• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Fazla tüketildiğinde zehirleyebilen gıdalar

2020-07-04 09:23:50
Fazla tüketildiğinde zehirleyebilen gıdalar

Günlük hayatınızda hemen hemen her gün tükettiğiniz bal, kahve, su gibi gıdaların zararlı da olabileceğini hiç düşündünüz mü? İşte aşırı dozda tüketildiğinde sağlınıza ciddi zararlar verebilecek hatta zehir etkisi oluşturabilecek 10 gıda...

#1
Foto - Su Uzmanlar tarafından bir insanın günde ortalama 2 litre su içmesi gerektiği belirtiliyor. Ancak tek seferde bu ortalamanın üç katı su tüketirseniz, böbrekleriniz bu kadar sıvıyı arıtamayacağı için su zehirlenmesi yaşayabilirsiniz.

Su Uzmanlar tarafından bir insanın günde ortalama 2 litre su içmesi gerektiği belirtiliyor. Ancak tek seferde bu ortalamanın üç katı su tüketirseniz, böbrekleriniz bu kadar sıvıyı arıtamayacağı için su zehirlenmesi yaşayabilirsiniz.

#2
Foto - Kahve Birçok kişi için güne başlamanın anahtarı olan ve gün içerisinde de sık tüketilen kahve, aşırı dozda alındığında ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle uzmanlar fazla dozda kafein alınmaması gerektiğini vurguluyor. Ortalama bir insanın günde 400 miligramdan fazla kafein alması, aşırı doz olarak değerlendiriliyor. Eğer kafein tüketimi aşırı miktarda olursa vücutta kalp çarpıntısı, ateş yükselmesi hatta ölümle sonuçlanabilecek kalp krizine neden olabiliyor.

Kahve Birçok kişi için güne başlamanın anahtarı olan ve gün içerisinde de sık tüketilen kahve, aşırı dozda alındığında ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle uzmanlar fazla dozda kafein alınmaması gerektiğini vurguluyor. Ortalama bir insanın günde 400 miligramdan fazla kafein alması, aşırı doz olarak değerlendiriliyor. Eğer kafein tüketimi aşırı miktarda olursa vücutta kalp çarpıntısı, ateş yükselmesi hatta ölümle sonuçlanabilecek kalp krizine neden olabiliyor.

#3
Foto - Çikolata Tadıyla, kokusuyla birçok kişi için vazgeçilmez olan çikolatayı, fazla miktarda yediğinizde sizi ölüme götürebileceğini hiç düşündünüz mü? Çikolata içerisinde az miktarda da olsa teobromin bulunuyor. Bu güçlü madde, sinir sistemini uyarıyor. Eğer bir oturuşta sekiz kilo çikolata yerseniz, ishal olup epilepsi nöbeti geçirebilirsiniz. Daha sonrasında iç kanama ve kalp krizi eşliğinde hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Çikolata Tadıyla, kokusuyla birçok kişi için vazgeçilmez olan çikolatayı, fazla miktarda yediğinizde sizi ölüme götürebileceğini hiç düşündünüz mü? Çikolata içerisinde az miktarda da olsa teobromin bulunuyor. Bu güçlü madde, sinir sistemini uyarıyor. Eğer bir oturuşta sekiz kilo çikolata yerseniz, ishal olup epilepsi nöbeti geçirebilirsiniz. Daha sonrasında iç kanama ve kalp krizi eşliğinde hayatınızı kaybedebilirsiniz.

#4
Foto - Tarçın Kokusuyla sizi büyüleyen, tadıyla yiyeceklerinizi tatlandıran tarçın, fazla tüketildiğinde masumluğunu yitirebiliyor. Ciddi bir tarçın tutkunuysanız, tarçın kulanımızı kontrol etmenizde fayda var. Eğer 35 yemek kaşığı toz tarçın tüketirseniz benzaldehit zehirlenmesi nedeniyle ölebilirsiniz.

Tarçın Kokusuyla sizi büyüleyen, tadıyla yiyeceklerinizi tatlandıran tarçın, fazla tüketildiğinde masumluğunu yitirebiliyor. Ciddi bir tarçın tutkunuysanız, tarçın kulanımızı kontrol etmenizde fayda var. Eğer 35 yemek kaşığı toz tarçın tüketirseniz benzaldehit zehirlenmesi nedeniyle ölebilirsiniz.

#5
Foto - Ton Balığı Balığın zihinsel ve bedensel açıdan birçok yararı olduğu uzmanlar tarafından her fırsatta vurgulanıyor. Lakin sık sık ton balığı tüketen birisiyseniz, şu bilgiye kulak vermenizi öneririz: Ton balığı cıva konusunda zengin bir balık türü. Ufak balıklarda az miktarda bulunan cıva, ton balıklarında çok miktarda bulunuyor. Yüksek miktarda ton balığı tüketirseniz, içerdiği cıva nedeniyle beyin fonksiyonlarınıza zarar verebilirsiniz.

Ton Balığı Balığın zihinsel ve bedensel açıdan birçok yararı olduğu uzmanlar tarafından her fırsatta vurgulanıyor. Lakin sık sık ton balığı tüketen birisiyseniz, şu bilgiye kulak vermenizi öneririz: Ton balığı cıva konusunda zengin bir balık türü. Ufak balıklarda az miktarda bulunan cıva, ton balıklarında çok miktarda bulunuyor. Yüksek miktarda ton balığı tüketirseniz, içerdiği cıva nedeniyle beyin fonksiyonlarınıza zarar verebilirsiniz.

#6
Foto - Muskat Yemeklerde az miktarda kullanılması gereken muskat, fazla tüketildiğinde değişik etkiler yaratabiliyor. Örneğin, sekiz gram muskat tüketmek, birtakım uyuşturucuların yaratabileceği halüsinojenik etkilere sebep olabilir. Bu da kendinize veya çevrenizdeki kişilere ölümcül zararlar vermenize sebep olabilir.

Muskat Yemeklerde az miktarda kullanılması gereken muskat, fazla tüketildiğinde değişik etkiler yaratabiliyor. Örneğin, sekiz gram muskat tüketmek, birtakım uyuşturucuların yaratabileceği halüsinojenik etkilere sebep olabilir. Bu da kendinize veya çevrenizdeki kişilere ölümcül zararlar vermenize sebep olabilir.

#7
Foto - Bal Bal nasıl zehir etkisi yaratabilir diye aklınızda bir soru işareti oluşmuş olabilir. Lakin bahsettiğimiz bal, diğer ballardan farklı. Yani arılar tarafından henüz oluşturulmuş çiğ baldan bahsediyoruz. Pastörize olmamış bu çiğ balın bir yemek kaşığı bile, içerdiği granoya toksini nedeniyle halsizlik ve ateş gibi sorunlara sebep olabiliyor. Daha da fazlası ise zehirlenmelere ve ölümlere yol açabiliyor.

Bal Bal nasıl zehir etkisi yaratabilir diye aklınızda bir soru işareti oluşmuş olabilir. Lakin bahsettiğimiz bal, diğer ballardan farklı. Yani arılar tarafından henüz oluşturulmuş çiğ baldan bahsediyoruz. Pastörize olmamış bu çiğ balın bir yemek kaşığı bile, içerdiği granoya toksini nedeniyle halsizlik ve ateş gibi sorunlara sebep olabiliyor. Daha da fazlası ise zehirlenmelere ve ölümlere yol açabiliyor.

#8
Foto - Elma Çekirdekleri Birçok kişinin favori meyvelerinden olan elmanın yararları saymakla bitmiyor. Ama diğer yandan elmanın içinde bulunan çekirdeklerinin zararlı olabileceğini biliyor muydunuz? Siz de sağlıklı diye elmanın sapıyla birlikte tamamını tüketenlerdenseniz, bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Çünkü eğer bir su bardağı elma çekirdeği yerseniz, siyanür zehirlenmesi nedeniyle hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Elma Çekirdekleri Birçok kişinin favori meyvelerinden olan elmanın yararları saymakla bitmiyor. Ama diğer yandan elmanın içinde bulunan çekirdeklerinin zararlı olabileceğini biliyor muydunuz? Siz de sağlıklı diye elmanın sapıyla birlikte tamamını tüketenlerdenseniz, bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Çünkü eğer bir su bardağı elma çekirdeği yerseniz, siyanür zehirlenmesi nedeniyle hayatınızı kaybedebilirsiniz.

#9
Foto - Acı Badem Doğanın en faydalı yemişlerinden biri olan acı bademin birçok faydası var. Fakat 25 adet acı bademin, içerdiği hidrojen siyanür nedeniyle ölümlere neden olabileceği bilgisi, aklınızın bir köşesinde kalsın.

Acı Badem Doğanın en faydalı yemişlerinden biri olan acı bademin birçok faydası var. Fakat 25 adet acı bademin, içerdiği hidrojen siyanür nedeniyle ölümlere neden olabileceği bilgisi, aklınızın bir köşesinde kalsın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı