• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Herkes bu hatayı yapıyor! Kırmızı etle bunu sakın tüketmeyin

2020-08-01 16:59:33
Herkes bu hatayı yapıyor! Kırmızı etle bunu sakın tüketmeyin

Kurban Bayramı'nda kurbanlar kesilmesi sonrası et tüketimi artarken, vatandaşlar kırmızı etle birlikte ne yenilmeli ne yenilmemeli diye araştırmaya başladı.

#1
Foto - Uzmanlar, Protein, demir ve çinko içeriği yüksek olan kırmızı et özellikle kilo kaybı görülen, demir eksikliği olan, saç ve tırnak güçsüzlüğü görülen bireylerde günde en az bir öğünde tüketilmesi gereken bir besin grubu olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, Protein, demir ve çinko içeriği yüksek olan kırmızı et özellikle kilo kaybı görülen, demir eksikliği olan, saç ve tırnak güçsüzlüğü görülen bireylerde günde en az bir öğünde tüketilmesi gereken bir besin grubu olduğunu belirtiyor.

#2
Foto - Ancak fazla tüketimi kalp damar hastalıklarına sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle pişirirken yağ içeriğini ve trans yağ miktarını artıran kızartma yöntemi kullanılmamalı. B grubu vitaminler açısından da zengin olan kırmızı et sürekli yorgunluk, halsizlik, uyku hali, anksiyete, depresyon durumlarında da günde bir öğünde yer verilerek tüketilmeli.

Ancak fazla tüketimi kalp damar hastalıklarına sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle pişirirken yağ içeriğini ve trans yağ miktarını artıran kızartma yöntemi kullanılmamalı. B grubu vitaminler açısından da zengin olan kırmızı et sürekli yorgunluk, halsizlik, uyku hali, anksiyete, depresyon durumlarında da günde bir öğünde yer verilerek tüketilmeli.

#3
Foto - Kırmızı Etle Birlikte Ne Yemeli Ne Yememeli? Kırmızı etin içeriğinde bulunan demir emilimi C vitamini ile artıyor. Güçlü bir C vitamini kaynağı olan yeşil sivri biber etin yanında mutlaka tüketilmeli.

Kırmızı Etle Birlikte Ne Yemeli Ne Yememeli? Kırmızı etin içeriğinde bulunan demir emilimi C vitamini ile artıyor. Güçlü bir C vitamini kaynağı olan yeşil sivri biber etin yanında mutlaka tüketilmeli.

#4
Foto - Ancak közleme veya pişirme işlemi uygulanan yeşil sivri biberdeki C vitamini kayba uğruyor ve etle birlikte tüketildiğinde bir fayda sağlamıyor Kırmızı et yemeklerinin yanında çiğ yeşil sivri biberden 2-3 adet tüketmeniz demir depolarınızın artmasına yardımcı oluyor.

Ancak közleme veya pişirme işlemi uygulanan yeşil sivri biberdeki C vitamini kayba uğruyor ve etle birlikte tüketildiğinde bir fayda sağlamıyor Kırmızı et yemeklerinin yanında çiğ yeşil sivri biberden 2-3 adet tüketmeniz demir depolarınızın artmasına yardımcı oluyor.

#5
Foto - Kırmızı etle birlikte ayran içmeyin Demirin günlük besin alımındaki en önemli kaynaklarından biri kırmızı et. Demir, kalsiyum minerali ile vücutta yarışıyor ve birbirlerinin emilimini etkiliyorlar. Ayran ve yoğurt gibi süt grubu besinlerin içerisinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum, etin demirini yok ediyor. Et yemeklerinin yanında ayran yerine bir çay bardağı taze sıkılmış portakal suyunu sulandırarak içmek demirin biyo-yararlılığını daha da artırıyor.

Kırmızı etle birlikte ayran içmeyin Demirin günlük besin alımındaki en önemli kaynaklarından biri kırmızı et. Demir, kalsiyum minerali ile vücutta yarışıyor ve birbirlerinin emilimini etkiliyorlar. Ayran ve yoğurt gibi süt grubu besinlerin içerisinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum, etin demirini yok ediyor. Et yemeklerinin yanında ayran yerine bir çay bardağı taze sıkılmış portakal suyunu sulandırarak içmek demirin biyo-yararlılığını daha da artırıyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23