• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Dünya güneşteki olayı konuşuyor! Bilim dünyasından çarpıcı açıklama

2020-12-07 13:18:16
Dünya güneşteki olayı konuşuyor! Bilim dünyasından çarpıcı açıklama

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın Güneş'le ilgili araştırmaları devam ediyor. Solar Orbiter uydusu Güneş'i gözlemliyor ve bulguları aktarıyor. Bilim insanları eğer herhangi bir gelişme olursa, bunu kamuoyu ile paylaşıyor.

#1
Foto - Mesela geçmiş dönemlerde Güneş patlaması olduğunda, bu durumun Dünya'ya ne kadar etkisinin olup olmayacağı konusunda uyarılar yapmışlardı. Şimdi de böyle bir durum söz konusu. Bilim dünyasından Güneş'le ilgili flaş bir açıklama geldi. Güneş'te son üç yılın en güçlü patlaması yaşandı. Peki bu durumun Dünya üzerindeki etkisi nedir? Yaşanan bu güçlü patlamanın sonuçları ne olacak? İşte bilim insanlarının merak edilen sorulara ilişkin yanıtları...

Mesela geçmiş dönemlerde Güneş patlaması olduğunda, bu durumun Dünya'ya ne kadar etkisinin olup olmayacağı konusunda uyarılar yapmışlardı. Şimdi de böyle bir durum söz konusu. Bilim dünyasından Güneş'le ilgili flaş bir açıklama geldi. Güneş'te son üç yılın en güçlü patlaması yaşandı. Peki bu durumun Dünya üzerindeki etkisi nedir? Yaşanan bu güçlü patlamanın sonuçları ne olacak? İşte bilim insanlarının merak edilen sorulara ilişkin yanıtları...

#2
Foto - Güneş insanoğlunun her zaman merak ettiği gök cisimlerinin başında gelmiştir. Yüzyıllardan beridir, insanlık Güneş'i gözlemliyor. Gelişen teknoloji ile yıldızımızın sırları ortaya çıkıyor. Daha önce bilmediğimiz birçok detayı öğreniyoruz.

Güneş insanoğlunun her zaman merak ettiği gök cisimlerinin başında gelmiştir. Yüzyıllardan beridir, insanlık Güneş'i gözlemliyor. Gelişen teknoloji ile yıldızımızın sırları ortaya çıkıyor. Daha önce bilmediğimiz birçok detayı öğreniyoruz.

#3
Foto - Bilim dünyanın Güneş'te en çok ilgilendiği konulardan biri Güneş patlamaları! Araştırmacılar Güneş patlamalarını takip edip, olası bir durum için uyarıda bulunuyorlar. Geçtiğimiz pazar günü ise Güneş'te son üç yılın en güçlü patlaması meydana geldi ve patlamanın büyüklüğü, M4.4 olarak ölçüldü. Patlamanın saçtığı morötesi ve X-ışını, Dünya atmosferinin üst bölgesini iyonlaştırdı.

Bilim dünyanın Güneş'te en çok ilgilendiği konulardan biri Güneş patlamaları! Araştırmacılar Güneş patlamalarını takip edip, olası bir durum için uyarıda bulunuyorlar. Geçtiğimiz pazar günü ise Güneş'te son üç yılın en güçlü patlaması meydana geldi ve patlamanın büyüklüğü, M4.4 olarak ölçüldü. Patlamanın saçtığı morötesi ve X-ışını, Dünya atmosferinin üst bölgesini iyonlaştırdı.

#4
Foto - Orta büyüklükte patlamaları temsil etmek için M sınıfı kullanılırken, daha küçük olanlar için A, B ve C, en büyük patlamalar içinse X sınıfı kullanılıyor. Richter ölçeğine benzer şekilde her harf, bir öncekinin 10 misli kuvvette. Yani M sınıfı bir patlama, C-sınıfından 10 kat daha büyük.

Orta büyüklükte patlamaları temsil etmek için M sınıfı kullanılırken, daha küçük olanlar için A, B ve C, en büyük patlamalar içinse X sınıfı kullanılıyor. Richter ölçeğine benzer şekilde her harf, bir öncekinin 10 misli kuvvette. Yani M sınıfı bir patlama, C-sınıfından 10 kat daha büyük.

#5
Foto - Yaşanan olay, son üç yılın en büyük Güneş patlaması olsa da uzmanlar dışında fark edilmesi oldukça zor.

Yaşanan olay, son üç yılın en büyük Güneş patlaması olsa da uzmanlar dışında fark edilmesi oldukça zor.

#6
Foto - SpaceWeather'dan Dr. Tony Phillips, konu hakkında yaptığı açıklamada

SpaceWeather'dan Dr. Tony Phillips, konu hakkında yaptığı açıklamada "Amatör telsiz operatörleri ve denizciler, 20 MHz'in altındaki frekanslarda tuhaf yayılma efektleri fark etmiş olabilir. 10 MHz'in altındaki bazı yayınlarsa hepten söndü" ifadelerini kullandı.

#7
Foto - Bunun sebebi, Güneş'in kendisinin, saçılanların bir kısmını bloke etmesi olabilir. Bu noktada Dr. Phillips, patlama alanının Güneş'in güneydoğu kısmının arka tarafında kalması nedeniyle kitlesinin patlamanın bir kısmını tutmuş olabileceğini iddia etti. Bu da patlamanın X sınıfı olay olabileceği anlamına geliyor.

Bunun sebebi, Güneş'in kendisinin, saçılanların bir kısmını bloke etmesi olabilir. Bu noktada Dr. Phillips, patlama alanının Güneş'in güneydoğu kısmının arka tarafında kalması nedeniyle kitlesinin patlamanın bir kısmını tutmuş olabileceğini iddia etti. Bu da patlamanın X sınıfı olay olabileceği anlamına geliyor.

#8
Foto - Plazma ve buna eşlik eden manyetik alandan oluşan taçküre kütle atımı, uzaya doğru fırladı. Uzmanlara göre böyle bir patlama Dünya'ya çarpsaydı gezegende güçlü bir jeomanyetik fırtına yaşanabilirdi. Patlamanın meydana geldiği Güneş lekesi, birkaç gün içinde Güneş'in Dünya'ya bakan kısmına hareket edeceğinden bu hafta içinde böyle bir olayın meydana gelebileceği söyleniyor.

Plazma ve buna eşlik eden manyetik alandan oluşan taçküre kütle atımı, uzaya doğru fırladı. Uzmanlara göre böyle bir patlama Dünya'ya çarpsaydı gezegende güçlü bir jeomanyetik fırtına yaşanabilirdi. Patlamanın meydana geldiği Güneş lekesi, birkaç gün içinde Güneş'in Dünya'ya bakan kısmına hareket edeceğinden bu hafta içinde böyle bir olayın meydana gelebileceği söyleniyor.

#9
Foto - Güneş, geçtiğimiz eylül ayında genelde bunun gibi büyük patlamaları beraberinde getiren yeni bir döneme girmişti. Güneş'in faaliyetleri, 11 yıllık döngüsünün yarısına, sonraki maksimumuna ulaşacağının tahmin edildiği 2025 Temmuz'una kadar artmaya devam edecek. Bir önceki en büyük Güneş patlaması ise geçtiğimiz haziran ayında gerçekleşmiş ve büyüklüğü M sınıfı olarak ölçülmüştü. Bu patlama küçük bir radyo kesintisine neden olurken, yaklaşık üç saat sonra da daha küçük bir C sınıfı patlama meydana gelmişti.

Güneş, geçtiğimiz eylül ayında genelde bunun gibi büyük patlamaları beraberinde getiren yeni bir döneme girmişti. Güneş'in faaliyetleri, 11 yıllık döngüsünün yarısına, sonraki maksimumuna ulaşacağının tahmin edildiği 2025 Temmuz'una kadar artmaya devam edecek. Bir önceki en büyük Güneş patlaması ise geçtiğimiz haziran ayında gerçekleşmiş ve büyüklüğü M sınıfı olarak ölçülmüştü. Bu patlama küçük bir radyo kesintisine neden olurken, yaklaşık üç saat sonra da daha küçük bir C sınıfı patlama meydana gelmişti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23