Firavun'un mezarına dokunan ölüyor

  • Profesör La Flour, Luxor'daki ilk gününde mezara birkaç ziyaret gerçekleştirdi ve hemen o günün akşamı, kaldığı otel odasında öldü. Bir Amerikalı milyoner, mezarı ziyaret ettiği gün ateşlendikten sonra öldü. Carter'in yardımcıları Mace ve Bethell de sık ateşlenmeler geçirdiler ve sonunda öldüler.

  • Bazı araştırmacılar, bu gizemli olguyu mezarın duvarını kaplayan mantarın alerji ya da enfeksiyonun tetiklemesine sebep olmuş olabileceği ile açıklamaya çalıştılar. Eski Mısırlıların zehirler hakkındaki bilgilerini Kralların sırlarını saklamak için kullanmış olabilecekleri öne sürüldü.

  • Araştırmacılar, lanet teorisini çürütmeye uğraşmakla meşgul iken, daha çok insan, onun kurbanı oldu. Eski Medeniyetler Bakanlığı Müdürü Dr. Gamel ed-Din Mehrez, Tutankamon'un kalıntılarını Amerika'ya götürdü. 'Lanet' teorisine inanmıyordu. 'Bütün hayatım boyunca mezarlar ve mumyalarla uğraştım. En iyi ispatın tesadüf olduğuna inanıyorum.' demişti. Birkaç hafta sonra hiç beklenmedik şekilde 52 yaşında öldü.

  • 1980 yılında İngiltere televizyonu, 'Kral Tut'un Lâneti' adında bir filmin çekimine başladı. Çekimin ilk gününde çok kötü bir şey oldu. Filmin kahramanı, kullanılan bir bağ bozumu arabası ile bir yamaçtan aşağı düşünce bacağını 10 yerinden kırdı. Rolü, bir başka oyuncu tarafından üstlenildi. Ancak ekibin diğer elemanları, çalışmayı reddettiler.

  • Garip tesadüfler, 'lânet' efsanesinin ölmesine izin vermedi. Bu ölümlerin sadece tesadüfler olup olmadığı tartışılır. Tutankamon'un mezarına yapılan her ziyaretten sonra mantıklı bir sebep olmadan gerçekleşen gizemli ölümler, bazı insanların mezar dokunulmadan kalsaydı daha iyi olurdu demesine yol açmıştır. Belki de haklıdırlar!