doğu Avrupa Bölgelerine akınlar ve etkileri olmuştur. Peçenekler, Orta Asya'dan Avrupa'ya göç ederek tarihte etkin olmuş; ama devlet kuramamış Türk halklarından birisidir. Daha sonra çoğunluğunun Hıristiyanlığı kabul ettiği ve Avrupa halkları arasında eriyerek yok oldukları ileri sürülür.

#6
Foto - Divânu Lügati't-Türk'te Peçenekler, Oğuz - Üçok Boylarından oldukları ifade edilir. Bizans devrinde Anadolu'ya göç etmelerinden dolayı

Divânu Lügati't-Türk'te Peçenekler, Oğuz - Üçok Boylarından oldukları ifade edilir. Bizans devrinde Anadolu'ya göç etmelerinden dolayı "Rum yakınında oturan Türklerden bir bölük" şeklinde tasvir edilerek Peçeneklerin Bizans ile yakınlığı dile getirilmiştir.

#7
Foto - 1071 yılındaki Malazgirt Meydan Muharebesinde Büyük Selçuklu Devletine karşı Bizansın tarafında yer almışlardır. Sonradan Büyük Selçuklu tarafına geçen Peçenekler, Büyük Selçukluların bu savaşı kazanmalarında önemli rol oynamışlardır.

1071 yılındaki Malazgirt Meydan Muharebesinde Büyük Selçuklu Devletine karşı Bizansın tarafında yer almışlardır. Sonradan Büyük Selçuklu tarafına geçen Peçenekler, Büyük Selçukluların bu savaşı kazanmalarında önemli rol oynamışlardır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23